Římany založené přístavní město „Veneris Portus“, dnes známé pod názvem Portovenere, leží na poloostrově, který směrem k západu uzavírá záliv La Spezie. Díky své poloze bylo město takřka předurčeno k tomu, aby kontrolovalo námořní obchod v zálivu. Toho si byli vědomi i Janované, kteří Portovenere získali ve 12. století a učinili z něj východní baštu své moci.

Portovenere

Portovenere

Portovenere, nesoucí jméno samotné Venuše, patří k nejromantičtějším osadám na pobřeží Ligurie.

Malebné staré město je do značné míry zbaveno automobilového provozu, nicméně kolony turistů v letních měsících přinášejí obvyklé problémy s nedostatkem parkovacích míst. Nábřeží je lemováno úzkými, až sedmipatrovými domy s barevnými fasádami, za nimi stoupají budovy vzhůru až k janovské pevnosti. Městskou branou s věží se vchází do Via Capellini lemované gotickými domy, jež protíná napříč staré město a vede až ke kostelu sv. Petra (San Pietro).

Portovenere s janovskou pevností

Portovenere s janovskou pevností

Portovenere však nejsou jen historické památky. Turisty sem přitahuje krásné moře. Mezi potápěči jsou známé nádherné mořské jeskyně Grotta Azzura nebo Grotta Byron.

V srpnu zde můžete zhlédnout závod Palio del Golfo. Na veslicích tu závodí obyvatelé třinácti měst, která se nacházejí v Zálivu básníků.

Zajímavosti Portovenere

Castello (janovská pevnost)

K zajištění bezpečnosti města Janované vybudovali mohutnou pevnost, která byla zničena roku 1453 a později přestavěna podle požadavků moderního pevnostního stavitelství.

Castello (janovská pevnost) v Portovenere

Castello (janovská pevnost) v Portovenere

Bazilika San Lorenzo

Románská sloupová bazilika San Lorenzo z raného 12. století se nalézá přímo pod pevností v Portovenere.

Bazilika San Lorenzo

Bazilika San Lorenzo

Pozdější škody způsobené požáry či válkami byly opraveny vždy v dobovém slohu, což znamená, že část fasády a hlavní portál jsou gotické, kupole a zvonice zase renesanční.

San Pietro

Kostel San Pietro (sv. Petra) na malebném skalním ostrohu u města Portovenere byl založen v 6. století na základech římského Venušina chrámu.

Kostel San Pietro

Kostel San Pietro

Dodnes zachovaný kostelík s nápadnou černo-bílou fasádou je však z větší části dílem přestaveb z gotického období.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Portovenere

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Portovenere, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!