Zanzibar City je největší město ostrova Unguja a hlavní město autonomního státu Zanzibar.

Město má bohatou historii, spoustu nezapomenutelných památek a nezaměnitelnou architekturu. Turisticky nejatraktivnějším místem je centrum hlavního města, kterému se říká Stone town, tedy „kamenné město“. Snad nejvýznamnějším architektonickým prvkem ve městě jsou dřevěné zanzibarské dveře. Kromě historických a architektonických skvostů zde najdete i tržnici s kořením.

Zanzibar town

Zanzibar town

Historie Zanzibar City

Zanzibar je malebné kosmopolitní město, s typickými všelijak pokroucenými a úzkými uličkami, s bazary a velmi zajímavou architekturou. V 16. století si zde Portugalci zřídili obchodní skladiště a až do 19. století bylo město více méně bezvýznamné. V roce 1841 sem ale sultán Ománu přesunul svůj dvůr a město začalo vzkvétat. Stalo se hlavním centrem východní Afriky pro obchod se slonovinou a hlavně pro obchod s otroky.

V roce 1870 se město stalo hlavním městem britského protektorátu Zanzibar a v roce 1963 hlavním městem nezávislé republiky Zanzibar. Po spojení Zanzibaru s Tanganikou a vytvořením nového státu Tanzanie zde zůstalo sídlo vlády.

Stone Town

Historickému jádru hlavního města se říká Stone Town, tedy „Kamenné město“. Mělo by se mu spíše říkat „korálové město“, protože bylo postaveno z korálových útesů. „Kamenné město“ bylo zapsáno do seznamu památek UNESCO. Tvoří ho bludiště úzkých všelijak pokroucených uliček vedoucích pod domy z mořských korálů, které jsou zdobeny vystupujícími balkony a hlavně nádhernými vyřezávanými dveřmi z masivního dřeva, nejčastěji z chlebovníku nebo durianu.

Ulice starého kamenného města (Stone town) Ulice starého kamenného města (Stone town)

© Nick Fox / Shutterstock.com

Tyto vyřezávané dveře, kterých je zde více jak 500, jsou nejvýraznějším zanzibarským architektonickým prvkem.

Ve městě najdeme bezpočet bazarů, malých náměstí, obchůdků se suvenýry. Jsou zde také dva bývalé sultánské paláce, pevnost, výstavné koloniální domy a spousta ambasád. Samozřejmě nesmí chybět mešity. Funkčních mešit je zde více jak 50.

Detail zanzibarských dveří

Detail zanzibarských dveří

Zajímavosti Zanzibar City

Dům zázraků – Beit-el-Ajaib

K velmi ceněným památkám patří Dům zázraků – Beit-el-Ajaib. Tento palác postavil sultán Burghash v roce 1883 a ve své době to byla nejvyšší budova východní Afriky. Je to elegantní čtyřdílná stavba obklopená širokými verandami. Sultánův nástupce stavbu opustil již v roce 1911.

Dům zázraků – Beit-el-Ajaib

Dům zázraků – Beit-el-Ajaib

Dnes se v paláci nachází Národní muzeum historie a kultury.

Ománská pevnost – Ngome Kongwe

Hned naproti Beit-el-Ajaib leží „arabská“ nebo také Ománská pevnost – Ngome Kongwe, postavená z korálového kamene. Pevnost vybudovali Portugalci kolem roku 1700. Žádný vojenský význam pevnost neměla, ale sloužila postupně jako vězení, popraviště, tržiště, celnice, depo pro železnici a nakonec jako tenisový klub.

Ománská pevnost - Ngome Kongwe Ománská pevnost – Ngome Kongwe

© Magdalena Paluchowska / Shutterstock.com

Dnes se uvnitř nachází krásná umělecká galerie.

Katedrály

V roce 1877 postavili anglikánští misionáři anglikánskou katedrálu, před kterou stojí památník otroctví a  francouzští misionáři zase v roce 1896 postavili katedrálu sv. Josefa.

Anglikánská katedrála v Zanzibar town Anglikánská katedrála v Zanzibar town

© Sun_Shine / Shutterstock.com

Mešity

Z množství mešit lze upozornit na mešitu Msiki wa Balnara a mešitu Agha Khan.

Livingstonův dům

Nelze zapomenout na Palácové muzeum – Beit-el-Sahel, jež se zaměřuje na historii ostrova a Livingstoneův dům, odkud se vydal v roce 1866 na expedici, na které objevil jezero Tanganika.

Livingstonův dům Livingstonův dům

© Albo / Shutterstock.com

V Livingstonově domě je dnes umístěna Centrála cestovního ruchu Zanzibaru.

Za zmínku ještě stojí další památky:

 • Forodhani Gardens, což je park naproti ománské pevnosti. Dříve sloužil jako překladiště otroků, dnes se tu konají každovečerní trhy
 • Velký strom, který v roce 1911 zasadil sám sultán
 • Stará výdejna léků postavená z korálového kamene a vápence
 • Centrální tržiště (Darajani Market)
 • dnes již nefunkční Perské lázně Hamamni
 • nenápadné a pro nemuslimy nepřístupné mešity.

Po prohlédnutí památek „kamenného města“ ještě navštivte farmu pro pěstování koření (tzv. Spice tour),  korálovou jeskyně (Cave – slave chamber) a vězeňský ostrov.

Prales Jozani

Zvláštní pozornost zasluhuje prales Jozani, nedaleko od hlavního města Zanzibaru. Prales kdysi pokrýval celý ostrov Unguja. Vyskytují se zde vzácné opice guerézy pláštíkovité, kočkodan diadémový, komba ušatá, zvláštní druh prasete – štětkoun šedý, daman či drobné antilopy  chocholatka schovávavá a antilopa suni.

Mangrovy v pralese Jozani

Mangrovy v pralese Jozani

Kousek od Zanzibar City leží sedm ostrovů.

Ostrov Changu

Nejznámější z nich je ostrov Changu, známý také jako Vězeňský ostrov. Kdysi býval využíván Araby, kteří zde drželi otroky. Ostrov se chlubí nádhernými plážemi a je často navštěvovaným výletním místem.

Sloní želva na ostrově Changu

Sloní želva na ostrově Changu

Navštívit tu můžete hned několik restaurací. Při vstupu na ostrov se platí takzvaná přístavní taxa. Domov tu našly obří sloní želvy.

Ostrov Chumbe

Na zalesněném ostrově Chumbe jsou kromě majáku malé překrásné pláže, zejména na východním pobřeží.

Ostrov Chumbe

Ostrov Chumbe

Na ostrově je zřízen mořský park, který se stal vyhlášenou lokalitou pro potápěče.

Ostrov Mnemba

Ostrov Mnemba, mořský národní park, jenž leží na východ od ostrova Zanzibar.

Ostrov Mnemba

Ostrov Mnemba

Měří sice jen 500 metrů v průměru, ale jeho pýchou je vlastní korálový útes.

Ostrov Bawe

Na ostrově Bawe je nejlepší šnorchlování z celého souostroví Zanzibar. I zde se za vstup na ostrov platí.

Ostrov Bawe

Ostrov Bawe

Zbylé tři ostrovy tvoří jen nízké písčiny, které za přílivu mizí pod hladinou.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 4.33 hvězdy
  4.33 / 5 (3 )
 • 86.6%
 • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krása a historie

dne 2015-01-15 06:52:06

Stone Town nebo Zanzibar Town je úžasné místo. Půjčili jsme si kola a projeli všechny jeho uličky,které jsou opravdu křivolaké a úzké, že se zde na některých místech nevejdou dva lidi vedle sebe. Nakupování v místních krámcích je zážitek sám o sobě, navíc tady můžete koupit naprosto nádherné věci od různých běžných suvenýrů až po ručně vyřezávané sošky, oblečení či krásné šperky. Koření, jídlo a pití je samozřejmostí.

Zajděte si zcela určitě na noční trh, kde můžete okusit místní tradiční kuchyni, ale negarantuji, že vám bude chutnat :o)

Tohle město je skutečný Zanzibar, místo, kde žije historie a které byste měli vidět.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemné město, pozor na chmatáky!

dne 2015-01-12 16:45:55

Město Zanzibar je moc hezké, člověk má pocit, že se octnul v době o 100 nebo 200 let dozadu, kdy tady lidé žili obchodem a kořením, kdy místní čarokrásné uličky nesloužily obdivu turistům, ale jako útočiště místním lidem před všudypřítomným horkem.
Vyražte sem nejlépe ráno, poledne přečkejte u vody a nebo v některé z restaurací a až slunce nebude tak žhnout, zase vyjděte ven a obdivujte architekturu domů i proslulých zanzibarských dvěří.
Zajít můžete i k rodnému domu Freddieho Mercuryho, ale narovinu - není to nic moc. Noční trh je proti tomu opravdu zážitek jako z pohádky!
Jedinou věcí, která mne tady hrozně rozčilovala byli různí otravové, kteří nám neustále nabízeli nějaké služby a kradené věci a to, že nás budou provázet... po chvilce z nich člověku začnou téct nervy. Potkali jsme taky několik lidí, kterým tady nějaký šikovný chmaták ukradl cennosti (peněženky, mobily, foťáky), takže tady buďte opravdu v pozoru a raději choďte aspoň ve dvou, ať na sebe můžete dávat pozor.
Doporučuji si pronajmout průvodce, který vás městem provede a řekne vám o něm spoustu zajímavých informací, které by vám jinak zůstaly utajeny. Jen si jej proklepněte a zjistěte si, že umí dobře anglicky,ať z procházky s výkladem něco máte.
Až na ty chmatáky a otravy je město Zanzibar moc příjemné.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Křivolaké uličky a nádherná atmosféra Stone town

dne 2014-12-07 17:13:42

Být na Zanzibaru a nevidět staré město Zanzibar (Stone city, jak je označována jeho historická část, v překladu kamenné město) je jako jet do Prahy a nevidět pražský hrad, prostě je to nutnost, povinnost!!! Stone town je nádherné místo plné křivolakých uliček a různých zákoutí s obchůdky a stánky a nádhernou architekturou domů. Uvidíte zde pověstné zanzibarské dveře, z nichž některé jsou opravdu staré a velmi krásně zdobené.

Doporučuji zde jen tak bloumat a nasávat atmosféru, zajít si na večerní trhy a koukat, jak žijí místní lidé. Je to město, kde sice je znát vlivy cestovního ruchu, ale přesto si uchovává svou atmosféru a tajuplnost, což je skvělé.Dovolená Zanzibar City

Dovolená Zanzibar City je dobrou volbou pro každého, koho láká Zanzibar. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Zanzibar City a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!