Původní předkoloniální Malajci se začali stěhovat na Malajský poostrov z jihozápadní Číny asi před deseti tisíci lety. Poloostrov postupně přecházel pod vládu kambodžského Fananu, sumaterské Srivijaye a jávského Majapahitu.

Číňané přišli do Melaky (stát na jihu malajského poloostrova, historické království, které zde existuje již velmi dlouho) až v roce 1405, tak jako islám, který se pak velice rychle rozšířil po celé zemi.

Bitva o nadvládu nad Malajsií mezi Portugalskem a Holandskem

Bitva o nadvládu nad Malajsií mezi Portugalskem a Holandskem

V 16. století upoutalo bohatství Melaky evropské mocnosti, a tak se v průběhu dvou století postupně vystřídali v zemi Portugalci, Holanďané a Britové, kteří po objevení rozsáhlých nalezišť cínu zkolonizovali i vnitřní území poloostrova. Provincie Sabah a Sarawak na ostrově Borneo kolonizaci úspěšně odolávaly až do 2. světové války, ačkoliv byly v britských rukou díky Charlesovi Brookovi (který zde vládl jako rádža od roku 1868) již od roku 1882.

Zdejší pracovní síla začala být pro rozvoj gumárenského a hutního průmyslu nedostatečná, a tak Britové přivezli do země velké množství Indů. Vše se pak začalo hroutit během 2. světové války, kdy Malajsii obsadili Japonci.

Komunistické partyzánské oddíly s Japonci bojovaly, ale bojovaly také proti britskému zákonodárství.

Ceremonie zvedání britské vlajky na ostrově Labuan v Malajsii

Ceremonie zvedání britské vlajky na ostrově Labuan v Malajsii

Malajsie získává nezávislost až v roce 1957, ale dalších deset let musí čelit novým nátlakům, tentokrát ze strany Filipín a Indonésie. V roce 1974 se dostává k moci Národní organizace spojené Malajsie se zkušeným a schopným předsedou dr. Mahathirem Mohamedem, který přivádí celou zemi na cestu hospodářského růstu, který pokračoval až do roku 1997.

V tomto roce rozkolísané asijské měny strhly dolů i malajský ringgit. Po občanských nepokojích v roce 1998 se Malajsie politicky stabilizovala a ekonomika začala opět stoupat vzhůru.

Dnes je Malajsie jednou z nejstabilnějších a nejlépe rostoucích zemí JV Asie, což zde uvidíte i na první pohled. Oproti okolním zemím jako Thajsko či Indonésie si Malajsie vede o poznání lépe.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Malajsii

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Malajsie? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Malajsie nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Malajsii je skvělá volba!