Zříceniny kdysi významného přístavního města Luni vyznačují východní hranice Ligurie. Městečko založené v roce 167 před naším letopočtem prokonsulem Claudiem Marcellem bohatlo především díky blízkým lomům na mramor – ceněný kararský mramor se odtud vyvážel do celého římského světa.

Amfiteátr v Luni

Amfiteátr v Luni

Rozsáhlý archeologický areál se základovými zdmi reprezentativních obytných domů připomíná dodnes někdejší blahobyt, jenž si město dokázalo udržet i po pádu římské říše. V průběhu středověku však moře ustupovalo – dnes město leží 2 kilometry od pobřeží – a Luni ztrácelo na významu.

První vykopávky začaly až v roce 1837. Dnes je odhalena velká část starověkého města, které bezpochyby představuje jednu z nejzajímavějších antických památek v regionu. Zvláště je třeba se zmínit o amfiteátru před branami města – tato odvážná stavba z lámaného kamene kdysi pojala 6000 diváků.

Nálezy z vykopávek jsou vystaveny v Museo Archologico Nazionale v areálu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Luni

Dovolená Luni je dobrou volbou pro každého, koho láká Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Luni a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!