V kopcích, asi 3 kilometry nad Zlatými písky a 15 kilometrů od Varny, se nachází dobře přístupný a poměrně zachovalý skalní klášter Aladža ze 13. – 14. století s muzeem a rovněž zajímavé skalní katakomby. S jejich výzkumem zde začali bratři Škorpilovi z České republiky.

Samotný klášter Aladža je typickým středověkým skalním klášterem, kterých bylo v té době v Bulharsku mnoho. Spolehlivé historické záznamy vypovídající o době založení kláštera bohužel nebyly nalezeny, odhaduje se však, že byl postaven v období mezi 10. – 12. stoletím, zanikl pravděpodobně na konci 14. století po vpádu Turků. Jeho původní jméno není známo.

Skalní klášter Aladža a katakomby

Skalní klášter Aladža a katakomby

Co nabízí skalní klášter Aladža a katakomby

Skalní klášter Aladža je jedním z mála jeskynních klášterů v Bulharsku, kde jsou jasně rozlišitelné různé prostory a jejich funkce. Klášterní prostory jsou vyřezány a uspořádány na dvou úrovních v téměř 40 metrů vysoké vápencové skále. V první úrovni uvidíte klášterní kostel původně dekorovaný freskami, které se však nedochovaly. Dále se tu nachází 6 mnišských cel, refektář s kuchyní, malou kaplí a kryptou. Ve druhé úrovni pak objevíte kaple s dochovanými fragmenty fresek.

Ještě před vlastní prohlídkou kláštera je vhodné navštívit muzeum vlevo od vstupu do areálu. Uvidíte zde maketu původního kláštera a zajímavé fotografie. Součástí areálu jsou také katakomby, vzdálené asi 600 metrů od vlastního kláštera. Jsou to třístupňové ve skalách vytesané jeskyně, rovněž adaptované na středověký skalní klášter. Podle nálezů se usuzuje, že byly obydleny už ve 4. – 6. století.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Skalní klášter Aladža a katakomby

Dovolená Skalní klášter Aladža a katakomby je dobrou volbou pro každého, koho láká Bulharsko. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Skalní klášter Aladža a katakomby a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!