Oficiální názevJamajka (Jamaica)
PolohaStřední Amerika, Karibik
Rozloha10 991 km2
Nejvyšší pohoří/horaBloud Mountain Peak 2256 metrů
Počet obyvatel2,9 mil. obyvatel (2009)
Hlavní městoKingston 540 000 obyvatel
Státní zřízeníParlamentní monarchie (člen Britského společenství národů)
Správní členění14 farností
ObyvatelstvoAfričané: 90,9 %Indové: 1,3 %běloši: 0,2 %Číňané: 0,2 %

smíšené: 7,3 %

Hustota obyvatel252/km2
Důležité etnické skupinyČernoši 75%Míšenci 13%Indové 1%
Jazykyangličtina, anglické patois
Náboženstvíprotestantské: 62 % (včetně Moravských bratrů)katolické: 4 %ostatní (vč. spiritist. kultů): 34 %
Vzdělání (procento analfabetů)2%
HDP na 1 obyvatelecca 7 000 USD (ČR cca 26 000 USD)
Měnajamajský dolar (JMD), 1 JMD=100 centů
Elektrický proudElektrické napětí je 110 V, 50 HZ, v některých hotelech 220 V, používají se zde americké (kanadské) typy zásuvek
Časový posun– 5 hodin, letní čas -4 hodiny

Jamajka je ostrov ve Velkých Antilách v Karibském moři. Leží jižně od Kuby a zaujímá plochu 10 991 km2. Svou velikostí se řadí k největším ostrovům v Karibském moři. Z celkového počtu obyvatel, 2,9 milionů, tvoří největší část malajští černoši. Etnické složení ostrova je však velmi různorodé. Najdeme zde potomky afrických, německých, irských nebo velšských předků, kteří se sem dostali v dobách kolonizace ostrova. Žijí tu Číňané i Indiáni, kteří sem přišli po zrušení otroctví. Heslem Jamajčanů je – „Z mnoha, jeden národ“.

Hlavním městem je Kingston.

Mapa Jamajky s jednotlivými provinciemi Mapa Jamajky s jednotlivými provinciemi

© Ezilon Maps, www.ezilon.com

Ostrov je rodištěm krále reggae Boba Marleyho. Najdete tu kombinaci prosluněných pláží s hornatým povrchem ve vnitrozemí, krásné vodopády, savany porostlé kaktusy.

Jamajčané milují zábavu. Každým rokem se na ostrově odehrává mnoho speciálních oslav hudby, umění, kulturních a společenských akcí. V únoru nebo v srpnu se zde konají slavností reggae. Největší akcí ovšem bývá několikadenní karneval v hlavním městě, který se uskutečňuje v polovině dubna. Karneval je jednou z největších turistických atrakcí. Všude slyšíte hudbu, oči vám přechází z množství barev, překrásných kostýmů.

Další kulturní událostí je Bob Marley Week, Reggae Sumfest, Jamaica Jazz and Blues Festival nebo Negrilský festival hudby.

Na Jamajce je fenoménem reggae. Je to styl hudby, který se vyvinul v šedesátých letech 20. století. Pochází z hudby Rock Steady a Ska jejich postupným zpomalováním. Regae je ale pouze jedním z mnoha jamajských rytmů.

Jamajčani Jamajčani

© Yevgen Belich / Shutterstock.com

Jamajka je poměrně bezpečnou zemí. Zvýšenou pozornost musí turisté věnovat při pohybu v centru Kingston a Montego Bay, kde se mohou vyskytovat pouliční zlodějské tlupy. Někdy je zde slyšet i střelba. Letoviskům však nebezpečí nehrozí, přesto se doporučuje opatrnost při setmění a vyhýbání se problematickým místům. Jednoduše řečeno, hrozí vám zde asi stejné nebezpečí v jakémkoli velkém neznámém městě. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla a nemusíte se obávat.

Je zde poměrně snadný přístup k takzvaným měkkým drogám, především marihuaně.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Jamajce

Klikněte pro zobrazení nabídky Jamajka: zájezdy nebo Jamajka: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou na Jamajku!