Známý také jako chrám Matka je Pura Besakih největší hinduistický chrám na Bali a je považován za vzor všech ostatních chrámů na Bali. Byl založen údajně v 8. stol. misionáři hindů. Nachází se na západních svazích posvátné hory (činné sopky) Gunung Agung s nádherným výhledem na panorama přírody a oceánu. Besakih sestává z 23 chrámů, přičemž tři základní a nejuctívanější – Pura Penataran Agung, Pura Kiduling Kreteg a Pura Batu Madeg jsou zasvěceny bohům Shiva, Brahma, Vishna. Hlavní chrámy lze navštívit, ale mnoho z nich je otevřeno pouze pro místní věřící. V chrámovém komplexu se koná více než 70 obřadů a slavností ročně.

Pura Besakih - největší a nejposvátnější hinduistický chrám Bali

Pura Besakih – největší a nejposvátnější hinduistický chrám Bali

Celý komplex je velice hezký, ač je zde často poměrně dost turistů, ale také místních věřících. Bohužel Besakih má mezi turisty dost špatnou pověst, neboť se zde objevuje celá řada lidí, kteří si vymyslí jakoukoli pohádku, jen aby z vás vytáhli vaše peníze. Proto se na vás hned po vstupu nalepí samozvaný průvodce, který vám bude tvrdit, že nikam nemáte přístup, protože …. doplňte dle libosti …. a bude po vás chtít peníze za to, že vás komplexem provede.

Obětiny v jednom z chrámů komplexu Besakih

Obětiny v jednom z chrámů komplexu Besakih

Doporučuji se řídit zdravým rozumem – když se někam dá dostat s průvodcem za peníze, můžete tam jít i sami zadarmo. Samozřejmě je nutné dbát na respektování věřících a dodržování standardních zásad pro návštěvu balijských chrámů (sarong a nejlépe i šerpa je nutnost!), ale jinak vás nikdo omezovat nebude. Když „průvodci“ ukážete, že víte, dá vám brzy pokoj. My jsme si nejdříve mysleli, že se jej zbavíme tím, že zalezeme do boční uličky, kde jsme si dali skvělou svačinku (banány a další ovoce koupené u jednoho ze stánků), ale on potvora čekal, až zase vylezeme ven 🙂

Pura Besakih

Pura Besakih

Určitě si v Besakihu nenechte ujít i některé okolní chrámy, které sice nejsou tak velkolepé jako hlavní chrám, ale můžete zde nečekaně narazit na nějakou ceremonii, což je vždy pro cizince zajímavý zážitek. Rozhodně se na Besakih vydejte podívat, stojí to za to, jen se obrňte trpělivostí a nenechte si napovídat příběhy o tom, proč něco nemůžete.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (4 )
  • 90%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Pěkný chrámový komplex s mnoha podvodníky

dne 2015-04-24 20:38:05

Největší a nejvýznamnější balijský chrám Pura Besakih je místem, které byste na cestě po Bali neměli minout. Je to nádherný komplex chrámů, který vám vyrazí dech. Jen je potřeba být připraven na nápor individuí, kteří se na vás budou chtít přiživit.

Bohužel jednomu se to povedlo, přesvědčil nás, že se dovnitř může jen s průvodcem, tak jsme mu zaplatili za vstup. Uvnitř jsme viděli spoustu turistů, kteří chodili sami, tak jsme se ho ptali, jak je to možné - že prý se chovají neuctivě. To jsme mu ještě uvěřili, byli to vesměs angličani a ti se v zahraničí obvykle chovají jako prasata... Ale když nám něco začal vykládat a bylo to úplně v rozporu s tím, co psali v průvodci (jiné názvy, jiná fakta) a nebyl schopen to vysvětlit, tak jsme jej poslali někam...Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezký chrám, spousta podvodníků

dne 2015-03-28 15:19:11

Besakih je krásný chrám. Cesta k němu je lemována spousty obchodů, ale všechny nabízely to samé. Už od příjezdu jsme bojovali s podvodníky, naháněči, průvodci a podobnou verbeží, která se snaží přiživit na turistech. Nejprve nám tvrdili, že musíme zaparkovat na konkrétním místě a chtěli za to peníze, pak se na nás sesypali prodejci různých cetek a když jsme přišli k samotnému chrámu tak nás postupně ještě oslovilo několik průvodců (možná pět), kteří nám všichni tvrdili, že do chrámu nemůžeme, že jen s průvodcem a že oni nám vstup zařídí a podobné bláboly. No já na to moc nejsem, ale přítel je všechny odpálkoval takovým způsobem, že pochopili, že u nás nemají šanci. Ale příjemné to teda není.
Nechápu, že s tím něco na Bali nedělají, člověku to úplně znechutí daná místa a vůbec pohled na celé Bali a Balijce, kteří jsou jinak hrozně příjemní a milí. Je to velká škoda.
Kdyby si člověk odmyslel tyhle podivné existence, byl by Besakih opravdu překrásné místo! Ty balijské chrámy jsou nádherné, navíc když si uvědomíte, že stojí na svahu sopky, jej!
Ale plné hodnocení si nezaslouží, a to právě kvůli těm naháněčům a podvodníkům.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Besakih je jedno z nejzajímavějších míst Bali, musíte jej vidět

dne 2014-12-28 05:08:47

I dle průvodců je chrámový komplex Besakih jedním z míst, která na Bali musíte navštívit. Já sice nejsem zastánce cestování pouze po TOP místech, ale Besakihu je nutné říct, že za návštěvu opravdu stojí. Je to majestátní chrámový komplex na majestátním místě - svahu sopky Gunung Agung.
Než celý Besakih projdete, zabere vám to určitě aspoň 2 hodiny, počítejte ale raději s alespoň 3 hodinami, protože je to poměrně rozsáhlé místo a budete-li se chtít projít až k nejvýše položeným částem, zabere to spoustu času. Nicméně ta nejznámější a nejzajímavější místa jsou v oblasti za hlavním schodištěm.
Besakih je vlastně několik chrámů, které patří mezi nejdůležitější na celém Bali. Je to vidět i na chování místních, kteří se zde chodí modlit a obětovat bohům. Jsou zde poměrně časté ceremonie, tak pokud budete mít štěstí, možná nějakou uvidíte. My měli na jednu štěstí v jednom z bočních chrámů a bylo to moc zajímavé pozorování.
Jediné, co z Besakihu kazí dojem, jsou různí podvodníčci, kteří vám budou vnucovat své služby a často i lži, jen aby z vás vymámili peníze. Nenechte se jimi otrávit!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nadherny vyhled na sopku a jizni Bali

dne 2014-11-04 14:35:15

I podle mistnich jsem mel velke stesti na pocasi, protoze byla uplne uzasna viditelnost - sla videt sopka nad chramem a z kopce nad Besakihem slo videt na pulku jizniho Bali. Samotne chramy jsou v pohode, proste dalsi chramy, nic zazracneho, ale jsou ve fakt hezkem prostredi - super byly ty zdobene schody k nim, fakt nadhera. Nahanece jsem neresil, odpalkoval jsem je smyslenou cinskou vetou a dali pokoj :)))))Dovolená Pura Besakih

Klikněte pro zobrazení nabídky Pura Besakih: zájezdy nebo Pura Besakih: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Pura Besakih!