Hlavnímu městu ostrova Ios se stejně jako u jiných řeckých ostrovů mezi místními obyvateli říká Chora, někdy také Hora. Oficiálně se město jmenuje Ios,  podle názvu ostrova. Spíše než město je to větší ostrovní vesnice. Leží na západním pobřeží a do centra se dostanete příjemnou procházkou z městského přístavu. Ve městě objevíte mnohé kulturní památky pocházející z minulých staletí. Můžete se procházet v úzkých křivolakých uličkách, kde na vás historie přímo dýchne. Zdání dávných časů podtrhuje i skutečnost, že do města nemají přístup auta. Ne ani tak kvůli ekologii, ale hlavně proto, že by se do úzkých uliček nevešla.

Hlavní město ostrova Ios

Hlavní město ostrova Ios

Město leží v mírně zvlněné krajině s výhledem na přístav a překrásnou pláž Mylopotas. Z přístavu se do města dostanete po kamenných schodech. Z dob dávno minulých se tu dochovaly části hradeb. V roce 1903 byly u pravoslavného chrámu Evangealimos odkryty zbytky byzantského chrámu. Na vrchu se tyčí ruiny hradu s kostelem Panaghia Gremiotissa. Navštívit můžete také byzantský klášter v Kalamos, starý více jak dvě stovky let. Od kláštera se vám naskytne nádherný pohled na čtyři písečné pláže.

Při procházkách městem narazíte na množství kavárniček, restaurací, barů a diskoték. Nalézají se tu obchůdky se suvenýry, šperky i módou. Nakoupit si můžete samozřejmě i nezbytné potraviny a nápoje. Ubytování tu nabízí v některém z hotelů s nádhernými, v noci osvětlenými bazény s průzračnou vodou. Ubytovat se můžete také ve skromnějších penzionech či soukromých pokojích nebo v kempu a bungalovu.

V blízkosti města se rozkládá několik významných pláží. Pláž Mylopotas je známá „párty“ destinace, vhodná zejména pro mladé. Je velmi pěkná, jedna z nejkrásnějších v Evropě. Turisticky je plně vybavená a od hlavního města vzdálena pouze 20 minut chůze.

Chora na Iosu

Chora na Iosu

Další pláží je Koumbara nacházející se jen 2 kilometry od hlavního města. Je mnohem klidnější než Mylopotas a vždy tu najdete pěkné místo k relaxaci. Vyskytují se zde větší vlny, což ocení příznivci windsurfingu.

Odpočinkovou pláží je Manami. Od města je vzdálená asi půl hodiny jízdy autobusem, ale zdejší pobřeží patří k nejzajímavějším na ostrově.

Rovněž pláž Gialos nabízí velké možnosti vodních sportů. Dále tu objevíte odlehlejší pláž Koliltsani nebo nudistickou pláž Psati.

Pokud vystoupáte na vrcholek Panaghia Gremiotissa, naskytne se vám nejkrásnější pohled na celou přímořskou oblast této části ostrova. Zážitkem je pozorovat odsud západ slunce.

V blízkosti se nalézá dvanáct větrných mlýnů a nedaleký přírodní amfiteátr, kde se pořádají kulturní akce, divadelní představení a koncerty.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Město Ios (Chora)

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Město Ios (Chora)? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Město Ios (Chora) nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Řecka, nebudete litovat!