Pro individuální turisty nemusí být doprava po Egyptě velkým problémem. Turistická místa jsou propojena sítí vlakového, autobusového a leteckého spojení. Přeprava je spolehlivá. Ve velkých městech funguje městská doprava se státními autobusy. Pro toho, kdo nezná místní poměry a hlavně jazyk, je místní doprava nepoužitelná. Kromě státních autobusů jezdí i soukromé mikrobusy a hlavně spolehlivé a také levné taxíky. Na některých úsecích silnic se vybírá mýtné.

Velbloud v Egyptě

Tradiční a nejspolehlivější dopravní prostředek Egypta

Autobusová doprava a metro

V Káhiře je běžná městská doprava metrem a miniautobusy. Je trvale přetížená a kromě metra se jezdí po nepřehledných trasách, takže neznalý turista se zde asi těžko vyzná. Dálkové autobusy jsou dobře vybaveny, je v nich zajištěno občerstvení, klimatizace a třeba i video. Mezi Káhirou a Alexandrií jezdí několikrát denně.

Automobilová doprava

Chcete-li si pronajmout auto, potřebujete k tomu mezinárodní řidičský průkaz, fotokopii cestovního pasu a složení garance za zapůjčené vozidlo. Doporučuje se důsledné dodržování pravidel silničního provozu. Na běžných silnicích je maximální povolená rychlost 90 km/hodinu, na silnicích dálničního typu je to 100 km/hodinu. Nejvyšší opatrnost dodržujete při jízdě v noci, protože egyptští řidiči zásadně nepoužívají světla.

Dopravní zácpa v Káhiře Dopravní zácpa v Káhiře

© Baloncici / Shutterstock.com

Taxi

Pokud nejste znalí místních poměrů a neumíte plynně arabsky, využívejte přepravu taxíky. Taxi je zde poměrně levné, ale v dopravní špičce může být problém ho sehnat.

Existují zde dva typy taxislužeb:

První z nich je takzvané nepohodlné share taxi. Může se stát, že řidič bude vyčkávat, až se taxík plně zaplní a potom teprve rozváží zákazníky.

Druhým typem jsou taxíky soukromé, které vás dovezou ihned tam, kam chcete. Cena je zde ovšem o něco vyšší.

Používá se tu ještě jeden typ taxíků. Ty vypadají jako malý náklaďák. Do kabiny se vejdou dva lidé a na korbu vzadu spousta zavazadel. Tento způsob dopravy je nejlevnější.

Na ceně se s řidičem taxíku vždy dohodněte předem a po skončení jízdy na ceně trvejte.

Autobusy

Autobusová doprava je v Egyptě nejlevnější a je také nejvyužívanější. Autobusy jsou většinou staré a nepohodlné. Na meziměstských linkách však jezdí luxusní autobusy s klimatizací a občerstvením. Mezi Káhirou, Alexandrií, Sinají, západními oázami a Luxorem zajišťují spojení společnosti Super Jet, Jet Set, Pulman, Golden Arow nebo West Delta.

Říční doprava

Plavba po Nilu bude patřit k nekrásnějším zážitkům, které si z Egypta odvezete. Turistické čluny vystřídaly na řece bohů bárky faraonů a rákosová plavidla staroegyptské šlechty. Do Luxoru se po řece již nevydávají zástupy lidí k uctění bohů, ale stovky a tisíce turistů, kteří z řeky pozorují dění na březích.

Lodní dopravu v Káhiře zajišťuje společnost „Nile bus“. Významým dopravním uzlem je náměstí Tahrir. Odtud se lodí dostanete ke Koptskému muzeu, do staré Káhiry. K plavbě po Nilu slouží v Luxoru a Asuánu tradiční plachetnice felúky nebo rychlejší a také levnější motorové trajekty. Plaví se také po Asuánské přehradě. Dvakrát v týdnu pluje trajekt z Hurghady do Šarm aš-Šajchu

Neoblíbenější trasy po řece vedou z Luxoru do Káhiry nebo z Asuánu do Abydu. Délka plavby se pohybuje v rozpětí od tří do pěti dnů a stanou se neopakovatelným zážitkem. Některé lodě vás, za speciální poplatek, zavezou až ke chrámu v Dendeře, který je jedním z nejkrásnějších v Egyptě.

Vlaky

Vlaky jsou nejpohodlnějším a díky frekvenci spojů také nejspolehlivějším způsobem cestování. Navíc nabízí nádherný pohled do krajiny.

Mezi nejzajímavější trasy patří Káhira – Luxor. Cestovat můžete jednou ze čtyř tříd.

První třída jsou vagony se sedadly na rezervaci, s klimatizací, občerstvením a dostatkem místa.

Druhá třída nabízí polstrovaná sedadla a místo klimatizace otevírací okna. Budete muset snést stojící cestující v uličkách.

Ve třetí třídě jsou sedadla dřevěná, bez možnosti osvěžit se.

Většina zahraničních turistů využívá první nebo druhou třídu.

Nejluxusnějšími vlaky se spacími vozy jsou noční expresy na trase Káhira – Luxor – Asuán společnosti Abyla Egypt. Jízdné zahrnuje večeři a snídaní a za zvláštní poplatek i číšníka s nápoji přímo do kupé.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy do Egypta vám jistě učarují!