Tulamben je malá rybářská vesnice na východním pobřeží Bali a patří mezi nejatraktivnější letoviska pro potápěče na celém ostrově. Důvodem je to, že se zde nachází potopený vrak americké válečné transportní lodi Liberty, kterou zde torpédovala a potopila v roce 1942 japonská ponorka.  Během sezony se k vraku potápí i 100 potápěčů denně!

Tulamben

Tulamben

Další možnosti potápění jsou na barevných korálových zahradách „Coral Garden“ a na stěně „Drop off“. V Tulanbenu jsou ze břehu dostupné hned tři lokality. Na další lokality se jezdí za příplatek lodí nebo autem. Neopakovatelné jsou ranní ponory již od 7:00 hod.

Jak vznikl název Tulamben?

Název letoviska Tulamben vznikl ze slova „batulambih“, které znamená v překladu „mnoho kamenů“, což se vztahuje k ničivé síle sopky Mt. Agung, která zde čas od času vybuchne a zasype celé okolí množstvím lávy a kamení. K tomu se váže i skutečnost, že místní pláž patří mezi lávové a tedy černé pláže, přičemž ale není tvořena lávovým pískem, ale hladkými černými kamínky.

Místní potápěči doporučují potápění na probouzejících se korálech hned zrána. Kromě potápění si můžete užít i skotačících delfínů. Při té příležitosti můžete vyhlížet návrat rybářů z nočního rybolovu, s barevnými okatými jukungy, tradičními dlabanými trimarany a s bohatým úlovkem tuňáků nebo makrel.

Při troše štěstí vás domorodci pozvou na některou z chrámových hinduistických ceremonií, na svatbu, křtiny nebo na jinou oslavu, což je vždycky vítaný zážitek a velké zpestření pobytu na ostrově Bali.

Potápění v Tulambenu k vraku lodi Liberty

Japonci potopená americká transportní loď Liberty láká do Tulambenu davy turistů, kteří se k vraku lodi chtějí potopit. Vrak leží v malé hloubce, cirka 30 metrů, takže se k němu mohou potopit všichni potápěči, což je velké plus. Navíc leží jen kousíček od břehu, takže není problém k němu jednoduše doplavat.

Vrak lodi Liberty

Vrak lodi Liberty

Loď Liberty byla torpédovaná Japonci nedaleko ostrova Lombok, aby pak byla odvlečena do Tulambenu k rozebrání. V roce 1963 však vybuchla sopka Mt. Agung, přičemž zdevastovala rozsáhlé oblasti východního Bali a přitom odhodila i vrak lodi mimo břeh, kde loď zůstala a postupem času zarostla korály a stala se domovem mnoha druhů vodních živočichů.

Nejlepší podmínky pro potápění u vraku lodi Liberty jsou v říjnu a listopadu, kdy je zde ideální počasí, případně mezi cca květnem a červencem.

Vrak je zajímavý nejen sebou samým, ale také právě mořskými živočichy, kteří v něm hledají útočiště a nebo se v jeho blízkosti zdržují. Lze mezi ně počítat i obří ryby Mola Mola či žraloky velrybí.

Jste-li fandou do potápění, nenechte si návštěvu Tulambenu ujít, nebudete litovat!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Tulamben

Láká vás Tulamben? Hledáte-li zájezdy do destinace Tulamben, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Tulamben, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.