Půjčení auta v USA není zrovna levnou záležitostí a pro Havajské ostrovy to platí bohužel dvojnásob. Spousta lidí si myslí, že tam zase mají levný benzín (a mají, i po veletočích s cenami v posledních letech tam pořád jezdí za cca 15-20 Kč/litr), nicméně bohatě to kompenzuje spotřeba většiny vozů (náš Jeep Liberty žral s přehledem okolo 15L/100km, raději jsme to ani přesně nepočítali 🙂 ), takže s tou spotřebou nakonec budete cenově podobně jako u nás.

S tím se však nedá nic dělat a nemá smysl nad tím přemýšlet, protože jak většina z vás asi ví – bez auta v USA (a pro Havajské ostrovy to platí s výjimkou ostrova Oahu také) prostě nic neuděláte a takřka nic neuvidíte.

Jak si ale půjčit auto, aby to nestálo zbytečně moc a aby člověk neriskoval? Jaký balíček pojištění zvolit?

Balíčky vypůjčení vozu

U půjčení auta si dobře vyberte „program“ nebo chcete-li „balíček“, ve kterém jej budete půjčovat. Určitě se totiž nevyplatí např. půjčovat auto třeba na 2 dny s programem full-empty (tedy tím, že si zaplatíte první plnou nádrž – platí se při půjčení auta za cenu v místě +- obvyklou a pak jej můžete vrátit prázdné). Za dva dny to totiž většinou nestihnete vyjezdit a vracíte pak půjčovně auto s půlkou nádrže (což je pro půjčovnu prima zisk, se kterým počítá). V takovém případě se tedy vyplatí program full-full, kdy zaplatíte jen benzín, který projezdíte.

Často jen o pár stokorun dražší balíčky obsahují i druhého řidiče zdarma či výhodnější program paliva, dobře to proto zvažte.

Pojištění vozu a řidiče

Některé programy půjčoven neobsahují zase všechna potřebná pojištění vozu, na což si dávejte opravdu dobrý pozor. Zejména americké servery (končící na .com) obvykle neobsahují žádné pojištění vozu a řidiče, takže způsobíte-li na voze nebo s vozem jakoukoli škodu, platíte to sami v plné výši (zpravidla se na to nevztahuje ani cestovní pojištění!). Je pak nutné počítat s tím, že za pojištění si připlatíte hezkých pár (desítek) dolarů za den, čímž se výhodné ceny na těchto serverech často stávají spíše nevýhodnými.

Osobně proto velice doporučuji tuto prověřenou autopůjčovnu, kde mi často vychází ceny i nejlevněji, kde je pojištění v ceně a kde si mohu nabídky hezky porovnat. Na Havaji jsem si pak při vyzvedávání vozu přikoupil ještě tzv. roadside assistance, která vychází asi na 6 USD/den a která zajišťuje pojištění i podvozku (což není až tak nutné, pokud neplánujete nějaké offroad výlety) a hlavně pojištění čelního skla a také odtah, pokud by se něco pokazilo. Za vše toto se jinak platí (a zejména odtah na Havaji vyjde opravdu HODNĚ draho). S takovým balíkem pojištění a roadside assistance už člověk může být opravdu klidný, protože pokud máte nulovou spoluúčast, můžete auto klidně rozbít a nebudete platit ani dollar, navíc i v půjčovně budou klidní a když se něco stane, hned vám dají auto nové.

Nezapomeňte také na to, že pojištění se týká pouze jednoho řidiče, za každého dalšího řidiče, který bude smět vůz řídit a na kterého se bude pojištění vztahovat, si připlatíte (a někdy ne zrovna málo). Omezením bývá také věk řidiče, kdy do 25 let musí řidič opět připlácet (a to dost vysoké sumy).

V Americe prostě platí jednoduché pravidlo – pokud pojištění máte, všichni se na vás budou usmívat, se vším vám rádi pomohou, nic není problém a nemusíte mít z ničeho obavy. Pokud ale pojištění nemáte a cokoli se stane, půjdou si tvrdě za svým, budete platit do posledního centu a nikoho nebude zajímat žádná výmluva/omluva. Buďte na to připraveni.

Tipy k půjčení auta

Při půjčení auta si můžete objednat také navigaci (často zbytečná, máte-li chytrý mobil s GPS, bude vám stačit – mně se osvědčila navigace přímo od Nokie, která je sice místy trošku nepřesná, ale navigovat se dle ní dá. Skvělý je pak Sygic na Androidu).

Když si budete auto vyzvedávat, počítejte s tím, že jste si objednávali pouze typ vozu, nikoli konkrétní model (v rezervaci je napsáno např. „Ford Escape a podobné„), takže vám na místě mohou dát něco jiného než čekáte. Určitě zkuste trošku vyjednávat a zařídit si vůz lepší, nebývá to problém, pokud chcete např. nějaký konkrétní vůz a oni jej zrovna nemají k dispozici. My tak získali zadarmo auto s 4×4 AWD, což se na Havaji dost hodí (zejména pro sjezd do Waipio valley nebo výjezd na Mauna Keu, případně cestu do Polihale State Parku).

Při půjčení auta si jej hned ze začátku pořádně prohlédněte a nahlašte každý škrábanec, promáčklinu atp, kterou uvidíte. Sice to při přebírání auta neřešili, ale kdyby to řešili, jste z obliga. Osobně si pak auto nafotím ze všech stran a úhlů, abych měl i dokumentaci a měl čím argumentovat. Osvědčilo se mi to všude po světě.

V džungli na Big islandu

V džungli na Big islandu

Když budete s autem tankovat, na některých pumpách je obsluha, které pouze dáte platební kartu a řeknete, za kolik peněz chcete natankovat, případně, že chcete natankovat plnou nádrž a už se o nic dalšího starat nemusíte. Pokud ale budete tankovat sami, je postup zpravidla takový, že nejprve na stojanu vložíte svou kartu, navolíte, za kolik $ chcete tankovat, zvolíte typ paliva (asi všechny vozy z půjčoven jezdí na benzín, v USA označovaný jako Regular) a pak rovnou tankujete. Při platbě na pumpě pozor na jednu věc – některé pumpy se vás zeptají, zda platíte kreditní či debetní kartou. Pokud zvolíte, že debetní, platba nemusí projít, zadáte-li kreditní, zeptá se vás někdy pumpa na směrovací číslo a často vám to pak opět odepře platbu. Stalo se mi tak jednou, že se mi prostě zaplatit nepodařilo. Naštěstí na pumpě byla obsluha (uvnitř), která to vše nějak udělala přes jejich terminál v budově. Obecně ale doporučuji při platbě v USA volit, že máte kreditní kartu, 99% plateb pak v pohodě projde, ačkoli vlastníte kartu debetní.

A nakonec pár posledních věcí, které si spousta lidí neuvědomí (ačkoli jsou napsany v podmínkách výpůjčky) – když si budete auto vyzvedávat, budou po vás chtít kreditní kartu, která bude sloužit jako jistící pro případ jakékoli způsobené škody (např. také pokut za dopravní přestupky atp.). Na této kartě pak autopůjčovna může blokovat (i dle toho, jaké pojištění u auta máte) i několik desítek tisíc Kč. Počítejte s tím, abyste pak nebyli zcela bez peněz! Ve většině případů ale naštěstí, když máte auto pojištěné, autopůjčovna blokuje jen pár tisíc korun, takže to není nic hrozného. Na krytí výpůjčky je proto ideální kreditní (nikoli běžná debetní) karta, která vám nebude blokovat zůstatek na vašem účtě, ale tu u nás má jen málokdo. To už však zabíháme do detailů…

Dejte si pozor také na to, zda vaše výpůjčka obsahuje všechny místní daně (taxes), a to včetně různých letištních a podobných poplatků, abyste pak na místě nebyli překvapeni, co že vám to všechno chtějí naúčtovat. Člověka to zbytečně otráví, je dobré o tom vědět dopředu a tedy si dobře přečíst všechny informace v rezervaci vozu.

Ničeho se nebojte!

Půjčení auta v USA a na Havaji je jednoduchý, rychlý, příjemný proces, který je bezproblémový, protože se zde točí opravdu obrovské množství aut a klientů. Nemějte z toho žádné obavy, pouze si uvědomte výše uvedené informace a předejdete tak i zbytečným problémům v případě, že se něco stane. Drtivá většina vozů v amerických autopůjčovnách, je prakticky nová (najeto do 35 000km), jsou to auta, která u nás často ani neuvidíte, takže pro milovníky aut je to zážitek sám o sobě, čili si to užijte, stojí to za to! 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená na Havajských ostrovech

Dovolená na Havajských ostrovech? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy na Havajské ostrovy vám jistě učarují!