Kapitolská muzea (Musei Capitolini) na Kapitolském náměstí (piazza Campidoglio). Poklady antického Říma se nacházejí právě v těchto místech. Jsou to nejstarší veřejná muzea na světě, která byla založena v roce 1471, když papež Sixtus IV. daroval městu několik soch. Další přibyly od jeho následovníků.
Palazzo dei Conservatori sobě skrývá síň Horatiů a Curatiů s pozoruhodnými freskami a fragmenty z kolosální sochy císaře Konstantina II. ze 4. století, jež stála původně na Foru Romanu. Je zde také pozlacená socha Herkula z 2. století a Berniniho živelná socha papeže Urbana VIII.
Nejznámějším dílem Kapitolských muzeí je Kapitolská vlčice s Romulem a Remem. Vlčice, symbol Říma, je etruskou prací z 6. století před naším letopočtem. Romulus a Remus pochází z 15. století. Objevíte tu rovněž půvabnou sošku Spinario z 1. století před naším letopočtem, vzácný řecký originál z bronzu.
V Pinakotéce v patře jsou vystavena mistrovská díla jako například Sv. Jan Křtitel od Caveraggia, Tintoretova rozrušená Kající se Magdaléna a Křest Krista od Tiziana.
Přes náměstí nebo podzemní chodbou můžete přejít do Tabularia, kde uvidíte sbírku římských pohřebních nápisů – dojemnou vzpomínku na starověké zesnulé.
Sochy v Palazzo Nuovo vypovídají o tom, kdo byl kdo v antickém Římě. Mezi nejdůležitější sochy patří restaurovaný Marcus Aurelius (kopie stojí na náměstí), dojemný Umírající Kelt, kopie řeckého díla z 3. století před naším letopočtem, smyslná Kapitolská Venuše se zbožňovaným poprsím a Opilý faun, jenž inspiroval Nathaniala Hawthorna k napsání knihy. Obdivovat můžete taktéž kouzelnou mozaiku s holubicemi, která zdobila Hadrianovu vilu. Delikátní mozaika připomíná kresbu.