Olbia leží na severovýchodě Sardinie, v zátoce, jež je branou do vyhlášené oblasti Costa Smeralda – Smaragdového pobřeží. Je hlavním městem provincie Gallura a největším městem v oblasti, má 45 tisíc obyvatel. Zátoka je obklopena pahorky, které chrání město před větrem a nepříznivými klimatickými podmínkami.

Olbia

Olbia

Není zcela jasné, kdo město založil. Podle některých pramenů to byla mytologická postava Iolao nebo řečtí osadníci. Nejpravděpodobněji však město založily punské kmeny, které zde žily mezi 6. a 4. stoletím před naším letopočtem. V římském období byla Olbia důležitým obchodním centrem. V následném úpadku si Olbiu za své hlavní město zvolili páni z Gallury. Ve středověku neslo název Civita či Terranova. Svůj původní řecký název získalo město až v roce 1939.

V posledním období zde bylo vystavěno mnoho ubytovacích zařízení a kvalitního turistického zázemí. To má vliv na ekonomiku celého ostrova. Dnes je Olbia považována za město turistické budoucnosti ostrova. V provozu je moderní letiště i frekventovaný přístav.

Přístav města Olbia

Přístav města Olbia

Olbia nabízí koupání na krásných písčitých plážích s pozvolným přechodem do moře. Za poplatek jsou k pronajmutí lehátka a slunečníky. Místo je vhodné k potápění i šnorchlování. Z pláže se naskýtá překrásný výhled na červené žulové skály.

Na své si zde přijdou milovníci historie. Celá provincie Gallura oplývá četnými archeologickými památkami. Narazíte tu na množství nurangů. Na území Arzachena jsou k vidění hroby obrů Coddu Vecchiu. Nejvýznamnější stavbou v Olbii je románský kostel San Simplicio s kamennou klenbovou konstrukcí z 12. století. Kolem něj pravděpodobně stálo původní středověké město. Zajímavý je kostel San Paolo ze 17. století a zbytky městských hradeb.

Coddu Vecchiu - hroby obrů

Coddu Vecchiu – hroby obrů

V přístavu v Olbii můžete navštívit muzeum s exponáty nalezenými v jeho okolí a na dně moře. Mezi exponáty jsou zbytky 10 starobylých lodí, které byly pravděpodobně vypáleny a potopeny Vandaly v 5. století. Kromě lodí byly nalezeny i lidské ostatky, mince, lampičky na olej, plastiky egyptského boha Usira, sochy a amfory. Na dně přístavu byly objeveny i středověké lodě z 13. století.

Archeologické muzeum v Olbii

Archeologické muzeum v Olbii

Z Olbie se můžete vydat na výlet lodí na nedaleké ostrovy Tavolara, Molara a souostroví Maddalena (je tvořeno 4 hlavními ostrovy – La Maddalena, Caprera, Santo Stefano a Spargi). Všechny ostrovy jsou součástí národního parku. Na ostrově Calprera je možno navštívit Garibaldiho dům. Malinký ostrov Budelli nabízí skvělé koupání na jedinečné růžové pláži.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Olbia

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Olbia je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Olbia či Last minute nabídek do Itálie.