Máme pro Vás dvě zajímavá témata z Nového Zélandu: Co vám o Novém Zélandu uniká a co často ani Novozélanďané neví.
Nový Zéland je největší zatravněnou plochou
Novozélandská krajina, zejména ta na Severním ostrově, upoutá krásnými kopečky se sytě zelenou trávou. Téměř každý si představí Hobitín a milióny oveček, jak nádherný Nový Zéland! Tato tráva se tu před příchodem Evropanů, tedy cca před rokem 1840 vůbec nevyskytovala! Celý Nový Zéland byl osadníky prvně vyklučen a vypálen a pak na místě vyseta naše evropská tráva. Paradoxně dnes je Nový Zéland zemí s největší zatravněnou plochou na světě v poměru ke své rozloze.
Původní novozélandské traviny jsou totiž několikanásobně méně výživné než ta naše evropská tráva. Na druhou stranu se pastviny musí intenzivně hnojit, aby byly tak krásně zelené a (zejména pro skot) výživné. Bohužel hnojiva spolu s výkaly skotu způsobují enormní znečištění vodních toků a spodních vod. A proto je intenzivní chov mléčného skotu velice kontroverzní. Část obyvatelstva začíná požadovat regulaci chovů, omezení znečištění a alespoň částečné zlepšení kvality vody, tak aby se dalo v řekách bezpečně koupat.
Jedny z původních travin, např trsnaté vysoké trávy rodu Chionochloa, můžete dnes také zakoupit jako okrasné v českých obchodech pro zahrádkáře.
Jeleni na Novém Zélandu
Během cest spatříte pastviny plné laní a jelenů. Ty se chovají na export – maso jde zejména do Německa, mladé parůžky jelenů pak do Asie (prášek z paroží je dle některých národů přírodní viagrou). Na Novém Zélandu před příchodem lidí nebyly žádní savci, tady ani jeleni. Jeleni na Nový Zéland byli přivezeni za účelem lovu. Bohužel se rychle přemnožili a již ve třicátých letech dvacátého století byli vyhlášeni za škodnou. V období sedmdesátých a osmdesátých let se jeleni ve velkém stříleli ve volné přírodě z vrtulníků (na export zvěřiny), ale postupně se divoká populace zmenšovala a lov přestával být komerčně efektivní. A proto se začali jeleni chovat na farmách, aby se udržel dobře rozjetý export zvěřiny. Pro ten účel se musely chytat živé laně v horách (pro založení chovu na farmách), a proto byly vynalezeny pušky na vystřelování sítě, do které se laň chytí (tyto pušky asi znáte z dokumentárních přírodovědných filmů).
Divokou přírodu Nového Zélandu, hory a ledovce můžete navštívit se poznávacím zájezdu na Nový Zéland s českým průvodcem, který zde dlouhodobě žije. Vydat se můžete například na zájezd Nový Zéland pro každého na 17 dní za 92 890 Kč.
2 zajímavosti, které se jen tak nedočtete
1) Dobrodružný film Souboj o poklad z Yankee Zephyru zdánlivě vypadá jako pohádka pro dospělé. Samozřejmě, že příběh je smyšlený, ale ty helikoptérové honičky nejsou daleko od tehdejšího skutečného života loveckých posádek vrtulníků.
2) Jeleni pochytaní v horách byli velice divocí a na farmách se často sami poranili nebo i zabili při pokusech skočit do plotu a překonat ho… Údajně středoevropští jeleni jsou klidnější. A proto se z tehdejšího Československa (také Maďarska a Rumunska) dováželo od mysliveckých svazů jelení sperma. Takže dnes mají někteří novozélandští jeleni v ohradách zřejmě geny těch českých.
Se zájezdy na Nový Zéland od CK Go2 travnaté pastviny se stády ovcí a skotu během cest určitě neminete. Průvodce vás upozorní na zajímavosti spojené s chovem a ukáže vám původní traviny, které dříve byly dominantní. Spatříte pastviny se stády laní, dozvíte se příběhy z dobrodružného a často dramatického života pilotů vrtulníků a lovců jelenů. Pro dobrodruhy je připravená i kombinace toho nejlepšího z Nového Zélandu a Austrálie.