Na počest sv. Jana byl roku 1088 na ostrově založen i mohutný klášter Apokalypsy, jenž se stal dominantním prvkem ostrova. Jeskyně s  klášterem dělají z  Patmosu nábožensky významné místo. Ostrov je tak velmi oblíbeným turistickým a poutním cílem. Díky památkám spojeným se sv. Janem byl Patmos roku 1999 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V září roku 1995 se tu oslavovalo výročí 1900 let od napsání Knihy Zjevení. Přestože je ostrov poměrně značně turisticky vytížený, dokázal si zachovat své původní kouzlo a atmosféru, jež vás doslova pohladí po duši.

Chora s klášterem svatého Jana

Chora s klášterem svatého Jana

Ostrov Patmos představuje pro křesťany posvátné poutní místo, kde se psala historie křesťanství. Je spojen zejména se zdejším působením Ježíšova nejmilejšího žáka – svatého Jana. Po odchodu Ježíše svatý Jan upadl v nemilost Římanů. Ti se ho nejdříve neúspěšně snažili zbavit usmažením v obrovské kádi vroucího oleje. To se však nepodařilo, tak byl poslán do vyhnanství na ostrov Patmos.

Na ostrově vzali věci rychlý spád. V malé jeskyni, ve které svatý Jan přebýval, zažil vidění, ve kterém se mu zjevil Ježíš Kristus a nadiktoval mu knihu, která později vešla ve známost jako Kniha Zjevení neboli Apokalypsa. Stala se součástí bible.

Klášter svatého Jana

Klášter svatého Jana

Klášter se začal stavět v 11. století u jeskyně. Je ohraničen masivními kamennými zdmi, ve kterých jsou místa pro střílny, jež chránily hlavní kostel a dalších pět kaplí. V kostele jsou uloženy ikony z byzantského a post-byzantského období, církevní předměty, výšivky z 9. století a další hodnotné předměty. V knihovně kláštera se nalézají pergamenové dokumenty, patriarchální pečetě, zdobené rukopisy a vzácné staré knihy. V kapli zasvěcené Panně Marii jsou fresky z let 1210 – 1220.

Za branou kláštera se rozkládá arkádové nádvoří ze 17. století. V jeho východní části se tyčí hlavní kostel.

Výhled z kláštera svatého Jana

Výhled z kláštera svatého Jana

Vlastní jeskyně Zjevení, kde svatý Jan žil, leží mimo klášter na svahu hory. Poskytuje krásný výhled na moře a členité pobřeží. Místo je ukryto pod několika nízkými stavbami s kulovitou střechou. Řeholníci sem vpouštějí návštěvníky po malých skupinkách a dbají, aby byli řádně oděni. Ochotně ukáží místa, kde Jan Theologos podle legendy spal, modlil se a prožíval vidění.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Klášter svatého Jana a jeskyně Apokalypsy

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Řecka a zajímá-li vás přímo destinace Klášter svatého Jana a jeskyně Apokalypsy, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Řecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Řecku je bezva!