Údolí Vádí Natrun leží podél pouštní silnice mezi Káhirou a Alexandrií. Blízké údolí je poseto množstvím jezer a mokřin. Pro turisty je místo taktéž zajímavé starodávnými koptskými kláštery.

Nížina Vádí Natrum je dlouhá asi 30 kilometrů a široká 8 kilometrů. Své jméno nese podle deseti solných jezer. An-natrún totiž znamená sůl. Údolí leží zhruba na polovině cesty mezi Káhirou a Alexandrií přes dálnici Desert Highway. Podle názvu by se zdálo, že všude okolo bude poušť, ale není tomu tak. Oblast je postupně zúrodňována.

Údolí Vádí Natrun

Údolí Vádí Natrun

Atrakcí tohoto místa jsou pouštní kláštery. Bývaly důležitými centry kulturního dění. Kláštery založilo starověké společenství eremitů. Mezi čtvrtým a sedmým stoletím našeho letopočtu byla oblast poutním místem mnoha křesťanských poutníků. Klášterů původně bylo padesát, ale do dnešní doby se dochovaly pouze čtyři. Jsou postupně opravovány a díky narůstajícímu turistickému ruchu oblast znovu ožívá. Zdejší mniši jsou k turistům vstřícní a rádi vypráví o slavné historii. Provedou vás rádi i vnitřním zařízením kláštera.

Klášter Deir Baramouse

Je známý také jako římský klášter. Ze všech dochovaných klášterů leží nejseverněji. Najdete zde krásné ikony a malby na zdi z celé oblasti. Vyskytují se tu i ruiny kláštera z předchozí doby. Vidět můžete starodávné obvodové zdi. Navštivte rovněž kostel Panny Marie, dvě kaple s křtitelnicí a kostel svatého Jana Křtitele. K prohlídce zve jedna z klášterních jídelen s masivním kamenným stolem. Ten zabírá téměř celou místnost. Nachází se tu i pokoj pro hosty.

Klášter svatého Bišoje

Klášter je ztělesněním klidu. Kostel, který je součástí kláštera, ukrývá ostatky svatého Bišoje a dalších světců. Bišojovo tělo spočinulo v trubicové rakvi, se kterou věřící vždy 17. července obchází, ve slavnostním procesí, okolo kostela. Klášter vlastní i zahradu.

Klášter Deir Al-Surian

Asi půl kilometru od kláštera svatého Bišoje stojí Der Al-Surian, známý také jako Syrský klášter. Je nejznámější ze všech dochovaných klášterů díky krásným freskám, ikonám a dalším uměleckým památkám. Své jméno dostal před dávnými lety, kdy zde žili syrští mniši. Kolem zdejší jeskyně, kde svatý Bišoj trávil svůj čas, byl vybudován kostel Panny Marie.

Koptský mnich vysvětluje význam symbolů v Údolí Vádí Natrun

Koptský mnich vysvětluje význam symbolů v Údolí Vádí Natrun

Deir Abu Makar

Klášter je známý také jako Der Anba Makrius Al-Akbar. Je nejstarším a nejizolovanějším klášterem v oblasti. Své jméno nese po svatém Makariovi Velikém, egyptském mnichovi. Ten v jeskyni trávil celé dny modlitbami. Po jeho smrti byl v jeskyni pohřben. Kolem ní byl postaven klášter. Ostatky svatého Makaria zde dodnes spočívají. Později byla kolem kláštera postavena zeď, která chránila před útoky beduínů. Z tohoto kláštera vzešlo mnoho koptských patriarchů a po smrti zde byli také všichni pohřbeni.

Ve všech klášterech se očekává oblečení, které respektuje povahu místa.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásné klidné místo na strávení příjemného dne

dne 2015-04-05 03:19:41

Vádí Natrům je krásné místo kousek za Káhirou, kde můžete vidět skvělou architekturu místních chrámů a můžete si tady udělat hezkou procházku s posezením u vody. Určitě to stojí za návštěvu!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krásné a zajímavé koptské chrámy a kus egyptské historie na jednom místě!

dne 2014-12-30 19:59:56

Vádí Natrum (Wadi Natrum) skrývá 4 z původních 40 koptských chrámů, které zde kdysi stály. Jedná se o skvělý jednodenní výlet z Káhiry (cesta trvá asi hodinu)! Jeďte vlastním autem a nebo taxi, stojí to asi 500 EGP a nebo můžete ušetřit a jet malým busem za asi 30 EGP. Ty busy se nazývají surfis nebo tak nějak. Výhoda je v tom, že budete časově nezávislí a budete si moci vše prohlídnout vlastním tempem.

Chrámy mají zajímavou architekturu, v některých z nich lze číst příběhy místních svatých. Dnes se dá navštívit většina míst chrámů, je tady spoust zajímavostí - černá kuchyně, věž, kaple, svatá studna... při třošce štěstí můžete zaslechnout i zpěv ve staré koptské řeči.

Mniši vám nikdy neřeknou o peníze, což mě překvapilo (vzhledem k tomu, co člověka potká třeba u pyramid atp.), ale je dobré jim přispět do k tomu určených boxů.

Celkově zajímavé místo a určitě stojí za výlet!Dovolená Údolí Vádí Natrun

Údolí Vádí Natrun je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Údolí Vádí Natrun či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Egypta, stačí kliknout sem a vybrat si :-)