Základní statistické informace o Kapverdských ostrovech

Oficiální název státu: Kapverdská republika (República de Cabo Verde)

Poloha: ostrovní stát u západního pobřeží Afriky

Rozloha: 4033 km²

Nejvyšší pohoří/hora: Fogo s činnou sopkou  Pico volcano 2829 m.n.m

Hlavní město: Praia (100 000 obyvatel)

Státní zřízení: parlamentní republika, nezávislý stát v čele s prezidentem

Správní členění: 22 administrativních jednotek zvaných concelhos

Obyvatelstvo: 392 000

Hustota obyvatel: 130/ km²

Důležité etnické skupiny: mulati (70%), černoši (28%), běloši (2%)

Jazyky: úřední jazyk portugalština, portugalská kreolština

Náboženství: římsko-katolické (98%), tradiční náboženství (2%)

Vzdělání (procento analfabetů): 28%

HDP na 1 obyvatele: 13330$

Měna: 1 kapverdské escudo (CVE) = 100 centavů

Elektrický proud: střídavý proud o napětí 220 V. Evropská forma zásuvek se dvěma kolíky

Časový posun: -2 hodiny SEČ

Mapa Kapverdských ostrovů

Mapa Kapverdských ostrovů

Zajímavosti a politologické informace

Název státu je odvozen od poloostrova Cap-Vert (Zelený mys). V čele státu stojí prezident, v čele vlády premiér, který jmenován  prezidentem. Premiérem bývá předseda strany, která vyhrála volby.

Stát je rozdělen na 22 administrativních jednotek – concelhos:

 • Santiago (Tarrafal, São Miguel, São Salvador do Mundo, Santa Cruz, São Domingos, Praia, Ribeira Grande, São Lourenço dos Órgãos, Santa Catarina)
 • Brava
 • Fogo  (São Filipe, Santa Catarina, Mosteiros)
 • Maio
 • Boa Vista
 • Sal
 • São Nicolau (Ribeira Brava, Tarrafal de São Nicolau)
 • São Vicente
 • Santo Antão (Porto Novo, Ribeira Grande, Paul)

V jednom z mýtů, které se vyprávějí na ostrovech se říká: “…a když Bůh dokončil Stvoření světa a pohlížel na své dílo, spráskl ruce nad tou nádherou a drobečky z jeho rukou spadly do moře a vytvořily nádherné místo – Kapverdské ostrovy.“

Při návštěvě  ostrovů sami uvidíte, zda slova o této nádheře jsou pravdivá. Kapverdy totiž uspokojí každého, kdo hledá místo k odpočinku, relaxaci ve formě sportu či procházek po krásných plážích s jemným pískem. Jsou zde také a zelená údolí s nedotčenou přírodou.

Písečné duny a vrak lodi v moři na ostrově Boa Vista

Písečné duny a vrak lodi v moři na ostrově Boa Vista

V kultuře se mísí vlivy evropské, africké, brazilské a stopu zde zanechaly i vlivy jiných národů. Vyniká folklórní styl – morny – se zpěvem kapverdské kreolštině, houslemi, kytarou, klarinetem a malou kytarou (cavaquinho).

Ostrovy byly dlouho portugalskou kolonií. Byly využívány jako překladiště otroků a pro doplňování zásob  při zámořských plavbách. Po zrušení otroctví Portugalci pro ostrovy neměly žádné využití. Z toho důvodu není ani dnes souostroví na takové úrovni, jakou bychom čekali od bývalé kolonie. Nenajdeme zde žádné luxusní hotely, bohatě zásobené obchody a až na výjimky ani divoké diskotéky.

Kapverdské ostrovy se vyvíjí poněkud jinak než ostatní státy v západní Africe. Uspokojivě roste HDP. Ekonomika státu je – díky dobré geografické poloze a příznivému podnebí -orientovaná na turistiku, protože země nemá dostatek přírodních zdrojů , má výrazný nedostatek vody.

Země je politicky stabilní, na africké poměry je tu málo korupce. Vláda navázala a udržuje dobré partnerské vztahy. U populace je slušný stupeň všeobecného vzdělání.

Relativně zde hrozí nebezpečí nárůstu drog, praní špinavých peněz a nezákonného obchodu s lidmi.

Jako hlavní cíl si vláda Kapverdských ostrovů dala snížení chudoby a podporu udržitelného lidského rozvoje.

Průmyslová odvětví na ostrovech jsou nevýznamná. Průmysl je orientován na zpracování ryb, výrobu nápojů. Také se vyrábí oděvy a obuv. Ostrovy nejsou bohaté na přírodní zdroje, těží se zde jen vápenec, čedič a  kaolin. Tyty suroviny jsou využívány jednak ve stavebnictví a jednak se v malé míře vyvážejí. Sůl těžená z mořské vody je jedinou výraznou těženou surovinou.

Život pod sopkou v Cha das Caldeiras na ostrově Fogo

Život pod sopkou v Cha das Caldeiras na ostrově Fogo

Kapverdské ostrovy jsou agrární stát, který je ve velké míře závislý na zahraniční pomoci. V zemědělství jsou Kapverdy nesoběstačné díky nedostatku vody. Ostrovy jsou proto silně závislé na dovozu. Jako hlavní zemědělské plodiny jsou zastoupeny kukuřice, boby, maniok, brambory, olejniny a tropické ovoce. Pěstují se zde kozy a prasata. Výjimku tvoří rybolov a průmysl pro zpracování ryb. Toto odvětví je významným zdrojem příjmů. Loví se hlavně tuňáci a kromě ryb se zpracovávají langusty a humři.

Geograficky se skládají z 10 ostrovů, 5 menších ostrovů, ty se dále uskupují do dvou celků podle převládajících větrů:

Ostrovy jsou vulkanického původu, jsou zde dosud aktivní projevy sopečné činnosti. Na ostrově Fogo –  stále aktivní vulkán Mount Fogo naposledy vybuchl v roce 1995.

Území Kapverdských ostrovů bylo do jejich objevení portugalskými mořeplavci neobydlené a dnešní obyvatelé jsou potomky otroků.

Na ostrovech jsou velmi dobré bezpečnostní podmínky, když budete dbát základních podmínek bezpečnosti a hlídat si osobní věci, bude vše v pořádku. Při koupání v moři musíte zohlednit mnohdy nebezpečné silné mořské proudy.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Kapverdských ostrovech

Kapverdské ostrovy je skvělá volba pro strávení dovolené a stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy na Kapverdské ostrovy či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! Stačí kliknout sem a vybrat si :-)