Počasí na Chiosu je pro turisty naprosto ideální. Léto je dlouhé a slunečné a zima je krátká. Léto bývá dlouhé, horké a suché, s ...
Poloha | Ostrov v Egejském moři |
Rozloha | 800 km2 |
Nejvyšší pohoří/hora | Pelinaios, téměř 1 300 metrů nad mořem |
Hlavní město | Chios (Chora) |
Elektrický proud | 220 V |
Časový posun | + 1 hodina |
Řecký ostrov Chios leží v severovýchodní části Egejského moře blízko pobřeží Malé Asie. Sousedí s ostrovy Lesbos a Icaria. Ostrov je rozdělen do tří částí – severní hornatá část, centrální plošina s hlavním městem a turisticky vyhledávaná jižní část s tradičními řeckými vesničkami.
Chios je zatím ještě turistikou příliš nezasažený ostrov. Panuje tu mírné klima a slunečné počasí od května do října.
Ostrov má bohatou historii a kulturu. Bývá označován za rodiště známého básníka Homéra. Ve středověku patřil k nejbohatším řeckým ostrovům, což lákalo piráty k častým útokům. Z toho důvodu si místní obyvatelé stavěli vesnice ve vnitrozemí. Tyto středověké vesničky se dochovaly dodnes.
Ostrov prý ve svých čtrnácti letech navštívil během své první obchodní cesty Kryštof Kolumbus. Podle některých zdrojů se stal dokonce jeho rodným ostrovem.
Svou rozlohou 800 kilometrů čtverečných se Chios řadí na páté místo mezi řeckými ostrovy.
Všude na vás bude působit příjemné klima a vůně jasmínu.
Povrch ostrova je nestejnoměrný, a tak vytváří pestrou krajinnou mozaiku – od pobřežních nížin přes stráně kopců, údolí a náhorní plošiny, až po nejvyšší horu ostrova Pelinaios ve výšce téměř 1 300 metrů nad mořem. Z východního pobřeží lze dohlédnout i do Turecka, kam se můžete rovnou vypravit po moři. Stejně tak vás loď může zavézt na okolní ostrůvky – na severovýchodě větší Oinouses a malinké Pontikonisi, Passas a Vatos, na severozápadě pak větší Psara, menší Antispara a miniaturní Katonissi. Pokud na jaře projíždíte okolo místa zvaného Kampochora, budete mít pocit, že jste se ocitli v Holandsku, neboť tu hojně kvetou překrásné tulipány, nejčastěji sytě rudé barvy.
Historie ostrova sahá až do roku 6000 před naším letopočtem. Nachází se tu množství různých památek, zejména z byzantského období. Najdete zde také řadu přírodních zajímavostí. Za zmínku stojí klášter Nea Moni s mozaikami z 11. století, jenž stojí nedaleko hlavního města.
Na ostrově narazíte na dlouhé nádherné pláže, které omývá průzračné moře a obklopuje malebná příroda. Moře nabízí skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování. Proudí sem poměrně silné větry od severu a severozápadu, takže se zde daří surfingu, windsurfingu a plachtění všeho druhu. Pláže jsou většinou oblázkové a písečné. Mezi nejznámější patří Karfas, Mega Limnionas, Afanis Beach či Agia Fotia. Na plážích Kato fana bay, Trachilia a Vlichada se vám může stát, že se ocitnete úplně sami. Všechny pláže leží v blízkosti hlavního města.
Mnohá místa ostrova jsou turisty téměř nedotčená, a proto vybízí k průzkumům a pěším túrám. Při túrách narazíte na vesničky s tradičním sběrem mastixu, pryskyřice, jež se užívá k náboženským účelům podobně jako u nás kadidlo. Zajímavě působí vesnička Pyrgi – asi 25 kilometrů od hlavního města – s unikátním zdobením domů bohatými ornamenty v bílé a černé barvě, což je pro řecké ostrovy poněkud neobvyklé. Nádherná příroda obklopuje vesničku Kambos, kde jsou vysázeny citrusové plantáže a květinové zahrady.
Na ostrově najdete bohatou nabídku společenského vyžití. Ostrov je plný barů, klubů a diskoték.
Ceny na ostrově Chios
Některé orientační ceny v restauracích:
– gyros v pitě: 2,2 euro
– gyros plate s hranolky, pitou a tzatziki: 7 euro
– sardinky s přílohou, musaka: 5 euro
– točené pivo: od 4 euro
– lahvové pivo: od 2,5 euro
– 2 dcl vína: 2 euro
– koktejly: 7 euro
Doprava na ostrov Chios
Ostrov Chios má vlastní letiště.
Hlavní město je také přístavem, kam připlouvají lodě z Pirea a některých dalších ostrovů.
Po ostrově se můžete pohybovat pěšky, na kole, autem nebo pravidelnými autobusovými linkami.
Počasí na ostrově Chios
Středomořské podnebí ostrova je vlídné po celý rok, ale nejkrásnější počasí panuje v letním období zhruba od května do října, kdy se teploty šplhají ke 30°C, přičemž je horký vzduch osvěžován příjemným větrem.
Zimy bývají velmi mírné, a tak i mimo sezonu není problém se na ostrov vypravit a věnovat se třeba návštěvám památek a pěší turistice.
Kuchyně ostrova Chios
Řecko je proslavené svou lahodnou kuchyní. Ani Chios není žádnou výjimkou, a tak láká všechny labužníky k ochutnání nejrůznějších laskomin. Samozřejmě v bistrech, rychlém občerstvení a hotelích se podávají klasické pokrmy kontinentálního charakteru, takže sice i tam si dobře pochutnáte, ale pravé speciality neočekávejte. Na ty musíte zajít do tradičních taveren a restaurací.
Podává se převážně ovoce, zelenina, olivy, mořské plody a různé druhy masa (rybí a z mořských živočichů, jehněčí, skopové, kuřecí, vepřové). To vše bývá vhodně kombinované s olivovým olejem a kořením. Samozřejmě nesmí chybět gyros, při jehož vůni se sliny sbíhají doslova jako o závod. Pokrmy bývají doplněny kozím nebo ovčím sýrem a jako zákusek se servíruje ovoce z místních sklizní, zmrzlina nebo moučníky. K pití nesmíte odmítnout zdejší chloubu – víno v různých modifikacích, dále pak tradiční nápoj ouzo či barevné míchané drinky.
Letoviska ostrova Chios
Kromě níže uvedených a popsaných letovisek můžete na ostrově navštívit i pláže Afanis, Agiasmata, Amadon, Aphotikas, Dipotama, Keramos, Mavra Volia, Merikounta, Potami, Trachili, Vroudilia.