Pohoří Pirin je nejatraktivnější bulharské pohoří. Staří Slované věřili, že zde sídlí bůh Perun, a tak vzniklo i pojmenování celého pohoří Pirin. Je charakteristický panoramatickými rozhledy, hlubokými kotlinami a hlavně množstvím jezer v údolních závěrech. Jezera jsou ledovcového původu. Leží jižně od Sofie a jeho nejvyšší vrchol se nazývá Vihren, vysoký 2914 metrů. Pirin nabízí vysokohorské túry v krásné přírodě. Je zde dostatečné množství značených turistických cest ať už kratších nebo několikadenních.

Pohoří Pirin

Pohoří Pirin

Součástí pohoří je rovněž Národní park Pirin, který patří do seznamu UNESCO.

Hlavní hřeben Pirinu se táhne od severozápadu k jihovýchodu a vycházejí z něj četné rozsochy. Je složen z krystalických břidlic a žuly. Severovýchodní svahy a nejvyšší vrcholy pohoří jsou vápencové a dolomitové. Na severovýchodě spadá strmě, na jihovýchodě povlovněji. Z ledových dob zůstal v karových závěrech značný počet jezer.

Zdolávání hor v pohoří Pirin (Koncheto)

Zdolávání hor v pohoří Pirin (Koncheto)

Masiv Pirinu je druhým největším horstvem v Bulharsku. Nejvyšším vrcholem je Vichren – 2914 metrů. Jen o něco nižší je Kuleto – 2908 metrů. Sedm vrcholů leží nad 2800 metry. Kromě již uvedených vrcholů jsou známé také Poležen – 2851 metr, Kamenica – 2822 metry, Banski Suchdol – 2884 metry. Pohoří dosahuje délky 70 – 80 kilometrů, šířky 30 – 40 kilometrů a zaujímá plchu asi 1210 km2.

Severní Pirin

Severní Pirin zaujímá asi ¾ celkové plochy. Tyčí se zde nejvyšší vrcholy pohoří Vichren. Dále tu objevíte hluboké kotliny a četná jezera. Severní část je mramorová, jižní převážně žulová. Ze zajímavých vrcholů tu najdeme zmíněný Vichren a dále Kutelo, Banski Suchdol. Poslední dva vrcholy jsou spojeny hřebenem Končeto. Ve druhé části, převážně žulové, se zdvíhají typické vrcholy Džengal – 2730 metrů a Poležen – 2851 metrů.

Střední Pirin

Střední Pirin je nejmenší, zabírá asi 7% plochy. Zde již pohoří ztrácí alpský charakter. Nejvyšším vrcholem je mramorový vrch Orelek – 1099 metrů.

Jižní Pirin

Jižní Pirin má převážně zaoblené tvary a je bezlesý. Nejvyšším vrcholem je Sveštenik – 1993 metrů.

Pro pohoří je typická početnost jezer. Nachází se jich tu 176, většinou skrytých mezi skalami. Nejvyšší je položeno pod vrcholem Poleženu. K nejznámějším patří horské jezero Popovo (dříve Papazgiol) o rozloze 12 hektarů. Další jezera se rozkládají v okolí chaty Banderica.

V pohoří Pirinu vyvěrají teplé minerální prameny. K nejproslulejším patří prameny v lázních Dobriniště, Baňa a ve městě Sandanski.

Jezero v pohoří Pirin

Jezero v pohoří Pirin

Nižší polohy porůstají listnaté lesy (převážně bukové) a vyšší jehličnany. Zvláště pěkné staré jedle, smrky a borovice lze vidět v okolí chaty Demjanice. Černé borovice rostou až do nadmořské výšky 2250 metrů, pak les přechází v subalpinské hole.

Z vrcholů Pirinu se naskýtají krásné panoramatické rozhledy. Na východ se vypínají Rodopy, na sever Rila, na jihozápad masiv Ogražden. V dáli na jihozápadě se objevuje bájný Olympos v Řecku.

Výchozími místy do pohoří jsou na severovýchodě Bansko, Razlog a Dobrinište, na jihovýchodě Goce Delčev, na jihozápadě Sandanski a Melnik a na severozápadě Blagoevgrad.

Lyžování v pohoří Pirin

Pirin patří pro svůj alpský charakter k nejrychleji se rozvíjejícím oblastem zimních sportů v Bulharsku, spolu s Virosou. Lyžařské centrum Šiligarnika je obdobou rakouských či italských zimních středisek.

K rozmachu lyžování zde došlo před více jak dvaceti lety. V roce 1988 se v Bansku konaly první hry balkánských zemí v lyžování a za tímto účelem byl pod vrchem Todorka – 2746 metrů, vystavěn lyžařský areál Šiligarnika.

Šiligarnika je situována na severních svazích Todorky a lyžování je zde možné na dvou sjezdovkách. Velká sjezdovka Tudorka je asi 2500 metrů dlouhá a střídají se na ní úseky červené a modré. Na sjezdovku lyžaře vyveze sedačková lanovka za 20 minut. Tudorka se zhruba v polovině rozdvojuje a nabízí tak další varianty sjezdu. Před dojezdem se opět spojuje v jednu.

Kratší Plato, měří 1400 metrů, je neméně zajímavou modrou sjezdovkou. Ve výšce 2150 – 2470 metrů nabízí úchvatný pohled na majestátní vrcholky Pirinu.

O kvalitě sjezdovek svědčí fakt, že se na nich každoročně konají závody o pohár Pirinu.

Přímo v Bansku je pak k dispozici i malá městská sjezdovka Čalin valo.

Služby jsou na dobré úrovni, bohatá je síť půjčoven veškerého vybavení včetně sněžných skútrů, ski servisů i lyžařských škol.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (3 )
  • 80%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherné hory!

dne 2015-01-12 03:17:51

Měli jsme možnost trekovat z Vihrenu do Koncheta a hodnotím to jako jedno z nejkrásnějších míst a nejlepších treků na světě, jaký jsem kdy zažil. Opravdu nádhera! Určitě se sem jednou vrátím, nemělo to chybu.



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Trošku zklamání, pohoří krásné, ale nejezděte sem autem

dne 2014-12-13 03:16:19

na Pirin jsem se hodně těšil, mám rád treky v přírodě, zvlášť na horách. A Pirin je v tomhle opravdu super, protože je jako Alpy před 50 lety - čisté, skoro liduprázdné, nádherné.
Jen je tady problém s dopravou - buď pojedete busem, což je hrozně omezující, nebo si půjčíte auto. Blbý je, že autem tady jezdí místní jako magoři, jezdí hrozně nebezpečně. A když už nebojujete s nimi, bojujete s policajty, kteří tady stojí schovaní za každou značkou se sníženou rychlostí a i když ji překročíte jen o 2 kmh, tak vás vezmou a drátujou. Nejlepší je, že v jedné zatáčce, kde jem měl na tachometru právě okolo 40kmh, mě předjel v zákazu předjíždění (do zatáčky, kam nebylo vidět) nějaký místní střelec. Musel jet určitě kolem 60 neli víc. Ale policajti, kteří stáli za zatáčkou, samozřejmě vzali mě, protože jsem cizinec :(( Tohle člověka prostě na**re a ať se na mě nikdo nezlobí, tohle je fakt ubohé. Navíc jim asi nedochází, že poškozujou celou zem, protože každý si zapamatuje tyhle nesmysly, které mu zkazí celou dovolenou.



Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Pirin - láska na první pohled :-)

dne 2014-12-11 16:46:53

Pokud sem někdo půjdete, můžete si vybrat mírnější procházky okolo jezer, třeba z Vihrenu k Okoto nebo z Bezbogu do Popovo. Náročnější treky jsou třeba na Tevno Ezero nebo Černé jezero (nebo tak nějak), kde jsou horské chaty se základním ubytováním a jídlem.
Pirin je nádherné pohoří, vřele doporučuji návštěvu - ať už v létě, kdy se tady dá trekovat v nádherných údolích, kolem horských jezer, nebo v zimě, kdy se sem sjíždí lyžaři z celého světa a užívají si místní sjezdovky.



Dovolená Pohoří Pirin

Zaujal vás náš článek o destinaci Pohoří Pirin v Bulharsku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Pohoří Pirin nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Bulharsku je skvělá volba!