Z mnoha památek na ostrově Aegina, jež pocházejí z různých období, je nejproslulejší Afain chrám. Stojí na 300 metrů vysokém kopci nad zátokou Aghia Marina. Uctívání Afai se na ostrov dostalo zřejmě z Kréty. Chrám patří k nejstarším dórským chrámům celého Řecka.

Afaia byla podle pověsti urozená krétská dívka, která vstoupila na aiginskou loď, aby unikla Mínoovým erotickým nástrahám. Ale ani tady klid nenašla, jelikož jeden rybář se ji pokusil znásilnit. Vrhla se tedy do moře.  Na ostrově Aegina pak vystoupila na břeh a zmizela v lese.

Chrám Athény Afaie

Chrám Athény Afaie

Nahoru ke chrámu vede několik kamenných schodů. Okolo rostou stromy.

Chrám, ke kterému vystoupáme, však není tím chrámem, jenž byl kdysi postaven. Původní chrám vyhořel několik desítek let po dokončení.

Chrám byl vybudován v dórském slohu počátkem 5. století před naším letopočtem. Je dlouhý třicet a půl metru a široký patnáct a půl metru. Po obou kratších stranách stálo po šesti sloupech a po delších stranách dvanáct. Byl zde pronaos i opistodom (opistodom je zadní sál řeckých chrámů, které jsou postaveny symetricky, oproti opistodomu stojí síň pronaos). V celle stála kultovní socha bohyně, dokola chráněná dřevěnou mříží. S výjimkou štítu a stropu byl jako stavební materiál použít místní vápenec.

Několik sloupů je monolitických, ostatní jsou složeny z bubnů. Jejich celková výška dosahuje pěti metrů. Ve starověku měl do těchto míst přístup jen zasvěcený kněz.

Skulptury obou štítů představují scény z trojské války, během které se Aiakovci vyznamenali. Jejich středu vládne Athéna.

V západním štítu byly znázorněny boje Trójanů s Agamemnonem a ve východním s Héraklem. 17 těchto nalezených skulptur je dnes umístěno v mnichovské glyptotéce.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Chrám Athény Afaie

Zaujal vás náš článek o destinaci Chrám Athény Afaie v Řecku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Chrám Athény Afaie nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Řecku je skvělá volba!