Sfinga, řecky Sfinx, je název převzatý z egyptského slovního spojení šepses anch, jež znamená „živá modla“. Je to socha znázorňující faraona nebo ochranné božstvo.

Sfinga, jedna z nejtypičtějších forem sochařství v době faraonů, má tělo lva a hlavu, která může být lidská nebo zvířecí, podle božstva, které představuje. Velká sfinga v Gíze patří mezi památky, které se staly symbolickými pro egyptskou civilizaci. Sfinga se svým tisíce let starým pohledem, plným záhady, jakoby rozjímala o vycházejícím slunci na východním horizontu oblohy. Uchvacovala všechny cestovatele v Egyptě a měla zvláštní kouzlo pro ty, kteří byli přitahováni tajuplností.

Sfinga

Sfinga

Byla postavena za vlády Rachefa, kolem roku 2500 před naším letopočtem. Byla vytesána z vápencového pahorku, který byl zhruba zformován působením větrů. Sfinga dosahuje délky 74 metrů a výšky 21 metrů. Byla živým odrazem slunečního boha, strážce pohřebiště v Gíze. Později byla ztotožňována s bohem Harmachsem nebo lépe řečeno s božstvem, které zahrnovalo trojí formu slunečního boha během jeho každodenní dráhy: Cheprera ráno, Rea v poledne a Atuma večer.

Velká Sfinga v Gíze

Velká Sfinga v Gíze

V průběhu století Sfingu pomalu zakrývaly pouštní písky. Zpráva vytesaná na stéle, umístěné mezi předními tlapami monumentu, vypráví o tom, jak v době 18. dynastie, tedy tisíc let po stavbě sochy, usnul mladý princ Mencheprure ve stínu Sfingy během lovu, jak k němu Sfinga ve snu hovořila a žádala jej, až se stane králem, aby ji osvobodil z písků, které ji pohlcovaly. Později se princ Mencheprure, který nastoupil na trůn jako Thutmose IV., rozpomněl na svůj sen z mládí a dal odklidit písek ze Sfingy, čímž pravděpodobně provedl první „restauraci“ památky. O 200 let později Ramese II., který si nedělal výčitky s použitím pyramid svých vzdálených předků jako stavebního materiálu, provedl další restauraci Sfingy. Postupem času však byla obrovská socha opět pokryta pískem a zcela zasypána. Tím se vysvětluje, proč se Hérodotos o této soše vůbec nezmiňuje.

Sfinga s pyramidami v Gíze

Sfinga s pyramidami v Gíze

V roce 1798 prováděli vědci, doprovázející egyptské tažení, vykopávky kolem monumentu, přičemž nalezli mimo jiné slavnou stélu Thutmose IV. Byl to však námořní kapitán Giovanni Caviglia, který v roce 1816 provedl nejdůležitější vykopávku, jaká kdy byla u Sfingy provedena. Je docela možné, že Caviglia nebyl motivován čistě vědeckými úvahami. Byl asi přitahován kouzlem záhadných příběhů, které vyprávěli arabští historikové o tom, že v soše existuje tajná dutina, která obsahuje nezachytitelný pohár Šalamouna, syna Davidova. V každém případě Caviglia provedl řadu zajímavých pozorování, týkajících se Sfingy. Objevil i několik roztříštěných součástí, včetně části falešného vousu. Ten kdysi zdobil její bradu. Velcí egyptologové minulého století jako Auguste Mariette či Bašton Maspero, se o Sfingu zajímali. Teprve práce Emila Baraize spolu se Selimem Hassanem v letech 1925 – 1936 vyvrcholila v restaurování pokrývky hlavy. Ta dnes dala Sfinze její současný vzhled.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (3 )
  • 86.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Večerní show!!

dne 2015-01-25 05:14:09

neuvěřitelné, jak něco takového mohli postavit tak dávno. Pyramidy, sfinga, chrámy. Nechápu to!!! Sfinga je krásná, to musíte vidět. Pyramidy taky parádní!!

Večer tady prý někdy bývají koncerty, které teda musí být obrovským zážitkem!!! Nám se moc líbila i večerní světelná šou, vypadalo to úchvatně!!!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Stojí za vidění!

dne 2014-12-22 05:18:22

Uf, tak jsem byla v Egyptě a viděla pyramidy a sfingu. Škrtám si je ze svého seznamu věcí, které musím v životě vidět! :D Už jich tu mám jen asi 150 :D :D :D Sfinga je super, stojí to za to! Pokud máte děti, vezměte je sebou, je to tady jako učebnice dějepisu pod otevřeným nebem!Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Prostě sfinga!

dne 2014-11-08 18:50:13

Určitě sem vyražte později během dne, stánkaři už to tu balí a budete mít mnohem více klidu. Sfingu uvidíte cestou k pyramidám jen z jedné strany, prochází se přes místa, kde se balzamovalo a je fajn mít průvodce, který vám to tady trošku popíše. My žádného neměli ale nenápadně se přifařili ke skupince cizinců a poslechli si výklad jejich průvodce :-) Moc zajímavé!Dovolená Velká sfinga v Gíze

Zaujal vás náš článek o destinaci Velká sfinga v Gíze v Egyptě? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Velká sfinga v Gíze nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Egyptě je skvělá volba!