Pella je vzdálená asi 30 kilometrů od Soluně směrem na Edessu. Za makedonské nadvlády v Řecku byla Pella hlavním městem. Sídlil zde jak Filip II., tak Alexandr Veliký.

Město vzniklo na severním okraji močálovité oblasti u Thermského zálivu a mělo dvě akropole. Působilo zde mnoho umělců a učenců, mezi hlavní patřili Euripidés (dramatik) a Aristotelés (filozof, vychovatel Alexandra Velikého).

Naleziště v areálu Pella

Naleziště v areálu Pella

Po porážce Makedoňanů u Pydny, v roce 168 před naším letopočtem, Římané Pellu zpustošili a od té doby je v troskách. Místo se podařilo bezpečně identifikovat až v roce 1957. Řečtí archeologové tu, severně od silnice z Edessy do Soluně, odkryli komplex obytných bloků s pravoúhlou sítí ulic a v domech celou řadu krásných mozaik. Zástavba pokračovala i na jih od dnešní silnice a táhla se až k výšině, v níž se podařilo rozpoznat starověký ostrůvek Faros, který ovládal močálovitou krajinu a chránil svým opevněním přístup k Pelle.

Královský palác se však dosud objevit nepodařilo.

Pella

Pella

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Pella

Dovolená Pella je dobrou volbou pro každého, koho láká Řecko. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Pella a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!