Letecká

Na Korfu létá během letní turistické sezóny řada charterových letů z Prahy, Brna, Ostravy, Bratislavy, Vídně a Budapešti. Také většina větších evropských měst má přímé lety na ostrov.

Přistání letadla na Korfu

Přistání letadla na Korfu

Pravidelné letecké spojení s Korfu a ostatními částmi Řecka zabezpečuje řecká letecká společnost OLYMPIC AIRWAYS.  O aktuálním letovém plánu velké většiny leteckých společností létajících na ostrov je možné se informovat u řady cestovních kanceláří přímo v Kérkyře.

Lodní

Existují mezinárodní lodní spojení ostrova s italskými přístavy v Bari, Brindisi, Anconě, Benátkách a Terstu, a dále pak s chorvatskými přístavy Split a Dubrovník. Na velké většině trajektů lze taktéž přepravovat motorová vozidla.

Ostrov je pravidelnými linkami spojen také s řeckými přístavy Igoumenitsa a Patras. Z Nového přístavu pak existuje spojení s ostrůvkem Vídos.

MSC Armonia v přístavu v Kerkyře

MSC Armonia v přístavu v Kerkyře

Z ostrova jsou pravidelně uskutečňovány celodenní výlety lodí k ostrovům Páxos a Antipáxos (výlet doporučuji, ostrůvky jsou opravdu kouzelné), malebnému pevninskému přístavu Párga (opravdu nádherné město) a do albánského přístavu Saranda. Jízdenky je možné získat u většiny cestovních kanceláří. Jsou tu také nabízeny jednodenní výlety malými loďkami (pro asi 30 cestujících) podél pobřeží, spojené s koupáním a občerstvením na pláži.

Malé motorové loďky je také možno zapůjčit. Při takovýchto výletech je však třeba dbát na několik pravidel:

  • včas se informovat o počasí
  • jezdit z bezpečnostních důvodů minimálně 30 metrů do břehu
  • parkovat pouze na vyhrazených místech
  • nevjíždět do přístavu Kérkyře – je třeba zvláštní povolení
  • kontrolovat stav paliva v nádrži
  • nevzdalovat se příliš od pevniny
  • atd.

Ale hlavně nezapomeňte, že moře není Máchovo jezero. Jakékoliv podceňování dané situace může mít i tragické následky, proto buďte opravdu opatrní!

Železniční doprava

Na ostrově Korfu železniční doprava neexistuje.

Autobusová

Mezi naší a řeckou autobusovou dopravou existuje několik odlišností.

Na Korfu mají dvě základní autobusové skupiny – modré (označené „Blue bus“) a zelené autobusy („Green bus“). Tato označení objevíte také na zastávkách jednotlivých linek. Na zastávkách, jež nejsou vždy zcela zřetelné (někdy opravdu nepoznáte, že právě zde je zastávka 🙂 ), jsou vyvěšeny i jízdní řády. Tady je ovšem nutné brát v úvahu, že časy zde uvedené jsou časy odjezdu autobusů z výchozích stanic, a tak je třeba ještě připočítat dobu, za kterou autobus dorazí do stanice, na které se právě nacházíte. K tomuto nám budou také nápomocny údaje o vzdálenostech jednotlivých míst na ostrově.

Modrý bus na Korfu

Modrý bus na Korfu

Díky centrální poloze hlavního ostrovního střediska Kérkyry je také celá autobusová doprava centralistická, což znamená, že velice často budeme muset udělat zajížďku do města, abychom mohli využít linky vedoucí do cíle naší cesty.

Do autobusů se nastupuje hlavně zadními a středními dveřmi, pomocník řidiče vám poté prodá jízdenku. Okna se dají téměř úplně otevřít, a tak je cestování i v tom největším vedru celkem snesitelné. Vzhledem k tomu, že se nacházíte v Řecku, jsou časy odjezdu poměrně variabilní. Rozhodně byste měli být na zastávce minimálně deset minut před odjezdem a neměli byste ztrácet nervy ani při dvacetiminutovém zpoždění. Jak se v Řecku říká: „siga, siga“, tedy „pomalu, pomalu“, jinými slovy – buďte v klidu a nespěchejte 🙂

Ostrov je spojen pravidelnými linkami také s některými většími pevninskými městy. Z prvního většího pobřežního přístavu Igoumenitsy je pak výběr linek ještě daleko větší.

Autobusová doprava není sice tou nejpohodlnější, ale je nejlevnější.

Taxi

Taxíky jsou nesrovnatelně dražší než autobus. Jejich výhodou je však rychlost, pohodlí a flexibilita. Před nastoupením do auta si však předem zjistěte přibližnou cenu plánované trasy a dohodněte si ji s taxikářem. Každopádně trvejte na zapnutí taxametru. Pokud jedete na větší vzdálenost, můžete se pokusit o ceně smlouvat. Stát se může také to, že pokud pojedete do nějaké odlehlejší části ostrova, nebo objednáte-li si taxíka k hotelu, bude vám účtována cesta tam i zpět – v tomto případě je velmi důležité vše předem dohodnout. V noci, od 1 do 6 hodin, jsou ceny dvojnásobné.

Automobil a motocykl

Na ostrově platí mezinárodní dopravní značení i předpisy. V praxi však nebývají dodržovány. Řecký temperament se na silnicích projevuje velmi zřetelně. Předjíždění přes dvojitou plnou čáru (dle rčení „čára není zeď“ 😀 ), zprava, bez ukazatelů a v noci bez světel nejsou žádnými výjimkami. Po nepříliš kvalitních vedlejších cestách jezdí mnozí řidiči ve starších vozech mnohdy až neuvěřitelnou rychlostí. Před nepřehlednými zatáčkami se doporučuje troubit (klakson je zde nejdůležitější součástí auta). Také chodci si musejí dávat velký pozor.

Auto na Korfu

Auto na Korfu

Parkování může být hlavně v centru Kérkyry problémem. Na Esplanádě a ulicích Athinagory a Zavitsianou se nalézají placená parkoviště. Parkuje se téměř všude, ale i zde hrozí riziko odtahové služby.

Benzinových čerpadel je na celém ostrově dostatečné množství.

Rychlostní omezení:   automobily – ve městě 50 km/h, státní silnice 80 km/h

motocykly – ve městě 40 km/h, státní silnice 70 km/h

Půjčovny automobilů a motocyklů

Po celém ostrově se nachází celá řada půjčoven automobilů a motocyklů. Většina půjčoven vám auto zdarma přistaví a zase odveze přímo od vašeho hotelu. Mezi cenami jednotlivých půjčoven mohou být velké rozdíly, což je dáno podmínkami, za jakých si vozidlo zapůjčíte. Informujte se proto předem o cenách a podmínkách zapůjčení (zejména pak na pojištění, kilometrovné, technický stav). Nepodceňujte důkladné obeznámení se s kontraktem, podcenění situace by mohlo být v případě nehody velmi nepříjemné. V ceně není nikdy zahrnuto palivo.

Automobily a větší motocykly je možné si zapůjčit zpravidla od 23 let, mopedy od 17 let (každý pronájemce má své vlastní podmínky). Pokud budete mít s vozidlem či motocyklem nějaké technické problémy, volejte půjčovnu, která vám zpravidla poskytne náhradní dopravní prostředek. Minimální délka pro zapůjčení činí u aut 24 hodin a u motocyklů 12 hodin. Platí se předem.

Pokud se chcete se zapůjčeným vozidlem vydat na pevninu, je třeba to oznámit půjčovně.

Autostop

Stopaři jsou na Korfu vzácným jevem. Nicméně stopovali jsme a šlo to, sice jsme si jednou docela počkali, ale nakonec nás svezli 🙂 Rozhodně ale počítejte s tím, že budete-li stopovat na méně rušné silnici, může se stát, že nikoho nestopnete, protože braní stopařů není v Řecku zcela obvyklé. Za ten zážitek, kdy nás svezli policisté a jednou dokonce i jeptišky to ale stálo 🙂

Bicykl

Ostrov Korfu je vhodným cílem také pro vyznavače cyklistiky. Nemáte-li vlastní kolo, je možné si ho zapůjčit v jedné z mnoha půjčoven. Všeobecně zde platí podmínky a rady jako při zapůjčení motocyklu. Při namáhavějších túrách dejte pozor na úpal či úžeh, zejména při cestách na sever do hor, kde je poměrně vysoké převýšení a pod horkým řeckým Sluncem je provozování cyklistiky někdy i o zdraví.

Korfu na kole

Korfu na kole

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit do Řecka. Podívejte se na aktuální zájezdy do Řecka a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!