Nenechte si ujít pozoruhodné muzejní sbírky obsahující úžasné artefakty z doby antického Říma, mozaiky a fresky, které zdobí celé pokoje paláce Palazzo Massimo Alle Terme, který je součástí komplexu budov spadajících pod Římské národní muzeum.
Muzeum zde má k dispozici čtyři podlaží a suterén.
Prohlídka Palazzo Massimo Alle Terme
V suterénu je uložena největší sbírka mincí sahající až do doby antického Říma. Mince se blýskají jako čokoládové penízky a nápaditá expozice ukazuje, jak bylo mincovnictví využíváno coby nástroj propagandy. Jsou zde vystaveny rovněž římské šperky, které vypadají jako nové, a stříbrné šálky, na nichž jsou vyryty itineráře – římské suvenýry.
V přízemí a v prvním patře spatříte sochařská díla, která tvoří jádro antických sbírek. Sochy jsou roztříděny tématicky podle historických období.
V přízemí objevíte sochy z počáteční éry republiky, které umožňují udělat si představu o římské fyziognomii. Je zde také několik vzácných řeckých originálů – skvostná socha z 5. století před naším letopočtem zobrazující Niobidu („Zraněná dcera Niobe“), jež si vytahuje šíp ze zad. Nejvýznamnější je asi obří socha Minervy.
O patro výš jsou umístěny sochy z flaviánské éry. První patro je zaměřeno na ikonografii v oficiálním římském umění. Patří mezi ně mimo jiné také skvělý „Odpočívající Hermafrodit“, vyjadřující antickou posedlost rozpolcenou sexualitou, a kopie slavné řecké sochy Diskobolos („Discobolos Lacellotti“) z 5. století. Busty římských žen z vyšší společnosti poukazují na vývoj účesů v období antiky. K vidění jsou taktéž bronzové předměty, které byly nalezeny v jezeře Nemi (pozůstatky z lodí na pobřeží jezera naproti Caligulově vile), včetně elegantní balustrády. Kromě uvedených jsou zde vystaveny také známé sochy „Apollón“ a „Schoulená (krčící se) Afrodita“.
Ve druhém patře objevíte díla, která byla součástí interiéru staveb antického Říma, fresky a mozaiky. Zrekonstruovány byly celé místnosti z vil pocházejících z pozdního období Římské říše. Druhé patro je tak patrně nejkrásnější částí muzea, neboť zdejší zařízené pokoje vyzdobenými freskami jsou skutečně nádherné. Suterénní pokoj (k odpočinku od letního žáru) v Casa di Livia (Liviina vila) je vyzdoben jako mediteránská zahrada. Za prohlídku také stojí překrásné ložnice z Villy Farnesina, jejichž podlahu zdobí pozoruhodné mozaiky se vzácným třpytivým vykládáním.