Edfu – ptolemaiovský chrám. Nachází se 123 kilometrů severně od Asuánu. Jedná se o nejzachovalejší chrám v Egyptě, s čistou klasickou dispozicí. Byl vybudován z pískovce a pyšní se impozantním pylonem. Nádvoří se pyšní sloupy, jejichž hlavice mají tvar palmových listů a papyrů. Stěny chrámu zdobí nádherné reliéfy. Turisté se sem mohou dostat romantickými koňskými drožkami od nilského přístaviště.

Chrám v Edfu

Chrám v Edfu

Edfu, ležící na levém břehu Nilu, nazývané ve starověku Geba, mělo v koptštině název Srbo. Řekové, kteří ztotožňovali Hora s Apolonem, jej pokřtili Apollinopolis Magna. Jeho význam, jako střediska kultu sokolího boha Hora, je doložen již od prvních dynastií. V roce 237 před naším letopočtem, za vlády Ptolemaia III. Euergeta I., byla zahájena stavba velkého Horova chrámu na troskách chrámu předešlého.

Chrám, který byl součástí velmi rozsáhlého posvátného areálu, má pravděpodobně, v důsledku zvláštního geologického místa, neobvyklou orientaci na jih. Není  podle východo-západní osy, jak je tomu u většiny ostatních chrámů. Celek zahrnuje velký pylon a nádvoří, lemované sloupořadím. Tp umožňuje přístup do první hypostylové síně, kde se ukrývá socha Hora v sokolí podobě. Z druhé hypostylové síně se vstupuje do obětní síně. Pokračujeme dále dvoranou a nakonec svatyní. Svatyni vévodí nádherný žulový naos, z doby Nachtnebefa II. Původně obsahoval oltář se sochou boha. Všude kolem této ústřední osy se objevují četné místnosti, každé se specifickou funkcí. Stěny pokrývají texty a činí z chrámu v Edfu opravdovou knihovnu, vytesanou do kamene.

Svatyně chrámu v Edfu - obsahuje nejstarší sošku kultu Svatyně chrámu v Edfu – obsahuje nejstarší sošku kultu

© eFesenko / Shutterstock.com

Chrám v Edfu je ještě dnes jedním z největších a nejlépe zachovalých chrámů v celém Egyptě. V minulém století se celý komplex stal předmětem vykopávek. Těm velel Auguste Mariette, tehdejší ředitel Egyptské památkové péče.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

ÚŽASNÉ místo!!!

dne 2015-02-24 00:19:01

Horův chrám v Edfu je opravdu úžasné místo, které si nenechte v Egyptě ujít!!! Je tady možné vidět tolik nádherných kusů umění, tolik zajímavých hieroglyfů, tolik míst, kde můžete jet sedět a s otevřenou pusou zírat na tu nádheru, zatímco se vám v hlavě budou honit myšlenky na to, že jste na místě starém několik tisíc let!!! Přitom Horův příběh a příběh jeho rodičů je jedním z hlavních motivů egyptské mytologie, takže toto místo není jen krásné, ale i historicky velmi cenné!
Určitě počítejte s tím, že zde budete muset strávit celý den, protože je to místo velice rozsáhlé. Doporučuji!!!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Skoda, ze neumim cist hieroglyfy!

dne 2015-02-11 00:00:49

Tohle misto mi vyrazilo dech - vsechny zdi byly pokryty hieroglyfy. Historie horova chramu je hodne zajimava a bylo to snad poprve, co jsem si poslechl pruvodce opravdu kompletne se vsm vsudy. Skoda jen,ze neumim cist hieroglyfy, musi to byt super!Dovolená Edfu

Edfu je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Edfu či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Egypta, stačí kliknout sem a vybrat si :-)