Rila je největší horský masiv na celém Balkánském poloostrově. Nejvyšší hora Musala dosahuje výšky 2925 metrů nad mořem. Svým charakterem připomíná Rila Alpy. Nalézá se tu 130 hor vyšších než 2000 metrů nad mořem. Každoročně zde napadne nejméně 2 metry sněhu, který se udrží zhruba 200 dní. Jsou zde ideální podmínky pro letní turistiku i pro zimní lyžování. Pohoří Rila je všeobecně považováno za nejkrásnější pohoří Bulharska.

Bliznaka (twin lake) v pohoří Rila

Bliznaka (twin lake) v pohoří Rila

Rila nabízí neopakovatelné výhledy na okolní hory, romantické túry hustými lesy s divokými řekami a potoky. Narazíte zde na horská jezera i strmé kaňony, které jsou součástí národního parku Rila. Nejvýše položeným jezerem je Glaciál ve výšce 2709 metrů. Najdete zde i skupinu sedmi vysokohorských jezer. Severozápadní Rila, s vrcholy Malyovitsa a Kupenite, se stala symbolem bulharského alpinismu.

Rila patří spolu s Pirinem k nejvyšším pohořím v Bulharsku. Thrácky byly společně nazývány Orbelos – Sněžné hory. Pohoří Rila dosahuje průměrné výšky 1381 a zaujímá plochu 2630m2. Nejvyšším vrcholem je Musala – 2925 metrů nad mořem. Dalších 44 vrcholů je vyšších než 2500 metrů a 66 vrcholů přesahuje 2000 metrů nad mořem.

Cesta směrem k vrcholu Malyovitsa

Cesta směrem k vrcholu Malyovitsa

Pohoří je alpského charakteru s ostrými hřebeny. Má skalní srázy i holé svahy, náhorní plošiny, kotliny s ledovcovými jezírky. Velehorská modelace je výsledkem ledovcové činnosti. Pohoří je složeno z krystalických hornin. Štěpí se do více rozsoch, které mají typický velehorský ráz.

V současné době se Rila mění v nejživější turistickou a rekreační horskou oblast. Jsou zde k tomu vytvořeny i podnebné podmínky – intenzivní sluneční záření, poloviční vlhkost vzduchu než v nížinách, vhodné sněhové podmínky, nepříliš studená zima a poměrně vysoké letní teploty. V červenci dosahuje průměrná teplota v oblasti Borovce 21°.

7 jezer v pohoří Rila

7 jezer v pohoří Rila

Rila je také významným hydrologickým uzlem. Pramení zde Marica, Iskar, Džeman, Bystrica, Rilska reka a Mesta. Z jezer jsou známé Bystrická, Ribnite ezera, Sedemte rilski ezera, Smrdlivo a Ledove ezero pod Musalou. V blízkosti hor vyvěrá i několik minerálních pramenů – lázně Kostenec, Dolna baňa a Sapareva baňa, Blagoevgrad.

Rila se zpravidla člení do čtyř velkých celků.

Východní Rila

Nevyšší horou Východní Rily je Musala.

Leží zde pásma:

 • Ibrské s vrcholy Kolarov (dříve Belmeken) – 2627 metrů, Ravničal – 2637 metrů, Ibr – 2666 metrů
 • Marické s vrcholy Marica – 2767 metrů a Bliznacite
 • Musalské s vrcholy Musala, Dimitrov – 2902 metrů, Ireček – 2152 metrů, Deno – 2790 metrů a Aleko – 2713 metrů
 • Kovářský Nalbant s vrcholy Kovač – 2634 metrů a Sucha Vapa – 2643 metrů.

Východní skupina Rily má částečně alpský charakter. Nejvyšší vrchol celého Balkánského poloostrova je při příznivých klimatických podmínkách, zvláště v letním období, snadno dostupný.

Vhodnými místy výletů a túr do hor jsou především Borovec, Kostenec, Dolna baňa a Samokov.

Lyžařské středisko Borovec

Lyžařské středisko Borovec

Borovec patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější sportovní a rekreační střediska v Bulharsku. Blízkost hor umožňuje horskou turistiku, horolezectví a zimní sporty. Nalézá se zde sedačková lanovka, několik sjezdovek a lyžařských vleků. Z Borovce vedou turistické stezky na Širokou polanu, Muselu, častým cílem je i Černata skala.

Ve východní Rile je hustá síť turistických chat.

Střední Rila

Pro Střední Rilu, oddělenou od Východní hlubokým údolím řeky Beli Iskar, jsou typická tato pásma:

 • Kanarské s vrcholy Vapa – 2560 metrů a Kanarata – 2691 metrů
 • Šiškovické s vrcholy Josifica – 2601 metrů a Šiškovica – 2669 metrů
 • Skakavické s vrcholy Goljam Skakavec – 2705 metrů a Malak Skakavec – 2605 metrů
 • Bričeborské s vrcholem Rilec (též Džendema) – 2713 metrů.

Nejzajímavějším místem je zde především Rilský klášter, ve kterém lze, tak jako v nedalekém hotelu, přenocovat. Objevují se zde zajímavé přírodní scenérie jako Ribnite ezero nebo Smrdlivo ezero. V okolí Velkého rybího jezera, kde najdete ubytovací kapacity, jsou velmi dobré sněhové podmínky i lyžařské terény. Odtud lze též dojít za půldruhé hodiny na vrchol Kanarata, za stejnou dobu ke Smradlavému jezeru nebo k ubytovně Rilska reka a za šest hodin svižné chůze se dostanete k Rilskému klášteru.

Severozápadní Rila

Severozápadní část bývá také nazývána Maljovická. Má alpský charakter. Prakticky celá dává svými terény, podnebím a především nadmořskou výškou možnosti pro vysokohorskou turistiku, horolezectví a lyžování.

Nejvyšším vrcholem je Maljovice – 2730 metrů.

Nejznámější jsou především tyto hřebeny:

 • Maljovický s vrcholy Maljovica, Budačica – 2473 metrů, Lopuškin vrch – 2710 metrů, Zliat zub – 2650 metrů, Elenin vrch – 2597 metrů, Popova kapa – 2704 metrů
 • Poličský s vrcholy Kallin – 2667 metrů a Goljam Polič – 2615 metrů
 • Damžský s vrcholy Damga – 2673 metry a Suchi čal – 2563 metry
 • Sejmenský s vrcholy Sejmenski Kamak – 2667 metrů a Kabul – 2531 metr.

Ideální výchozí místa k výletům a túrám jsou vesnice Govedarci, Bystrica a Rilský klášter.

Jihozápadní Rila

V této části Rily – se zaoblenými travnatými vrchy, téměř bez jezer, jsou nejvyšší vrcholy Angelv vrch – 2633 metry, Goljam Meči vrch (též Ajgidik) – 2618 metrů a Carev vrch – 2390 metrů.

Tato část Rily má zatím nejméně vyvinutou turistickou infrastrukturu.

Chaty v Rile jsou většinou turistického rázu, mají převážně jen podobu noclehárny. Jsou v nich podávány jen základní nápoje, proto je nutné si brát jídlo s sebou. Turistické značení spojuje chaty a hřebeny. Značení není tak husté a soustavné, jeho sledování vyžaduje větší pozornost.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 5 hvězdy
  5 / 5 (3 )
 • 100%
 • (3)

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádhera, to musíte vidět!

dne 2015-03-02 15:43:26

Pokud byste si v Bulharsku vybrali jen jedno místo, kam zajet na výlet, vyberte si Rilský klášter, který je pojmenovaný podle Sv. Ivana Rilského. Jeho historie, úchvatná poloha uprostřed vysokých kopců a skutečnost, že je stále "v provozu" jsou důvody, proč byste jej měli vidět.
Určtiě sem doražte ráno, než přijedou davy turistů. V klášteře se dá přespat, nebo můžete přespat v Rile a přijet sem busem, který jede hned v 7 ráno.
Po okolí se dají udělat krásné procházky, stačí třeba sledovat potůček, který teče kolem kláštera, dorazíte k malému hřbitovu, kde byli pochováni někteří z místních mnichů.
Vedle kláštera stojí dům, kde mlůžete koupit vynikající domácí jogurt, který je prostě božský. Stejně jako celé toto místo!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný klášter!

dne 2015-01-18 13:36:16

Rilský klášter je jedním z nejkrásnějších klášterů, který jsem kdy viděl. Opravdu BOMBA a pokud budete v Bulharsku, určitě se sem podívejte, nebudte litovat!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Výhledy, procházky, treky...a krásný monastir

dne 2014-10-16 05:29:08

Skvělé místo, odkud se dají podnikat tůry po okolí. Navíc je zde možnost strávit klidné odpoledne relaxováním. Chrám leží urpostřed hor a výhledy z něj a na něj jsou božské! Projděte se v blízkém lese a nebo zajděte i k rilské jeskyni (Rila Cave nebo tak nějak) .Dovolená Pohoří Rila

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Pohoří Rila? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Pohoří Rila nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Bulharska, nebudete litovat!