Bulharská kuchyně nabízí pestrý výběr národních pokrmů s množstvím zeleniny a salátů, grilovaná, rožněná a vařená masa, pečené a pražené ryby i kuřata. Jídla jsou převážně připravována na slunečnicovém oleji a jsou lehce stravitelná. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě. Velký podíl zeleniny, konzumace mléka a zejména přírodního jogurtu (kyselého mléka, které obsahuje jedinečné ušlechtilé bakterie, působící příznivě na naše trávící ústrojí).

Restaurací i menších pohostinských zařízení je v Bulharsku, zejména Černomořském pobřeží, velmi mnoho. Oblíbené jsou takzvané mechany (hospody), které si zachovaly starobulharský ráz a kde se podávají typická národní jídla. Hotelové restaurace vám kromě bulharských jídel nabídnou i speciality evropské a světové kuchyně. Počítejte však s tím, že v hotelových a luxusnějších restauracích jsou oproti menším a lidovým hospůdkám značně vyšší ceny.

Tradiční bulharské jídlo - grilovaný lilek s rajčatovou omáčkou

Tradiční bulharské jídlo – grilovaný lilek s rajčatovou omáčkou

Úroveň kuchyně bývá většinou dobrá, neboť Bulhaři si potrpí na chutná a dobře upravená jídla. Většina restaurací, i těch malých, má na jídelním lístku bohatý výběr teplých a studených předkrmů, salátů i hlavních jídel.

Obvyklá nabídka předkrmů

Měkký sýr, může být ovčí nebo kravský, šunka, suchý salám lukanka, tvrdý sýr kaškaval, amolety, papričky plněné bílým sýrem, kuřecí játra pražená, telecí jazyk – studený nebo upravený na másle, vepřová játra na rožni, lečo, vařené držťky v másle, bramborové hranolky posypané sýrem.

Saláty

Tomatový, okurkový, míchaný, šopský, ovčácký – se sýrem, vajíčky a fazolemi, dále paprikový, čalamáda z pečených paprik a česneku.

Bulharská kuchyně nabízí tato jídla

Typickým jídlem jsou zapečené brambory s mletým masem, karbanátky, šašlik, čevapčiči na rožni, kotlety na rožni, plněný zelný nebo vinný list, v keramické misce zapékané vepřové nebo kuřecí maso se zeleninou, houbami, kořením a feferonkou.

Čevapčiči

Čevapčiči

Polévky

Fazolová čorba, škembe čorba (držťková polévka), kuřecí, lešta čorba (čočková), telčsko vareno (silný vývar z porcí hovězího masa).

Typická bulharská kuchyně vám nabídne polévku tarator (studená polévka z kyselého mléka, okurek, ořechů, česneku a kopru).

Polévka Tarator

Polévka Tarator

Ryby

Jsou neoddělitelnou součástí bulharské kuchyně. Podávají se pečené, dušené, obalované v těstíčku, avšak nejvíc oblíbené jsou ryby připravované na rožni. Konzumují se ryby zejména mořské, ale ve větších restauracích dostanete i ryby říční.

Na černomořském pobřeží si můžete téměř v každé hospůdce objednat rožněné ryby: výborná je mořská makrela, sleď na rožni, filé z černomořského žraloka, který se vyznačuje velmi jemnou chutí. Největší oblibě se těší pražené malé rybky zvané caca. Na jídelníčku v restauracích jsou běžné chobotničky v různých úpravách, raci a krabi a mořské mušle, které jsou upravovány rovněž v různých variacích – pikantní salát, obalované, s vajíčky a podobně.

Moučníky

Můžete si dát palačinku se zmrzlinou nebo čokoládou či ovocem, různé druhy dortů. Výborný je čokoládový, krém karamel nebo typický bulharský velmi sladký zákusek baklava.

Zmrzlina

V horkých dnech je velmi vítanou osvěžující pochoutkou. V přímořských střediscích i městech můžete téměř na každém kroku zakoupit – bez obav o hygienu – sladké mražené výrobky osvědčených světových značek. Oblíbená je však i bulharská zmrzlina, stáčená ze zmrzlinových strojů do oplatkových kornoutů. Bulharská zmrzlina je tradičně velmi dobrá, s výraznou chutí ovoce a smetany. Přece jen je však třeba dát na přílišnou konzumaci zmrzliny pozor, zejména u dětí. Ledový pokrm v žáru jižního slunce může někdy vyvolat nepříjemné potíže krční i střevní. Je třeba dbát na hygienu a pečlivě vážit, kde zmrzlinu kupujeme.

Nápoje

Jako aperitiv se nejvíce pije rakije (vinná pálenka) nebo mastika (silný anýzový likér na způsob francouzského pastisu podporující trávení). Oblibě se těší i destilát koňak Sluneční břeh nebo Pliska. Často se pije i zelený mentolový likér – menta. V posledních letech je žádán koktejl z mastiky a menty, zvaný Oblak.

Brandy Pliska Brandy Pliska

© Ambra, http://snatch.graficzne.eu

Vína

Vinařství má v Bulharsku velkou tradici a některá červená vína hodnotí znalci jako nejlepší v Evropě. Nabídka výborných vín je opravdu pestrá. Vynikající jsou odrůdy merlet a cabernet sauvignon. Z červených vín lze doporučit značky Gamza, Mavrud, Melnik, Kadarka. Z bílých je to Misket, Dimjat, Tamjanka, Chemus, Sofie.

Pivo

Jeho obliba je stále větší. Bulharské pivovarnictví, u jehož zrodu stáli čeští sládkové, se v posledních letech rychle modernizuje a řada pivovarů dodává na černomořské pobřeží kvalitní lahvová i točená piva. Točené pivo dnes dostanete téměř v každé restauraci. Můžete si dát Zagorku speciál nebo Burgasko pivo, dále značky Kamenitza, Astika, Ledenika. Tyto zdroje dodávají do restaurací i piva lahvová. Doporučit se dá pivo značky Zagorka a Burgasko pivo.

Pivo Zagorka

Pivo Zagorka

Nealkoholické nápoje

Bulharské ovocné nápoje (limonády) jsou velmi chutné a vyznačují se výraznou chutí ovoce – malinová, jahodová, rybízová, jablečná. I bulharský trh je zaplaven značkou Coca-Cola, Sprite, Pepsi-Cola. V restauracích a osvěžovnách podávají tyto nápoje dobře vychlazené a na vyžádání vám do nich přidají led. Na trhu je i výběr přírodních minerálek z horských pramenů. K dostání jsou i sodovky a stolní vody v plastikových lahvích. Vybrat si můžete i z množství krabicových ovocných džusů, velmi chutných a kvalitních.

Káva

Bulhaři kávu milují, je nezbytným doplňkem osvěžujících nápojů. V Bulharsku se nikde nepije u nás oblíbená turecká káva. Zde se v drtivé většině pije káva espresso ve velmi malých šálcích. Automaty na kávu expresso jsou v každé restauraci i malé hospůdce. Káva je silná a výborná. Kávě nalévané na přání zákazníka do větších šálků se říká dlouhá káva. Bulharsko dováží kávu zejména z Brazílie.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Bulharsku

Chcete-li koupit dovolenou do Bulharska, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Bulharska a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Bulharsku je bezva!