Základní statistické informace o Kapverdských ostrovech
Oficiální název státu: Kapverdská republika (República de Cabo Verde)
Poloha: ostrovní stát u západního pobřeží Afriky
Rozloha: 4033 km²
Nejvyšší pohoří/hora: Fogo s činnou sopkou Pico volcano 2829 m.n.m
Hlavní město: Praia (100 000 obyvatel)
Státní zřízení: parlamentní republika, nezávislý stát v čele s prezidentem
Správní členění: 22 administrativních jednotek zvaných concelhos
Obyvatelstvo: 392 000
Hustota obyvatel: 130/ km²
Důležité etnické skupiny: mulati (70%), černoši (28%), běloši (2%)
Jazyky: úřední jazyk portugalština, portugalská kreolština
Náboženství: římsko-katolické (98%), tradiční náboženství (2%)
Vzdělání (procento analfabetů): 28%
HDP na 1 obyvatele: 13330$
Měna: 1 kapverdské escudo (CVE) = 100 centavů
Elektrický proud: střídavý proud o napětí 220 V. Evropská forma zásuvek se dvěma kolíky
Časový posun: -2 hodiny SEČ
Zajímavosti a politologické informace
Název státu je odvozen od poloostrova Cap-Vert (Zelený mys). V čele státu stojí prezident, v čele vlády premiér, který jmenován prezidentem. Premiérem bývá předseda strany, která vyhrála volby.
Stát je rozdělen na 22 administrativních jednotek – concelhos:
- Santiago (Tarrafal, São Miguel, São Salvador do Mundo, Santa Cruz, São Domingos, Praia, Ribeira Grande, São Lourenço dos Órgãos, Santa Catarina)
- Brava
- Fogo (São Filipe, Santa Catarina, Mosteiros)
- Maio
- Boa Vista
- Sal
- São Nicolau (Ribeira Brava, Tarrafal de São Nicolau)
- São Vicente
- Santo Antão (Porto Novo, Ribeira Grande, Paul)
V jednom z mýtů, které se vyprávějí na ostrovech se říká: “…a když Bůh dokončil Stvoření světa a pohlížel na své dílo, spráskl ruce nad tou nádherou a drobečky z jeho rukou spadly do moře a vytvořily nádherné místo – Kapverdské ostrovy.“
Při návštěvě ostrovů sami uvidíte, zda slova o této nádheře jsou pravdivá. Kapverdy totiž uspokojí každého, kdo hledá místo k odpočinku, relaxaci ve formě sportu či procházek po krásných plážích s jemným pískem. Jsou zde také a zelená údolí s nedotčenou přírodou.
V kultuře se mísí vlivy evropské, africké, brazilské a stopu zde zanechaly i vlivy jiných národů. Vyniká folklórní styl – morny – se zpěvem kapverdské kreolštině, houslemi, kytarou, klarinetem a malou kytarou (cavaquinho).
Ostrovy byly dlouho portugalskou kolonií. Byly využívány jako překladiště otroků a pro doplňování zásob při zámořských plavbách. Po zrušení otroctví Portugalci pro ostrovy neměly žádné využití. Z toho důvodu není ani dnes souostroví na takové úrovni, jakou bychom čekali od bývalé kolonie. Nenajdeme zde žádné luxusní hotely, bohatě zásobené obchody a až na výjimky ani divoké diskotéky.
Kapverdské ostrovy se vyvíjí poněkud jinak než ostatní státy v západní Africe. Uspokojivě roste HDP. Ekonomika státu je – díky dobré geografické poloze a příznivému podnebí -orientovaná na turistiku, protože země nemá dostatek přírodních zdrojů , má výrazný nedostatek vody.
Země je politicky stabilní, na africké poměry je tu málo korupce. Vláda navázala a udržuje dobré partnerské vztahy. U populace je slušný stupeň všeobecného vzdělání.
Relativně zde hrozí nebezpečí nárůstu drog, praní špinavých peněz a nezákonného obchodu s lidmi.
Jako hlavní cíl si vláda Kapverdských ostrovů dala snížení chudoby a podporu udržitelného lidského rozvoje.
Průmyslová odvětví na ostrovech jsou nevýznamná. Průmysl je orientován na zpracování ryb, výrobu nápojů. Také se vyrábí oděvy a obuv. Ostrovy nejsou bohaté na přírodní zdroje, těží se zde jen vápenec, čedič a kaolin. Tyty suroviny jsou využívány jednak ve stavebnictví a jednak se v malé míře vyvážejí. Sůl těžená z mořské vody je jedinou výraznou těženou surovinou.
Kapverdské ostrovy jsou agrární stát, který je ve velké míře závislý na zahraniční pomoci. V zemědělství jsou Kapverdy nesoběstačné díky nedostatku vody. Ostrovy jsou proto silně závislé na dovozu. Jako hlavní zemědělské plodiny jsou zastoupeny kukuřice, boby, maniok, brambory, olejniny a tropické ovoce. Pěstují se zde kozy a prasata. Výjimku tvoří rybolov a průmysl pro zpracování ryb. Toto odvětví je významným zdrojem příjmů. Loví se hlavně tuňáci a kromě ryb se zpracovávají langusty a humři.
Geograficky se skládají z 10 ostrovů, 5 menších ostrovů, ty se dále uskupují do dvou celků podle převládajících větrů:
- Návětrné ostrovy (severní) – (Barlavento)– Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista
- Závětrné ostrovy (jižní) – (Sotavento)– Maio, Santiago, Fogo, Brava
Ostrovy jsou vulkanického původu, jsou zde dosud aktivní projevy sopečné činnosti. Na ostrově Fogo – stále aktivní vulkán Mount Fogo naposledy vybuchl v roce 1995.
Území Kapverdských ostrovů bylo do jejich objevení portugalskými mořeplavci neobydlené a dnešní obyvatelé jsou potomky otroků.
Na ostrovech jsou velmi dobré bezpečnostní podmínky, když budete dbát základních podmínek bezpečnosti a hlídat si osobní věci, bude vše v pořádku. Při koupání v moři musíte zohlednit mnohdy nebezpečné silné mořské proudy.