Dér el-Bahrí, v překladu Severní klášter, je souborný název pro několik chrámů a pohřebišť v kotlině západního luxorského masivu, naproti Karnaku. Původně se jméno vztahovalo pouze na chrám královny Hatšepsut, jež byl používán v Koptské době jako klášter. Chrám vyniká mimořádnou architekturou. K jeho stavbě byly využity nerovnosti terénu.

Dér el-Bahrí

Dér el-Bahrí

Na vzdálené straně hory, která odděluje Údolí králů od pahorků pohřebiště v Kurně, se rozprostírá údolí v Dér el-Bahrí. Zasahuje asi dva kilometry do thébského pohoří podél jihovýchodně-severozápadní osy a končí v rozlehlém a úchvatném amfiteátru. V tomto údolí, které Egypťané považovali za zasvěcené bohyni Hathor již v době Střední říše, dal faraon Nebhetepre Mentuhotep z 11. dynastie postavit svůj zádušní chrám. Je to jediný opravdový zádušní chrám na západní straně Théb. Struktura z architektonického hlediska projevovala některé nové rysy. Poprvé jsou jednotlivé části stavby umístěny na různých úrovních a tvoří terasy, končící kolonádami. Mohly být inspirovány stavitelskou technikou „hrobek ve sloupořadí“. Stejně jako ve všech pohřebních komplexech Staré a Střední říše, je i zde zádušní chrám spojen s vlastní hrobkou podzemní chodbou. Vedla do pohřební komory. Z tohoto chrámu se zachovalo velmi málo.

Vedle něj si nechala postavit zádušní chrám královna Hatšepsut, kolem roku 1466 před naším letopočtem. V době královny Hatšepsut byl chrám oázou zeleně. Okolí chrámu vévodila velká zahrada s vodními jezírky. Dodnes jsou zde k vidění pařezy stromů, staré 3500 let. I tento chrám byl vystaven ničivým účinkům času i lidí. Téměř ihned po smrti královny zničil její nástupce Thutmose III. většinu obrazů královny. Později, za vlády Amenhotepa IV. Achnaton, došlo k dalšímu zohyzdění. Ušetřeno bylo jen několik obrazů, vztahujících se k slunečnímu kotouči, jedinému bohu, uctívanému za jeho vlády.

Chrám Dér el-Bahrí (nebo také Deir el Baharí)

Chrám Dér el-Bahrí (nebo také Deir el Baharí)

V roce 1961 objevili archeologové třetí chrám. Dal ho postavit Thutmose III. O jeho existenci se nevědělo. Ležel mezi chrámy Hatšepsut a chrámem Mentuhotepa. V současné době pracuje na komplexu v Dér el-Bahrí skupina polských archeologů. Snaží se ho uvést do starobylé podoby.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný a obrovský chrám královny Hatšepsut

dne 2014-12-10 06:37:58

Chrám královny Hatšepsut byl jedním z nejzajímavějších míst během naší cesty po Egyptě. Jeho velkou výhodou je to, že se zde může fotit, což nás v Údolí králů poněkud překvapilo a zaskočilo.
Velikost chrámu v Der el Bahari je neuvěřitelná, muselo to být ve své době opravdu úžasné místo. Už jen podle toho, co nám o jeho historii řekl náš průvodce jsme si mohli udělat dost přesný obrázek, ale musela to tady být nádhera.Dovolená Dér el-Bahrí

Láká vás Dér el-Bahrí? Hledáte-li zájezdy do destinace Dér el-Bahrí, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Dér el-Bahrí, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.