Soluňská rotunda je 30 metrů vysoká kruhová stavba o průměru 24 metry. Stěny rotundy jsou silné 6 metrů. Díky tomu rotunda přečkala všechna zemětřesení. Původně měla sloužit jako mauzoleum pro císaře Galéria. Ten však zemřel mimo Soluň a stavba tak zůstala na nějakou dobu nevyužita. Kolem roku 400 byla císařem Konstantinem I. Velikým přestavěna na křesťanský chrám, zasvěcena svatému Jiří a vyzdobena mozaikami, jejichž části se dodnes zachovaly.

Rotunda

Rotunda

Na vrcholku stavby byl původně umístěný nekrytý „oculus“ (tedy otevřený kruhový otvor ve střeše) stejně jako u známějšího Pantheonu v Římě. Ten byl však v průběhu několika přestaveb zcela zazděn.

Chrám byl v roce 1590 přestavěn na mešitu a ke stavbě přibyl malý minaret. Vnitřní byzantská výzdoba s křesťanskou tématikou byla z velké části zničena.

Tvrdí se, že se jedná o nejstarší křesťanský kostel na světě.

Interiér rotundy v Soluni

Interiér rotundy v Soluni

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Rotunda

Láká vás Rotunda? Hledáte-li zájezdy do destinace Rotunda, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Rotunda, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.