V Egyptě nenajdete svěží zelené lesy ani louky. Egyptskou přírodu tvoří hory, poušť a moře. To však neznamená, že tu nadejdete rozmanitou faunu a flóru.
Často tu spatříte ibišek. Z květů této rostliny místní připravují osvěžující nápoj karkadeh. Narazíte zde také na vinnou révu a spoustu akácií. V úrodném údolí Nilu rostou fíkovníky, eukalypty, datlové palmy, bavlník. Místní zemědělci pěstují rýži a rajčata.
Oproti flóře je egyptská fauna přece jen pestřejší, i když v místních drsných pouštních podmínkách žije jen omezené množství živočichů.
Chybí tu bohužel velcí savci. Ti byli již dávno vyhubeni, ale na stáda gazel, pouštní lišky, šakaly nebo hyeny narazit můžete. Nebezpečným se stává setkání s hady, zejména jedovatými růžkatými zmijemi nebo kobrami královskými. Na pouštích i v údolí nilské delty se vyskytují gekoni, ještěrky, varani, agymy, či chameleoni.
V Rudém moři budete obdivovat bohatou mořskou faunou a flóru. Mnoho zde žijících druhů je chráněných nebo se s nimi nikde jinde na světě nesetkáte. Ryby, žijící v korálech, jsou hlavním důvodem potápění.
K nejoblíbenějším živočichům patří delfíni. V Rudém moři se setkáte s delfínem skákavým. Žije ve skupinách po pěti až deseti kusech, ale někdy objevíte i stádo až o sto kusech. Objevují se tu také delfíni pruhovaní. Na chráněná pobřeží snášejí vejce karety obrovské a karety pravé. Setkat se můžete i s rejnoky, blízkými příbuznými žraloků. Rejnoci mohou být nebezpeční pro potápěče, ale jen tehdy, pokud se cítí být ohroženi.
K dalším zde žijícím mořským živočichům patří trnucha modroskvrnná a manta obrovská. V otvorech korálových útesů pobývá muréna šedá a muréna jávská. Jsou to dravé ryby, které by mohly neopatrné potápěče ošklivě pokousat. K nejnebezpečnějším živočichům, kteří mají domov v Rudém moři, patří zástupci ropušníkovitých – perutýn ohnivý a zvlášť nebezpečný odranec pravý. Když na mořském dně šlápne potápěč na odrance, bývá to většinou osudové. Jeho ostny obsahují jeden z nejprudších a rychle účinkujících jedů.
Člověku nebezpečná může být i lovící baracuda. Potápěči si musí dávat pozor také na žahavku rozvětvenou, či druh medúzy – cassiopea andromeda. Naopak neškodná bývá talířovka ušatá.
Mezi dravé živočichy patří i sasanky, které dosahují velikosti od 30 do 50 centimetrů. Opatrní buďte v blízkosti trnové koruny. Ve svých trnech obsahuje jed.
Oblíbeným objektem fotografů bývá štětičkovec dlouhohlavý, sapínovec fridmanův, kněžík žlutoocasý nebo pyskoun obrovský. Ježík obecný dosahuje délky až 90 centimetrů a tělo má poseto množstvím trnů.