Egypt pokrývá na západě jedinečná pouštní krajina, která je poseta oázami a horkými prameny. Poušť a oázy byly a jsou spjaty se životem beduínů. Chcete-li poznat tuto část života Egypťanů, vydejte se po stopách starodávných karavan. Poušť můžete objevovat vlastním tempem. Na blízká místa a na prohlídku historických památek se můžete vydat pěšky. Jistě budete obdivovat místní flóru a faunu. Auto vás zaveze na místa vzdálenější. Nezapomenutelným zážitkem bude však jízda na hřbetě velblouda, kdy se celí přeneste do života beduínů. Ať už si vyberete cokoliv, určitě si nenechte ujít příležitost pozorovat východ či západ slunce a přespání pod širým nebem se zářícími hvězdami.

Karavana putující mezi egyptskými oázami

Karavana putující mezi egyptskými oázami

Staří Egypťané se do pouští moc vydávat nechtěli. Věřili, že v poušti vládne bůh zemřelých Osiris. Teprve až objevili oázy, ostrovy života mezi život ničícím pískem, zjistili, že se zde nachází velké bohatství. Většinou se jednalo o polodrahokamy a koření. V oázách je extrémně suché klima, vlhkost vzduchu je minimální. Dnešním obyvatelům slouží oázy k zemědělství. Plodiny se zde sklízí až třikrát do roka. Nepostradatelný je především turistický ruch.

Sahara

Sahara

Oázy bývaly obydleny již v dávných dobách. Nejstarší stopy osídlení pochází už z doby kamenné. Přístup k oázám však nebyl jednoduchý a obyvatelé oáz žili v izolaci. Podrobnější prozkoumávání těchto oblasí započalo až mnohem později. Francouzský cestovatel 19. století, Fréderic Cailliaud, se vydal na svou první dobrodužnou cestu do oáz. Seriózně se však o oázy a jejich obydlení začali zajímat až archeologové ve 20. století. Ahmed Fachry a Francouzský ústav orientální archeologie potvrdil obydlení oáz již od starší doby kamenné. A lidé zde zůstali až do křesťanského období. Oázy v Libyjské poušti byly součástí Egypta již za Staré říše. Donedávna se zde hovořilo berberskými dialekty. Každopádně hrály oázy důležitou úlohu, protože byly významnými zastávkami karavan.

Frederic Cailliaud

Frederic Cailliaud

Podle některých geologů naznačují oázy dřívější řečiště Nilu.

Oázy jsou opravdovým rájem v Lybijské poušti. Již před 2000 let se zde pěstovala vinná réva, olivy, pšenice, ječmen a  proso. Dnes se tu pěstují především datlovníky. Mezi nejznámější egyptské oázy patří oáza Al-Bahariya, oáza Al-Fayum, oáza Farafra, oáza Siwa, oáza Dakhla a oáza Kharga.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Egyptě

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Egypta? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Egypt nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Egyptě je skvělá volba!