Ostrov Siquijor se rozkládá jižně od ostrova Cebu a současně je nejmenší provincií na Filipínách.

Vyskytuje se zde velké množství světlušek, a proto bývá nazýván také „Ostrov ohně“. Díky šamanům a léčitelům nese také název „Ostrov černé magie“. Zdejším šamanům se říká Mananambalové. Jejich působení zde je doloženo asi dvěma stovkami let zpátky. Všeobecně se věří, že mananambalové mohou vyléčit, ale také přivolat nemoc.

Siquijor

Siquijor

Co nabízí ostrov Siquijor

Španělé ostrov nazývali ostrovem ohně díky výskytu velkého množství světlušek, které v noci šíří jemnou záři, která připomíná oheň. Ostrov je opravdu kouzelný hlavně proto, že leží mimo hlavní turistické trasy, a tak se tu cizí návštěvníci příliš nevyskytují.

Hlavním město ostrova nese stejný název Siquijor. Je důležitým přístavem. Pobřeží ostrova je rovinaté, ale ve vnitrozemí je povrch ostrova hornatý. Nejvyšší bod ostrova tvoří hora Bandilaan vysoká 557 metrů, kolem které se rozkládá Národní park Mt. Bandilaan. Celý ostrov byl v roce 1978 vyhlášen mořskou rezervací a turistickou zónou. Návštěvníci tu mohou obdivovat krásné pláže, jeskyně, řeky i studánky. Potápěči jistě ocení zdejší, lidským zásahem nedotčený, podmořský život.

Kostel sv. Františka z Assisi na ostrově Siquijor

Kostel sv. Františka z Assisi na ostrově Siquijor

Magie na Siquijoru

Ostrov Siquijor je pro Filipínce synonymem pro černou magii. O ostrovu kolují hrůzostrašné historky. Někteří vypravěči tvrdí, že ostrov je prokletý. To ale říkají hlavně ti, kteří na ostrově nikdy nebyli. Ostrov je totiž velmi klidným místem, kde se kromě oslav Velikonoc a květnové fiesty nic zvláštního neděje.

Kouzelníci, chcete-li šamani, se zde, jak již bylo zmíněno, nazývají Mananambalové a žijí zde již stovky let. Jsou to vlastně lidoví léčitelé používající k léčbě bylinky. Své místo u nich má i zaříkávání a magie, což u místních obyvatel může vyvolávat strach z tajemna. O mananambalech se říká, že mohou nemoc vyléčit, ale také ji vyvolat. Tito lidé si za své léčení nenechávají platit, ale odměnu rádi přijmou. Vydělávají si tím, že připravují různé léčivé směsi v kokosovém oleji a vyrábí amulety a různé škapulíře.