Rádi byste v létě vyrazili na vodu za paddleboardingem? Pojďme se podívat na to, jak vybrat ten nejvhodnější paddleboard. Rozhodující je vaše hmotnost, výška a také, kolik do prkna můžete investovat peněz.

Základní informace o paddleboardech

Paddleboard je stabilnější než surf, a proto se u široké veřejnosti dostává do obliby. Prkno je stabilní, snadno se ovládá. Na výběr máte stále více značek plováků s různými parametry. Můžete volit nafukovací nebo pevná prkna. Čím širší prkno je, tím je stabilnější, ale zároveň také pomalejší. Široká prkna mají více než 78 centimetrů, užší prkna mají od 74 do 76 centimetrů. Užší prkno není tolik stabilní, ale jezdí rychle. Paddleboardy o délce do 270 centimetrů se dobře ovládají a můžete s nimi také surfovat. Středně dlouhá prkna o délce od 270 do 370 centimetrů jsou středně rychlá, prkna o délce nad 380 cm jsou určena pro rychlé jezdce. Hodně sportovců, kteří s paddleboardingem teprve začínají, si myslí, že je nejdůležitější kvalita samotného prkna. To je jistě pravda, ale stejně tak jako kvalita prkna, je důležitá kvalita pádla. Pádlo může být rozkládací s nastavitelnou délkou, nebo fixní s pevnou délkou. Rozkládací pádlo se hodí pro více jezdců, fixní pádlo bývá tuhé a používá se při závodech. Můžete vybírat hliníkové, laminátové nebo karbonové pádlo. Platí, že pádlo by mělo být o 20 centimetrů delší než výška jezdce.

Paddleboardy

Paddleboardy

Z jakých paddleboardů můžete volit?

V základu máte na výběr buď pevná, nebo nafukovací prkna. Pevná prkna jsou tvořena epoxydovou konstrukcí s polystyrenovým jádrem. Pevnou konstrukci užijete u závodních a vlnových prken. Prkna s tenkou hranou se hodí na plavání mezi vlnami, protože se do vln dobře zaříznou. Závodní prkna musí být hlavně tuhá a lehká. Závodní speciály jsou velmi drahé, protože bývají vyrobené z karbonu. Nafukovací paddleboardy jsou velmi skladné a také odolné. Nevýhodou je jejich nižší tuhost. Nejsou tenké, a proto se nehodí na řezání mořských vln. V České republice jsou díky jízdním vlastnostem a skladnosti oblíbenější než prkna pevná.

Technologie výroby u nafukovacích paddleboardů

Nejlevnější bývají prkna, která jsou vyrobena z konstrukce zvané Single layer (nebo také „ECO“ či „light“). Paddleboard tvoří jednovrstvá konstrukce, která není tak tuhá a má kratší životnost. Prkno je levné a lehké. Prkna vyrobená z konstrukce Double layer jsou tuhá, bytelná a výrazně těžší než u konstrukce Single layer. Konstrukce Fusion je tvořena z dvojité vrstvy, podobně jako u Double layer, ale dvě vrstvy PVC k sobě nejsou lepeny, nýbrž jsou lisovány za tepla. Paddleboard je lehčí a zároveň tuhý. Konstrukci 3 SL najdete na paddleboardech značky Body Glove. Technologie kombinuje Single a Double layer a jako zpevnění používá podélné stringery.

Tvary paddleboardů

Paddleboardy můžete vybírat také dle tvaru. Mezi nejoblíbenější patří tvar allround. Prkno se hodí pro výletníky, rekreační jezdce nebo jen tak na dovolenou. Můžete s ním jezdit na klidné hladině, nebo ho vzít na tekoucí vodu. Obecně se nafukovací paddleboardy příliš nehodí na řezání vln, protože nemají úzké hrany. Prkno je dlouhé od 300 až do 335 cm, šířka je od 75 do 85 cm. Jedná se o velmi univerzální plovák. Pro jezdce do 85 kg postačí výtlak do 200 litrů, pro těžšího jezdce by měl být výtlak 300 litrů a tloušťka prkna okolo 15 cm. Prohnutá prkna mají označení wave a hodí se pro ježdění na mořských vlnách. Prkna touring jsou dlouhá a poznáte je podle výrazně úzké a dlouhé špičky. Využijete je na dlouhé vyjížďky po klidné hladině. Lehčí jezdci budou volit prkna o tloušťce 14 cm, těžší jezdci prkna o tloušťce 15 cm. WindSup paddleboardy představují kombinaci paddleboardu a začátečnického windsurfingového plováku.

Prkna a komplety

Výběr prkna je stejně důležitý jako výběr pádla. Vyberte si kvalitní pádlo, díky kterému naberete perfektní rychlost a budete paddleboard dobře ovládat. Hledáte k paddleboardu také plachtu? Jestli chcete při nákupu ušetřit, ale zároveň si pořídit kvalitní prkno i plachtu, podívejte se na paddleboardové komplety.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary: Rádi byste v létě vyrazili na vodu za paddleboardingem? Pojďme se podívat na to, jak vybrat ten nejvhodnější paddleboard.

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!