Ano Meria je venkovská obec s typickými tavernami. Okolo vesnice se rozprostírá řada políček místních zemědělců s nesčetnými kamennými ...
Poloha | Ostrov v souostroví Kyklady v Egejském moři |
Rozloha | 32 km2 |
Počet obyvatel | 600 |
Hlavní město | Chora |
Elektrický proud | 220 V |
Časový posun | + 1 hodina |
Folegandros je malý hornatý ostrůvek v souostroví Kyklady v Egejském moři. Na ploše 32 km2 žije přibližně 600 obyvatel. Maximální šířka ostrova dosahuje necelé čtyři kilometry. Nejvyšší bod ostrova se tyčí do výšky 455 metrů a naskýtá se z něj úchvatný pohled do okolí. Spatříte půdu plnou kamení s terasovými políčky. Při troše štěstí uvidíte také muže, jenž vykonává „typicky mužskou práci“ – dojení kozy. Ostrůvek se v poslední době stále častěji stává cílovým místem turistů, ale zachovává si přitom svůj původní ráz. Turisté zde nenajdou diskotéky otevřené do ranních hodin a přeplněné bary jako například na ostrově Ios. Rozkládají se tu ale překrásné pláže a zažijete zde typicky středomořskou rybářskou atmosféru. Obdivovat budete i zdejší divoké skalnaté útesy. Na ostrov Folegandros se dostanete poměrně snadno. V letních měsících sem odplouvá z Pirea dostatek trajektů. Plavba trvá přibližně 9 hodin. Přistání na Folegandru je mnohem komornější než na známých větších řeckých ostrovech. Vynahradí to romantická podívaná na přístav. Uvidíte několik rybářských loděk, taverny, kafeterii a hotel, avšak hlavně všude okolo holé a strmé skály. Až několik kilometrů od přístavu se rozkládá Chora, administrativní centrum ostrova. Zde si můžete odpočinout ve stínu stromů, ochutnat rybí speciality a výborné řecké víno. Před tavernami bývají rozvěšené chobotnice, které se tu suší a lákají k ochutnání. Všude kvetou červené ibišky. Najdete zde umělecké galerie a malé obchůdky. Dokonalou idylku doplňují místní muži, kteří posedávají na židličkách a povídají si. Zde si vychutnáte opravdovou řeckou atmosféru. Pláže na ostrově jsou klidné. Asi nejkrásnější místní pláží je Katorgo, jež leží trochu mimo civilizaci. Jediným hlukem, který zde uslyšíte, je hučení mořského příboje. K pláži nevede žádná cesta, ale s trochou úsilí a odvahy se na ni dojít dá. Bezpečnější je však přístup z moře. Legenda vypráví, že když bůh dokončil stvoření světa, zůstaly mu v rukou desítky kamenů. Přestože byl bůh, nevěděl co s nimi. A tak je jen tak pohodil do moře. Ty kameny dnes známe jako Kyklady a Folegandros je neznámou, ospalou perlou mezi nimi. Perlou, která oplývá drsnou krásou. Ostrov je ideální pro ty, kteří hledají samotu a současně si přejí být blízko přírodě.
Historie ostrova Folegandros
Historie skalnatého ostrova Folegandros je dlouhá a plná krve a násilí. Své jméno dostal ostrov po Folegandrovi, mytologickém vůdci Kréťanů. Féničané ale ostrov nazývali Polikantros – tedy skalnatý. Římané využívali tento malý a odlehlý ostrov pro lidi odsouzené do vyhnanství. Nebyl jen ideálním místem pro odsouzené, zažil také útoky pirátů, kterými se Středomoří kdysi jen hemžilo. Po nájezdech pirátů končili obyvatelé ostrova na otrokářských trzích muslimských severoafrických otrokářů. I ostrov Folegandros padl do rukou Turků, kteří ho drželi až do roku 1821. Ani ve 20. století neprožíval ostrov idylické časy a řecké vlády jej nadále používaly jako odlehlé vězení pro své politické odpůrce.
Destinace ostrova Folegandros
Na ostrově najdete tři vesnice, spojené dlážděnou silnicí. Jsou to Karavostasi s přístavem, Chora a Ano Meria.
Z archeologických a architektonických památek na ostrově je možné zmínit především hrad zbudovaný ve třináctém století.
Dalším kulturním skvostem je kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž postavil místní rybář. Ten ho zbudoval z vděčnosti, jelikož byl zázračně zachráněn, když se jeho loďka po útoku pirátů potopila v bouři. U vstupu do kostela si povšimnete nepatrných pozůstatků, které pravděpodobně patří dřívější akropoli.
Za návštěvu stojí také místo zvané Chrissospilia – Zlatá jeskyně. Spatříte tu bohatou krápníkovou výzdobu. Jeskyně se stala ukázkou místního přírodního bohatství. Vstup do ní se nachází na útesu nad mořem, a proto je jen velice obtížně přístupná.
Koupat se na ostrově můžete na několika příjemných písčitých plážích, většinou ukrytých mezi pobřežními útesy. Cesta k plážím je poněkud obtížnější, ale čistá voda, klid a možnost příjemné relaxace vše vynahradí.