0
0

Dobrý den, má někdo zkušenosti s půjčením auta BEZ MÍSTNÍHO ŘIDIČE v Padangu na Sumatře? Zatím jsem nenarazil na žádnou půjčovnu, ale slyšel jsem, že se to dá. Slíbili mi obstarat vůz v jednom hotelu v Padangu, ale na můj další dotaz ohledně bližšího už nereagovali. Děkuji za poskytnutí případné informace. Pavel Škorpil

0
0

Ahoj Pavle,

bohužel ti neporadím, co se týče řízení na vlastní pěst, byť si myslím, že na místě nebude problém něco takového domluvit (úspora ale nebude zas tak zásadní, oni ti místní řidiči vyjdou levně). To, že se půjčení auta bez řidiče v Indonésii nenabízí, má jeden zásadní důvod – opravdu velmi důrazně se to nedoporučuje.

Všichni tě budou strašit, že jsou tam špatné cesty, že se na některých cestách přepadávají auta, že v Indonésii neplatí dopravní předpisy, takže je to tam „o hubu“, že tam jsou špatně značené silnice, takže se tam zorientují jen místní a tak dále a tak dále… vše z toho je pravda, ale vše z toho se dá nějakým způsobem zvládnout (a rizikovým oblastem se lze vyhnout).

Co je asi nejzásadnější argument pro to, abys ani nezkoušel jezdit v Indonésii na vlastní pěst, je to, že proti sobě budeš mít policii. Jakmile si tě někde policajti všimnou, půjdou po tobě jako zběsilí, protože budou vědět, že na tobě vydělají na úplatcích. Není nic nereálného, aby na tebe něco narafičili a nebo tě jednoduše z něčeho obvinili. Pokud se nedorozumíš v místním jazyce, budeš se muset vyplatit. Na angličtinu zapomeň. Na dokumenty od policie v angličtině zapomeň. Na snahu se domluvit zapomeň.

Nedej bože se dostaneš do havárky a bude úplně jedno, že ji zavinil někdo jiný – policajti se povozí na tobě a hodí to na tebe. A budeš mít fakt problém.

Můžeš mít štěstí a třeba bude vše v pohodě, ale… Opravdu zvaž, zda ti to za to riziko stojí. Pokud bych si někde v Indonésii dovolil řídit (a taky jsem si dovolil 🙂 ), tak to bylo na Bali, které je turisticky někde úplně jinde než zbytek Indonésie. Na Jávě nebo na Sumatře, bych si to ale raději odpustil.

Mrzí mne, že pro tebe nemám lepší odpověď.

Ondra, MAHALO.cz

  • Ondra, MAHALO.cz
    Ještě doplním jednu informaci – pokud by ses rozhodl do toho jít a auto bez řidiče půjčit, pozjišťuj si informace o tom, jak to v Indonésii funguje s případným „povinným ručením“ – zda je na auto a nebo na řidiče. Zjistit si možnost pojištění odpovědnosti za škody způsobené řízením motorového vozidla (pozor, běžná odpovědnost v cestovním pojištění se na to nevztahuje!) a také v půjčovně prozkoumej možnosti připojištění škody na zapůjčeném autě. Nevím, zda se ti vůbec tyhle informace podaří zjistit a na kolik to vyjde. I při cestě do „obyčejných“ a „profláklých“ USA je kolem tohohle spousta nejasností, a to jsou informace k dispozici v angličtině. O vysoké ceně pojištění ani nemluvím (častokrát je to dražší než samotná výpůjčka auta). Jak to ale funguje v Indonésii bohužel netuším.
Zobrazuji 1 výsledek
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .