Poloha Leží v souostroví Kykladských ostrovů
Rozloha 105 km2
Nejvyšší pohoří/hora Pyrgos, 734m
Počet obyvatel 2000
Hlavní město Chora
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Ios leží v souostroví Kykladských ostrovů mezi ostrovy Paros, Naxos, Santorini. Svou rozlohou 105 km2 patří mezi menší ostrovy, avšak turisty je velmi oblíbený, zejména pro skvělou atmosféru, atraktivní pláže a bohatou nabídku zábavy pro návštěvníky.

Nabízí rozmanitou krajinu, její dominantou je nejvyšší hora Pyrgos, jež se v samém středu ostrova vypíná do výšky 734 metry. Krajina je charakteristická svou kopcovitou strukturou, svahy se táhnou po celé délce až k mořským břehům.  Ostrov měří na šířku asi 17 kilometrů, což umožňuje snadné překonání nevelké vzdálenosti mezi atraktivními místy.

Většina z 2000 obyvatel ostrova ekonomicky závisí na turistickém ruchu. Menší část obyvatel se živí zemědělstvím, rybařením a pěstitelstvím.

Ostrov Ios se chlubí velkým množstvím nádherných pláží, díky nimž se řadí mezi nejvyhledávanější řecké ostrovy. Pláže jsou většinou pokryty zlatavým pískem. Kolem celého ostrova jsou nádherné zátoky s pláničkami, které nabízí dokonalé soukromí. Najdete zde i několik nudistických pláží.

Křišťálově čistá voda umožňuje rekreační  potápění. Krásné hory vybízí k horským túrám po turistických cestách. Při cestování ostrovem narazíte také na archeologická naleziště. V městečkách a vesnicích budete obdivovat typickou sněhobílou kykladskou architekturu.

Na ostrov se jezdí především kvůli krásným plážím a neodmyslitelnému zábavnímu charakteru zdejších letovisek. Ostrov se drží na žebříčku „párty destinací“ na nejvyšším umístění. Díky neutuchajícím denním i nočním radovánkám budou vaše dny i noci opravdu dlouhé, plné hudby, tance a radosti až do časných ranních hodin. Trávení dovolené zde, díky těmto skutečnostem, láká především mladé návštěvníky, avšak i ty, komu pobyt v rušném a na zábavu bohatém prostředí nevadí. K vyhlášeným centrům zábavy patří resort Mylopotas, přístav Ormos nebo hlavní město Ios/Chora.

Přesto se tu najdou i místa, kde naleznete klid, zejména v již výše zmíněných zátokách s malými plážičkami.

Pláže na ostrově Ios patří mezi nejlepší v celé Evropě. Mořská voda je průzračná, její čistotu zabezpečují mořské proudy, které současně čistí i pláže. V Plakoto nebo Petradi se můžete oddávat potápění. Pro windsurfing jsou vhodné vlny v Psathi.

Výlety po ostrově se dají absolvovat autobusem, taxíkem, lodí nebo vypůjčeným automobilem či motorkou. V Plakoto, na severu ostrova, se nachází údajná hrobka slavného básníka Homéra. Za prohlídku stojí i zhlédnutí zříceniny benátského hradu z 15. století. Na celém ostrově je k vidění neuvěřitelné množství řeckých kostelů. Lodí se dostanete na blízký ostrov Santorini s několika pevnostmi, kostely a vzácnými archeologickými nalezišti. Na Iosu vás zaujme stejnojmenný přístav s mystickou kamennou bránou z antické doby, hrad a starobylý chrám.

Každoročně 29. srpna jak Psathi tak Manganari pořádá náboženské oslavy Agia Ioannise s hudbou, jídlem a tanci.

8. září se koná velký festival také v Agia Theodoti.

Od května až do září se pravidelně pořádají různé akce, divadelní představení a koncerty.

Historie ostrova Ios

Podle některých vědeckých poznatků je doložena existence lidského osídlení ostrova již před třemi tisíci lety. Některé jeho pozůstatky jsou dodnes patrné na hoře Skaros. V letech 1986 – 1995 tu byly objeveny pozůstatky z doby bronzové, z let přibližně 2700 – 2300 před naším letopočtem. Objevená osada měla rozlohu asi 1,1 hektarů a stala se největším a nejzachovalejším dokladem kykladské civilizace. Tehdy tu žilo asi 200 – 300 obyvatel.

Podle mytologie je ostrov spojován s Homérem. Několik legend říká, že se zde narodila jeho matka a on sám by zde měl být pohřben. Jeho hrob byl prý objeven již ve starověku v blízkosti Plakoto na severu ostrova.

Doprava na ostrov Ios

Ostrov Ios nemá vlastní letiště. Jedna z možností, jak se dostat na ostrov, je letadlem na Santorini a odtud z přístavu Athonios do přístavu Gialos. Plavba trvá asi hodinu a půl.

Druhá možnost je přes Athény z přístavu Rafina nebo  Pireus do přístavu Gialos. Plavba tvá přibližně 9 hodin.

Po ostrově se dá pohodlně přepravovat autobusy z měst Ormos, Chora a Mylopotas. Další z možností je využití taxislužby nebo vypůjčení automobilu či motocyklu. Mezi jednotlivými přístavy je zajištěno lodní spojení.

Počasí na ostrově Ios

Počasí na Iosu je obdobné jako u ostatních kykladských ostrovů.

Zimy jsou mírné s teplotami 10 – 15°C, léto je dlouhé a horké a teploty dosahují 30 – 35°C. Od června do září zde prakticky neprší. Na Iosu mají přes 300 slunečných dní v roce. Počátkem června nebo září se občasné srážky mohou vyskytnout, ale slabý déšť jen příjemně osvěží.

Ostrov je pod vlivem větru Meltami, jenž příjemně ochlazuje horký letní vzduch.

Jaro je tu krátké, zahrnuje prakticky jen duben a květen. Teploty bývají již nad 20°C, ale počasí není ještě stabilní. Toto období je ideální pro pěší turistiku.

Podzim je ještě teplý s teplotami okolo 20°C, trvá zhruba do konce října. Začínají se objevovat  první výraznější deště.

Zima je na Iosu mokrá. Prakticky celý úhrn ročních srážek spadne v období listopad – březen.