Pro cestu do Egypta je třeba cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje 6 měsíců od vstupu do země. Z tohoto důvodu je tzv. rychlopas nedostatečný (jeho platnost je totiž 6 měsíců od data vystavení), ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se na něj do Egypta člověk dostane *. Bohužel to však nelze garantovat a pokud na letišti narazíte na nějakého úředníka se špatnou náladou, může vzniknout problém. Doporučuji mít proto připravený drobný úplatek (např. 20 USD bankovku) a tu v případě problémů zkusit nenápadně v pasu předat. Vše je však na vlastní riziko, píšu to jen z toho důvodu, protože vím, že spousta lidí řeší, zda jim rychlopas bude stačit a vím, že výše uvedený postup zabral.
*Upozornění: v dubnu 2014 Egypťané zpřísnili podmínky pro cestování do Egypta a tzv. rychlopasy již opravdu nemusí stačit, jak dokládá paní Ivona v diskuzi níže. Proto raději do Egypta cestujte jen s klasickým pasem!!!
Občané České republiky potřebují při cestách do Egypta turistické vízum, které se vydává pro pobyty nepřesahující 1 měsíc. Víza vystavuje egyptské velvyslanectví před výjezdem. Můžete si je zajistit v rámci nákupu zájezdu u cestovní kanceláře, nebo je můžete získat u přepážky na letišti po příletu za cca 15 USD (doporučuji vízum řešit přímo na letišti, je to obvykle levnější než v CK a na letišti není postup nijak složitý – v podstatě stačí jen předložit pas u příslušného okénka). V tom případě musíte nejprve zakoupit kolek, který si nalepíte do pasu, a poté ještě vyřídit jeho orazítkování. Teprve toto je vízum a pak můžete přejít k pasové a celní kontrole. Je třeba také vyplnit a odevzdat vstupní registrační kartu, kterou obvykle dostanete již v letadle. Pokud má dva díly, druhý z nich pečlivě uschovejte, odevzdává se při odletu ze země. Jestliže si zajišťujete vízum sami, zkontrolujte, zda máte skutečně vízum do Egypta, protože jsou vydávána také víza „Sinai only“ (pouze na Sinaj), s nimiž na jiné území Egypta nelze vstoupit. Přihlašovací povinnost pro české občany byla zrušena v roce 1996.
Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti.
Bezcelně lze dovézt předměty osobní potřeby. Drahé přístroje (počítače, fotoaparáty, dalekohledy ap.) Musíte je při příletu deklarovat a ze země je musíte opět vyvézt. Konkrétně ihned po příletu do Egypta se na letišti provádí povinná registrace každé videokamery do cestovního pasu. Dále je možné bezcelně dovézt maximálně 200 cigaret nebo 25 doutníků nebo 200 gramů tabáku (ovšem vozit do Egypta tabák je jako nosit dříví do lesa 🙂 ) a přiměřené množství parfému.
Dovézt nebo vyvézt se může maximálně 5000 EGP. Egyptská libra není směnitelná mimo Egypt. Jakoukoli volně směnitelnou měnu lze dovážet i vyvážet bez omezení, ale zákon od návštěvníků vyžaduje, aby všechny peníze, které mají s sebou, zapsali do měnového celního prohlášení. Jestliže Vám nebyl na celnici nabídnut, vyžádejte si ho, vyplňte a dejte orazítkovat. Při odjezdu z Egypta jej musíte předložit i se stvrzenkami ze směnárny. Mít tento formulář v pořádku je velmi důležité, protože celníci mohou měnu neuvedenou ve formuláři zabavit.