Průzračné moře, strmé útesy, úzké a klikaté uličky, barevné domy přilepené ke skále. Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso al Mare, to je Cinque Terre, pět malebných rybářských vesniček přilepených ke skalám na drsném skalnatém pobřeží Ligurského moře v severní Itálii. Pobřeží Cinque Terre je národním parkem a naleznete ho dokonce i na seznamu UNESCO.

Pokud cestujete po Itálii, pak je Cinque Terre místem, které byste rozhodně neměli vynechat. Jedná se o pět malých malebných vesniček, doslova přilepených ke skalám strmě padajícím do moře. Na mapě je naleznete mezi městy Janov a La Spezia v severoitalském regionu Ligurie. Vesničky si zachovaly svůj původní ráz díky drsnému pobřeží, které je po dlouhou dobu činilo špatně přístupnými, což částečně platí dodnes, i když už jsou přístupné i po souši a ne jen po vodě, jak tomu bylo dříve.

Riomaggiore

Riomaggiore je nejvýchodnější z pětice vesnic Cinque Terre. Leží v úzkém strmě stoupajícím údolíčku a zasahuje až k moři, kde je zakončeno malým přístavem, do kterého se vejde jen pár rybářských loděk. Od přístavu můžete vystoupat hlavní ulicí s obchůdky a restauracemi až ke kostelu San Giovanni Battista a odtud pokračovat k pozůstatkům hradu z 15. století, odkud se naskytnou pěkné výhledy na vesničku i na pobřeží.

Riomaggiore

Riomaggiore

Manarola

Manarola je v pořadí druhou vesničkou Cinque Terre, pokud sem budete cestovat z La Spezie. Vesnička s okrovými, červenými a pískově žlutými domy s typicky zelenými okenicemi je zasazená na tmavé skále a nejlépe vynikne při západu slunce, kdy je krásně nasvětlená do zlatavých barev. Proto je nejlepší zavítat do Manaroly až večer a pozorovat z vyhlídkového chodníku na jedné straně měnící se barvy vesničky a na druhé straně západ slunce nad mořem.

Manarola

Manarola

Corniglia

Prostřední Corniglia je nejmenší a zároveň nejodlehlejší vesničkou. Je rozdílná také v tom, že leží až ve výšce devadesát metrů nad mořem, zatímco její kolegyně rostou téměř přímo z moře. Nahoře ve vesničce se nachází kostel San Pietro, od kterého je hezký výhled na pobřeží. Když půjdete k vlaku nebo k moři, počítejte s množstvím schodů, které vás na místo zavedou.

Corniglia

Corniglia

Vernazza

Vernazza je asi tou nejhezčí vesničkou na pobřeží Cinque Terre. Přímo u malého přístavu leží kostel Santa Margherita d’Antiochia, nad vesnicí se tyčí věž jako pozůstatek hradu Castello dei Doria, pocházejícího z 11. století. Pokud budete chtít k hradu vystoupat, připravte se na strmá schodiště v úzkých uličkách. Přímo u přístavu můžete usednout do některé z restaurací a ochutnat třeba rybí pokrmy a místní víno, které roste všude na svazích nad vesnicí.

Vernazza

Vernazza

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare je největším městečkem z Cinque Terre. Ti, kdo mají rádi velké pláže, si toto místo rychle oblíbí, protože ty největší pláže z celé oblasti Cinque Terre se nachází právě tady. Monterosso je sice nejmodernější vesnicí z Cinque Terre, ale i tady je historická část městečka malebná. Nachází se v ní kostel San Giovanni Battista, kapucínský klášter a obranná věž Torre Aurora.

Pobřeží u Monterosso al Mare

Pobřeží u Monterosso al Mare

Na Cinque Terre vlakem, lodí, pěšky, ale raději ne autem

Nejlépe a nejpohodlněji se do oblasti Cinque Terre dostanete vlakem z města La Spezia nebo z Janova, jednoho z největších přístavů Itálie. Železniční zastávky se nachází v každé z pěti vesniček a jsou od sebe vzdáleny jen několik minut jízdy. Ale musíte si dát pozor, protože ne všechny vlaky zastavují ve všech vesničkách. Ať už vlak bude všude zastavovat, nebo některými zastávkami projíždět, i tak absolvuje trasu mezi Riomaggiore a Monterosso al Mare, tedy první a poslední vesnicí oblasti Cinque Terre, za několik minut. Autem by vám tato cesta trvala mnohem déle, protože byste museli vystoupat serpentinami do kopců a následně opět klesnout až k moři do další vesničky.

Další možnost, jak se na Cinque Terre dostat, je samozřejmě po moři. Mezi vesničkami jezdí turistické lodě, budete mít pěkné výhledy na skalnaté pobřeží i na vesničky, ale rozhodně za takovou cestu zaplatíte více, než dáte za cestu vlakem.

Mezi vesničkami vedou také turistické chodníky, po kterých se můžete vydat. Nejlépe uděláte, když si vyžádáte plánek tras v některém z informačních center, kde se dozvíte i přibližné doby chůze mezi vesničkami a jestli zrovna vámi zvolený úsek není právě uzavřen.

Na Cinque Terre se můžete dostat také v rámci poznávacího zájezdu Toskánsko. Ať již přijedete jakkoliv, návštěva tohoto drsného a zároveň malebného koutu Itálie rozhodně stojí za to a zůstane vryta do vaší paměti jako krásná vzpomínka na Itálii ještě dlouho.

Autor: Martin Blaťák, píše pro CK Mundo

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!