Poloha Ostrov v souostroví Kyklady v Egejském moři
Rozloha 380 km2
Nejvyšší pohoří/hora Petalo,1003 m
Hlavní město Andros
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Andros je jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů v Egejském moři. Je to druhý největší ostrov souostroví Kyklady, hned po ostrově Naxos. Své jméno nese Andros po antickém hrdinovi a polobohu podobného jména.

Ostrov je zejména na jihu a  jihovýchodě bohatý na hojnou vegetaci a četné vodní prameny. Rostou zde různé dřeviny – platany, cypřiše, borovice a javory. Daří se zde zemědělství, které produkuje citrusové plody, obilí, cibuli a vinnou révu. Políčka zemědělců od sebe dělí originální kamenné zídky nasucho sestaveny z kamenů. Základem zídky je vždy velká břidlicová tabule, která se postupně obkládá menšími břidlicovými kameny. Zídky patří k jedinečným architektonickým úkazům ostrova.

Ostrov v minulosti zbohatl chovem bource morušového, jenž se zde choval od středověku do začátku 19. století. Vyváželo se odtud hedvábné vlákno do celé Evropy i do Asie. Chov bource morušového byl ukončen poté, co záhadná nemoc zničila na ostrově moruše. V některých horských vesnicích můžete ještě dnes vidět velké domy, na jejichž půdách se bourec morušový choval.

Zdejší pestrá malebná krajina nabízí blankytné pobřeží, strmé hory, zelená údolí protkaná říčkami, voňavé květiny a kouzelné původní vesničky.

Na ostrově Andros je hned po Pireu zaregistrováno nejvíce nákladních lodí v Řecku. V hlavním městě Andros se nachází námořní akademie, která vychovávala a dodnes vychovává vynikající řecké rejdaře, kapitány a námořníky.

Kromě námořní akademie je zde i Námořní muzeum, kde jsou vystaveny fotografie, modely lodí,  předměty pro navigaci a další zajímavé předměty  s námořní tématikou. Na náměstí před akademií stojí směrem k moři socha námořníka.

Ostrovní pláže jsou rozloženy podél sto kilometrů dlouhého pobřežního pásu. Na šířku měří ostrov 34 kilometry. K nejznámějším patří pláže Limaki, Vitali, Zorkos, Pirgos. Pláže jsou pokryty většinou bílým pískem a nabízí nepřeberné možnosti slunění, plavání, odpočinku i sportovních aktivit.

Ostrov nemá letiště, létá se do Athén a odtud se jede do přístavu Rafina, odkud odplouvají lodě na ostrov Andros pravidelně. Cesta lodí trvá cca 2hodiny.

Důležité kontakty na ostrově Andros

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 100
  • Hasiči: 199
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Centrum pro otravy: 210-779 3777
  • Turistická policie: 171
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400

Počasí na Androsu

Počasí na Androsu je mírné po celý rok, s výjimkou horských oblastí, kde se v lednu a únoru můžete setkat se sněhovou pokrývkou.

Ostrov se charakterem počasí neliší od ostatních ostrovů souostroví Kyklady. V létě je ovlivňován větrem Meltemi, jež příjemně ochlazuje horké letní dny. Od hlavního proudu větru Meltami leží ostrov Andros trošku stranou, a proto je počasí rozděleno na dvě oblasti lišící se teplotami. Východní část, která leží proudu Meltami blíže, je chladnější a trochu více větrnější. V západní části je méně větrno a teploty jsou vyšší.

Srážkové úhrny jsou na Androsu ze všech kykladských  ostrovů nejvyšší, ale v létě je déšť velmi vzácný. A i když trošku zaprší,  počasí se brzy umoudří a je opět hezky a teplo.

Nejvhodnější doba pro návštěvu ostrova je jaro. Od března do května ostrov rozkvete, teploty nejsou příliš vysoké a pobyt je tu příjemný a pohodový.

V létě zde můžete strávit klasickou dovolenou na pláži s koupáním v teplém moři.