Novara je s počtem obyvatel okolo 103 tisíc druhým největším městem italského regionu Piemonte. Je to průmyslové město na hranici s Lombardií.

© Michele Vacchiano / Shutterstock.com
Dvakrát týdně se do staré Novary vrací ten pravý venkovský život. V pondělí a ve čtvrtek se tu konají trhy, na které se sjíždějí zemědělci z širokého okolí. Tehdy je ten pravý čas na procházku městem – pod Portici Rosselli, po Piazza Martiri nebo Piazza delle Erbe a po centrum města, kam je vjezd autům zakázán.
Zajímavosti města Novara
Basilica di San Gaudenzio
Jednolodní barokní kostel Basilica di San Gaudenzio, jenž se stal zároveň nejdůležitější památkou Novary, se začal stavět v roce 1577 podle plánů Tibaldiho. Dokončen byl téměř o sto let později, v roce 1650. 122 metrů vysoká zvonice, typický znak města, je dílem Benedetta Alfieriho, kupole je dílem Antonelliovým.

Basilica di San Gaudenzio
Interiér baziliky, zasvěcené patronovi města, je vyzdoben freskami a obrazy od G. Ferrariho, Moncalvy a da Varralla.
Broletto
Tady se dělala politika. Mohutný středověký komplex Broletto zahrnuje nejdůležitější staré vládní budovy Novary (13. – 17. století) – Palazzo del Comune, Palazzo del Paratici, Palazzo Arengo.

© Michele Vacchiano / Shutterstock.com
Duomo di Novara
Trojlodní novoklasicistní bazilika Duomo di Novara je jednou z nejmladších staveb města Novara, neboť vznikala až v letech 1863 – 1869 podle plánů Antonelliho. Ve spodní části ještě románskou zvonicí (12. století) zakončuje kupole. Uvnitř si prohlédněte mistrovské dílo Guadenzia Ferrariho „Lo sposalizio mistico di Santa Caterina“ a Laninovo „Il Crosifisso ed i Santi Gaudenzio, Benedetto e Maria Maddalena“.

Duomo di Novara
V dómu se nachází fascinující podlahová mozaika se symboly evangelistů. V kapli di San Siro si můžete prohlédnout pěkné renesanční fresky. Naproti dómu stojí raně křesťanské baptisterium z 5. století.