Oficiální názevMarocké královstvíAl-Mamlaka al-MaghribíjaRoyaume du Maroc
Polohaseverní Afrika
Rozloha446 550 km2 bez území Západní Sahary710 850 km2 oficiálně udávaná rozloha s územím Západní Sahary
Nejvyšší pohoří/horaVysoký Atlas –  Djebel Toubkal – 4135 mStřední Atlas – Dkebel Bou Naceur – 3340 m
Důležitá vodstvaRbia – 565 km
Počet obyvatel26,5 milionů
Hlavní městoRabat (Ar Ribat)1 600 000 obyvatel
Státní zřízeníKonstituční monarchie
Správní členění16 regionů
ObyvatelstvoMaročané (99,5 %)Další národnosti – Mauretánci, Senegalci, Evropané
Hustota obyvatel66,9 obyv./km2 bez oblasti Západní Sahary42 obyv./km2 včetně oblasti Západní Sahary
Důležité etnické skupinyArabové – 70%, Berbeři 30%
Jazykyúřední – arabština 60%, od června 2011 i berberštinaběžně se dá domluvit francouzštinoudalší jazyky – španělština
Náboženstvísunnitský islám – 89%,další náboženství – křesťané, židé
Vzdělání (procento analfabetů)47%
HSP na 1 obyvatele1030 USD
Měna1 dirham = 100 centimů
Elektrický proudElektrické napětí 220 V / 50 Hz a 110 V / 50 Hz (probíhá přeměna na 220 V), zásuvky většinou shodného typu jako v Česku, nelze se však stoprocentně spolehnout. Proto doporučujeme univerzální adaptér.
Časový posunMínus 1 hodina v době zimního času,Mínus 2 hodiny v době letního času (Maroko letní čas nezavádí)

Maroko se oficiálně člení do 16 regionů, které zahrnují 42 provincií a 26 městských prefektur. Přestože zde funguje systém nepřímých voleb do komunálních rad, je skutečná moc orgánů místní správy v rukou waliů – představitelů regionů a guvernérů – představitelů provincií a prefektur. Tyto orgány jmenuje ministr vnitra.

Většinu obyvatel Maroka tvoří z 99% arabští Berbeři. Zajímavým zdejším etnikem jsou vládci pouště Tuáregové a také Haratínové. Ti žijí zejména v oázách. Mají výrazně tmavou pleť, jelikož jsou potomky otroků ze střední Afriky.

Mapa Maroka Mapa Maroka

© Ezilon, www.ezilon.com

Tradičním oděvem žen je haik. Tento oděv, ze světlé vlněné látky, se nosí nařasený tak, aby skrýval celou postavu.

Maroko je státem poklidného soužití mnoha etnických skupin.

Bezpečnost v Maroku

Bezpečnostní situace ve státě je dobrá, hlavně na trasách a v místech navštěvovaných turisty. Doporučuje se opatrnost na frekventovaných místech a v tlačenici, kde vás mohou okrást. Hlídejte si kabelky a kapsy. Neoblékejte se draze. Šperky jako náušnice či nápadné hodinky raději nenoste. Rozhodně si neberte větší obnos peněz na pláž a nikdy zde nenechávejte doklady, fotoaparáty a videokamery bez dozoru.

Výlet do pouště v oblasi Merzouga

Výlet do pouště v oblasi Merzouga

Ženy by se neměly pohybovat samy. Pokud se dostanete do nesnází, stačí někdy hlasitě zavolat „šůma“, což znamená „styďte se!“. To většinou upoutá pozornost okolí. V některých turistických oblastech se nabízejí samozvaní průvodci, kteří za své služby požadují přemrštěné odměny. Tyto lidi raději odmítněte. Zvláštní opatrnost je pak zapotřebí v horské oblasti Rif.

Zdejší hotely neručí za věci ponechané v hotelovém pokoji. Cenné věci, kamery, fotoaparáty, sejně tak jako pas a letenku uložte v trezoru. Rozhodně nechoďte s pasem na pláž nebo do města.

Doporučuje se pořídit si kvalitní fotokopii pasu, stačí stránka s fotografií a základními údaji. S touto fotokopií se můžete pohybovat na území turistických letovisek.

V případě ztráty nebo zcizení pasu se obraťte na český zastupitelský úřad, kde vám vystaví náhradní cestovní doklad.

Maroko je muslimská země

Mějte na paměti, že je Maroko muslimskou zemí. Vyhněte se jakýmkoliv narážkám ohledně víry. Maročané jsou hluboce věřící a uctívají Alláha, vlast a krále. Na veřejnosti nepijte alkohol, neoblékejte se vyzývavě. U žen jsou naprosto nevhodné minisukně, upnutá tílka a průhledné halenky.

Tradiční muslimská modlitba Tradiční muslimská modlitba

© Luisa Puccini / Shutterstock.com

Mešity jsou v Maroku pro nevěřící zakázaným územím, proto dovnitř ani nenahlížejte. Výjimku tvoří Velká mešita v Casablance, kam je vstup zakázán pouze v pátek a dále malá mešita v Meknés.

Vyhněte se drogám. V Maroku podléhá jakékoliv množství drog a jejich přeprava vysokým trestům.

Fotografování vojenských prostorů nebo staveb strategického významu je zakázáno. Někde je zakázáno fotografování v mešitách, historických památkách a muzeích, ale na to jsou turisté vždy upozorněni nápisy a piktogramy. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, vždy si nejdříve vyžádejte jejich souhlas. Připravte se, že od vás bude vyžadován bakšiš (zpropitné).

Telefonování v Maroku + roaming

Mezinárodní předvolba pro Maroko je +212, do ČR +420. Telefonní automaty (téléboutique) naleznete téměř všude. Vyplatí se zakoupit telefonní kartu (na poštách a v novinových stáncích), protože hovor s kartou z telefonního automatu do Česka stojí 12 MAD / 1 min. Volání z hotelového pokoje je nepoměrně dražší.

V Maroku byste měli bez problémů používat svůj mobilní telefon. V každém případě si u svého mobilního operátora ověřte, že máte roaming aktivován a informujte se na ceny podle Vámi používaného tarifu.

Pošta

Pošty (Poste, Télégraphe, Téléphone, PTT) mají otevřeno obvykle pondělí – čtvrtek od 8.30 do 12.00 a od 14.30 do 18.30 hodin, v pátek od 8.30 do 11.30 a od 15.00 do 18.30, v sobotu a neděli je zavřeno. Pohledy můžete ponechat na hotelové recepci, která zajistí jejich odeslání.

Známky je nejlépe zakoupit vždy zároveň s pohledy. Dále je lze koupit na poště, hotelové recepci nebo v obchodech se suvenýry. Známka na pohled do zemí EU stojí 4 MAD. Doručení dopisu z Maroka do ČR trvá týden až deset dnů.

Internet

Rozšíření internetu se blíží evropským zemím. Nacházejí se zde internetové kavárny a připojení nabízejí také některé hotely.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Maroku

Klikněte pro zobrazení nabídky Maroko: zájezdy nebo Maroko: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou do Maroka!