Doprava na Filipínách může být velkým problémem a současně, pro dobrodružnější cestovatele, také velkým zážitkem 🙂 Zdejší dopravní systém je kapacitně a technicky nevyhovující, špatný technický stav dopravních prostředků a také nedisciplinovanost řidičů často způsobuje dopravní kolapsy. Za nejvhodnější dopravní prostředek je možné považovat hotelová a městská taxi.

Hlavním dopravním prostředkem jsou takzvané jeepney a autobusy. Jejich využívání ve městě se ale nedoporučuje.

Doprava v Manile bývá hustá Doprava v Manile bývá hustá

© aldarinho / Shutterstock.com

Pro cesty mimo hlavní město Manilu lze kromě auta využít dálkové klimatizované autobusy nebo pokud je to na větší vzdálenost – letecké spojení.

Pro dopravu mezi ostrovy – pokud neexistuje letecký spoj – je nutné využít lodní spojení.

Silniční síť je na mnoha ostrovech nedostatečná. To se týká i ostrova Luzon severně i jižně od Manily. Na Luzonu existuje jediná úzkokolejná železniční trať, pro cestování turistů je ale použitelná jen s velkými obtížemi, raději doporučuji využít jiný způsob přepravy.

Letecká doprava

Na mezinárodním letišti Nainoy Aquino přistávají letadla z okolních zemí a evropských velkoměst. Letiště je vzdáleno od hlavního města Manily asi 10 kilometrů.

Pro spojení s největšími ostrovy slouží místní letecká doprava. Tu zajišťují například letecké společnosti Philippine Airlinesi, Cebu Pacific Air, Air Philippines, SeAir.

Při letecké přepravě je vybírána odletová taxa pro mezinárodní lety 500 – 750 pesos, pro vnitrostátní lety 25 pesos.

Upozornění ohledně filipínských leteckých společností: 30. března 2010 rozhodla Evropská komise v Bruselu rozhodla o zařazení všech aerolinií, provozovaných pod filipínským Úřadem pro civilní letectví (CAAP), na seznam společností, které nesplňují bezpečnostní standardy. Z tohoto důvodu nemají také povolen vstup do vzdušného prostoru Evropské Unie. Zákaz vstoupil v platnost dne 1. dubna 2010.

Toto rozhodnutí bylo vydáno poté, co Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) vydala v říjnu 2009 prohlášení o Významném bezpečnostním znepokojení. Týkalo se dozoru vykonávaným filipínským Úřadem pro civilní letectví a rovněž po předchozím snížení stupně bezpečnosti filipínských aerolinií americkým federálním úřadem pro letectví (US Federal Aviation Administration, FAA).

Taxi

Startovní cena je asi 40 pesos. Ceny jsou poměrně nízké. Taxi vás odveze kam si budete přát. Vozy jsou většinou v dobrém stavu, ale najdou se i výjimky. Vždy si zkontrolujte, zda má řidič zapnutý taxametr.

Půjčovny aut

Podmínkou pro půjčení vozidla je věk 21 let a mezinárodní řídičský průkaz. Na Filipínách se jezdí vpravo. Minimální rychlost na dálnici je 60 km/hodinu, maximální rychlost je 100 km/hodinu. Maximální rychlosti zde ale nedosáhnete, protože většina vozidel na ni není uzpůsobena. Dálnice spojuje Mindanao, Visayas a Luzon a její použití je zpoplatněno.

Auto si můžete půjčit i v naší online autopůjčovně, která je v češtině a v případě problémů se budete mít na koho obrátit.

Autobusová doprava

Autobusová doprava funguje na větších ostrovech jako Luzon, Negros, Palawan i na některých dalších. Dálkové spoje vyjíždí brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Spojení mezi menšími městy a místními vesnicemi umožňují neklimatizované jeepney.

Jeepney

Jeepney jsou původně vozidla, která zde zanechala americká armáda po 2. světové válce. Místní je začali využívat jako městský dopravní prostředek. Dnes už si je na Filipínách vyrábí sami, ale ve stejném stylu. Na jeepney neexistují jízdní řády, vozidla jezdí náhodně. Stejně tak tu nejsou žádné pevné zastávky. Nastoupit a vystoupit se dá kdekoliv na trase.

Plně naložený jeepney Plně naložený jeepney

© joyfull / Shutterstock.com

Tricycle

Tricycle je motorka s postranním vozíkem. Jezdí zde ve dvou verzích. První verze funguje podobně jako taxi. Druhá verze je určena až pro pět cestujících. Tricykle jezdí jen v určité části města, takže pokud cestujete mimo vyhrazený prostor, řidič vás na přestupním místě vysadí a musíte využít dalšího tricycle. Přeprava je pro Evropana poněkud nepohodlná. Tato vozítka jsou konstruována pro Filipínce, jež jsou malého vzrůstu.

Filipínský tricykl Filipínský tricykl

© OlegD / Shutterstock.com

Metro v Manile

V Manile je v provozu nejrychlejší zdejší dopravní prostředek – nadzemní metro. Město má vybudovány dvě nepropojené trasy – Makati-Quezon City a Caloocan City-Malaty. Mapu metra si můžete stáhnout v sekci Stahujte materiály z Filipín.

Lodní doprava na Filipínách

Lodní doprava patří k rozhodujícím způsobům přepravy mezi jednotlivými ostrovy. Kromě trajektů a velkých přepravních lodí zde na krátké vzdálenosti plují i vahadlové lodě. Filipínské lodě bývají přeplněné a tedy ne zcela bezpečné, což dokazuje i statistika námořních katastrof na Filipínách.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Filipínách

Dovolená na Filipínách je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit na Filipíny. Podívejte se na aktuální zájezdy na Filipíny a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!