Chrám Kóm Ombo pochází z doby, kdy vládli Ptolemaiovci. Bohatá výzdoba se vztahuje k římskému období císařů Augusta, Tiberia a Trajána. Pyšní se hlavním pylonem, se dvěma vchody. Byl totiž zasvěcen dvěma bohům současně – krokodýlímu bohu Sobekovi ve východní části a Horovi se sokolí hlavou včásti západní.

Kóm Ombo

Kóm Ombo

Kóm Ombo, řecky Ombos, odvozuje svůj název z egyptského Nubt, „město zlata“, v souvislosti s významem tohoto střediska obchodu se vzácným kovem. Kóm Ombo leží asi 60 kilometrů jižně od Edfu nedaleko vyústění Vádí Hammamát, hlavní spojovací cesty mezi Nilem a Východní pouští. Tam se nacházely proslulé zlaté doly.

Chrám v Kóm Ombo byl založen za 18. dynastie, v době Thutmose III.. Současná stavba byla zahájena za vlády Ptolemaia VI. Filomatora a Ptolemaia VIII. Euergeta II. Dokončena byla až v římské době, za vlády císařů Tiberia, Domicina a Caracally. Ti postavili dvě vnější kaple, zasvěcené bohyni Hathor a Sobkovi. Chrám v Kóm Ombo se od ostatních liší tím, že se jedná o dvojitý chrám. Je zasvěcen, v podélném směru, dvěma různým božstvům – Sobkovi, bohu s krokodýlí hlavou a Harverovi, „Horu staršímu“, s hlavou sokola. Každá ze dvou souběžných os chrámu má vstupní portál, ale vzájemně se plynule spojují v příčném směru.

Hieroglyfy v chrámu Kóm Ombo

Hieroglyfy v chrámu Kóm Ombo

V místní teologii byl Harver součástí triády, kterou tvořil spolu s manželkou Tasenernofretou, „Dobrou sestrou“ a synem Panebtavajem, „Pánem dvou zemí“. Podobně i Sobek byl začleněn do druhé triády, spolu s Hathor a Chonsuem. Toto další rozdělení však nebylo často pevné a někdy se obě matky nebo oba synové zaměňovali nebo vzájemně spojovali ve velmi složitých teologických vazbách. Kromě toho byla obě hlavní božstva, Sobek a Hathor, pravděpodobně spojena se dvěma nejstaršími bohy héliopolské teologie, Gemeb a Sovem.

Vně chrámových hradeb z nepálených cihel lze vidět pozůstatky šachty z ptolemaiovské doby, mammisi a malou kapli Hathor, obsahující stovky mumií krokodýlů či posvátných zvířat Sobka. Pocházejí z posvátného pohřebiště, jež jim bylo zasvěceno.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (2 )
  • 60%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Chram zla a dobra

dne 2014-12-09 23:25:25

Chram v Kom Ombo je zajimavy hlavne tim, ze je zasvecen dobrym i zlym bohum zaroven. Je tady dost maleb, ale clovek potrebuje pruvodce, aby se o nich něco dozvedel. Mne zaujaly informace o lékařských praktikach ve starem Egypte. Hodne zajimave je muzeum krokodylu u chramu a mumifikovani krokodyli. To nam nakonec prislo jako nejzajimavejsi část prohlídky chramu v Kom Ombo.



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Celkem nuda

dne 2014-10-19 09:11:54

Po tom, co jsme v Egyptě viděli dost chrámů nás tenhle už nějak extra moc nezaujal. Není ani velký, ani nijak extra zdobený, ani ani. Prostě celkem slabota, znova bych jej klidně vynechala.



Dovolená Kóm Ombo

Klikněte pro zobrazení nabídky Kóm Ombo: zájezdy nebo Kóm Ombo: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Kóm Ombo!