Národní archeologické muzeum stojí na ulici Tonitsa.

Muzeum patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu na světě, zejména mykénského umění, antického sochařství a vázového malířství jsou velmi reprezentativní. Základem mykénské sbírky, umístěné ve vstupním sále, jsou nálezy Heinricha Schlliemanna.

Národní archeologické muzeum

Národní archeologické muzeum

Expozice se však neustále rozrůstá o další nálezy. Sál připomíná spíše klenotnictví než muzeum. Zlaté masky z obličejů mrtvých vládců (zvláště takzvaná Agamemnonova maska, z doby asi  1500 před naším letopočtem), zlaté diadémy a číše (zejména oba poháry z lakónského Vafia, z roku asi 1600 před naším letopočtem), cenné šperky i meče bohatě vykládané zlatem a slonovinou. V jiných vitrínách vidíme hliněné tabulky se záznamy v mykénském lineárním písmu nebo pestře zdobené vázy. U stěn stojí rekonstruovaný vchod do hrobky, náhrobní stély s reliéfními obrazci, fragmenty mykénských fresek.

V přilehlé síni vpravo se nacházejí jedinečné doklady egejské ostrovní kultury, zejména takzvané kykladské idoly – mramorové sošky ze 3. tisíciletí před naším letopočtem.

V sálech věnovaných antické plastice lze sledovat na celé řadě soch vývoj antického zpodobňování lidského těla.

Antické sochy

Antické sochy

Zvláště bohatá je tu expozice archaických soch nahých mladíků (kúros) i kolekce reliéfních skulptur – například eleusínský reliéf s bohyní Démétrou, která odevzdává Triptolemovi první obilní klas (z doby asi kolem roku 440). Dále tu objevíte náhrobní stélu Athéňany Hégésó se zobrazením tklivého loučení (z doby asi kolem roku 410). Velký zájem poutají i proslulé bronzové skulptury, jež byly ve 20. století vyloveny z mořského dna na různých místech při pobřeží:

  • bradatý Zeus (nebo Poseidon), nalezený v roce 1928 u mysu Artemísion na severu Euboji (pochází asi z roku 460)
  • socha chlapce žokeje s fragmentem koňského těla (asi z roku 200)
  • socha mladíka objevená v roce 1900 u ostrova Antikythéry (asi z roku 340), spolu s hlavou filozofa (z roku asi 230)
  • socha chlapce vylovená v roce 1925 z moře u Marathónu (z roku asi 340)

Jsou tu vystaveny i některé římské mramorové kopie ztracených řeckých originálů stejně jako řada dalších plastik z období helénistického a římského.

expozici antických váz se seznámíte s hlavními vývojovými rysy řeckého vázového malířství v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Můžete sledovat vývojovou linii od ornamentálního geometrického slohu (z let 900 – 700) k převážně zvířecím a rostlinným figurálním motivům (z let 700 – 600). Prohlídka dalších sálů přivádí k pochopení rozdílů mezi attickou keramikou a černými figurami (z let 625 – 525) a progresivnější attickou malbou červenofigurovou (po roce 525).

Národní archeologické muzeum - interiér

Národní archeologické muzeum – interiér

Mimořádně atraktivní je i expozice prehistorických nálezů z ostrova Théry, zejména nástěnných fresek objevených u Akrotiri pod příkrovem lávy. Největšímu zájmu se těší 6 metrů dlouhý miniaturní freskový vlys s motivy námořní bitvy a s vítězným loďstvem vracejícím se do mateřského města. Nachází se tu také dvojice dětí v pěstním zápase nebo nahý chlapec nesoucí rybu. Zajímavé jsou i krajinky s nejrůznější zvířenou a rostlinami, postavy kněžek a podobně. To vše pochází z doby kolem roku 1500 před naším letopočtem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Národní archeologické muzeum

Zaujal vás náš článek o destinaci Národní archeologické muzeum v Řecku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Národní archeologické muzeum nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Řecku je skvělá volba!