Chystáte se letošní léto věnovat pěší turistice a přespávání pod širákem? Pak by vám kromě kvalitního oblečení a obuvi neměla chybět také praktická krosna. Ta by v ideálním případě měla pojmout vše, co budete na cestě potřebovat, a přitom by o ní vaše záda neměla ani vědět. Jak takovou krosnu vybrat?

Krosna na túry

Krosna na túry

Podle čeho krosnu vybírat?

Výběr krosny záleží především na délce túry, na kterou se chystáte, a množství vybavení, které si berete s sebou. Na víkendový pobyt v horské chatě s kratšími výlety po tamních lesích si vystačíte s malým batohem bez složitě propracovaného zádového systému. Během několikadenního přechodu horských hřebenů s přespáním pod širákem se vám naopak bude hodit investovat do kvalitnější krosny.

Velikost krosny nepodceňte

Při výběru velikosti krosny je zásadní, jak dlouhá túra vás čeká a co vše potřebujete do batohu vměstnat. Jednodenní výlet, ale i delší túru s přenocováním v ubytovacím zařízení zvládnete s malým batohem o objemu 10 až 30 litrů. Na několikadenní putování budete kromě dostatku jídla potřebovat také náhradní oblečení a boty. Jestliže plánujete nocovat venku, připravte si i spacák, plachtu či stan, ešus a plynový vařič. To vše by měla pojmout krosna s objemem 40 až 60 litrů. Chystáte se na túru trvající i několik týdnů? Přidejte prostor na větší množství jídla i náhradní oblečení a sáhněte po batohu o objemu 60 až 90 litrů.

Oblíbené krosny dle Heureky

Oblíbené krosny dle Heureky

Aby záda nebolela

Propracovanost zádového systému rozhoduje o tom, jak lehce (nebo těžce) se vám sportovní batoh na zádech ponese. První, na co se zaměřte, je velikost zad batohu, která musí odpovídat vaší postavě. Samotný nosný systém batohu se skládá z bederního pásu, který nese většinu hmotnosti batohu a znatelně tak ulevuje ramenům a páteři, a ramenních popruhů. Ty by měly být anatomicky tvarované a především nastavitelné, aby se váha nákladu na zádech rovnoměrně rozložila. Výhodou je, pokud máte k dispozici také hrudní popruh, který se postará o to, aby nosné popruhy zůstaly na svém místě. Ujistěte se, že batoh disponuje funkčním systémem odvětrávání zad, což oceníte především při delších pochodech v horkém počasí.

Investujte do kvalitního materiálu

Do krosny se vyplatí investovat, ale pouze v případě, že je vyrobena z kvalitního a funkčního materiálu, který jí zajistí dlouhou životnost. Zádový systém krosny by měl být potažený síťovinou nebo hladkou potahovou látkou, která účinně odvádí vlhkost a rychle schne. Materiál zbytku krosny by měl být odolný především vůči mechanickému poškození a vlhku. Setkat se můžete s tím, že dno krosny bývá za tímto účelem pogumované nebo zesílené, díky čemuž je mechanicky odolnější.

Mějte vše důležité při ruce

Většina krosen je uzpůsobena tak, že disponuje velkou horní a menší spodní komorou. V některých případech se můžete setkat s možností tyto dvě komory spojit a vytvořit tak jeden velký úložný prostor. Praktické postranní kapsy využijete na odložení věcí, které potřebujete mít neustále při ruce. Síťované kapsy se budou hodit na sušení vlhkého oblečení. Velkou výhodou je nepromokavá kapsa, do které můžete bezpečně uložit to nejnutnější, jako je mobil, peníze a doklady.

Při pořizování krosny se vyplatí dát si s výběrem na čas a ujistit se, že investujete do kvality a funkčního materiálu. Porovnat parametry a ceny jednotlivých turistických batohů můžete jednoduše na Heurece. Naleznete tam i recenze uživatelů, díky kterým zjistíte, která krosna bude pro vaše účely nejvhodnější.

Recenze krosny Osprey Aether AG 70L Neptune Blue

Recenze krosny Osprey Aether AG 70L Neptune Blue

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!