Makarská riviéra je oblíbeným cílem turistů, kteří každoročně míří za krásami Chorvatska. Jedná se o 60 km dlouhý a v průměru jen pár kilometrů široký pás pobřeží ležící pod vrcholky majestátního pohoří Biokovo. Jsou to právě dramatické scenérie s vrcholky hor, oblázkové pláže s borovicovými háji na pozadí a průzračné Jaderské moře, které dotvářejí jedinečnou atmosféru tohoto místa a dovolená na Makarské se tak pro mnohé stává srdeční záležitostí.

Brela

Ze severu Makarskou riviéru ohraničuje letovisko Brela, které je zároveň nejluxusnějším letoviskem této oblasti. Na tento malý ráj, zasazený mezi skaliska s drobnými oblázkovými plážemi, dohlíží z bezprostřední blízkosti vrcholky pohoří Biokovo. Počty ubytovacích kapacit jsou zde regulovány, čímž se snaží Brela udržovat punc výjimečnosti a exkluzivity. V této snaze místním pomáhají především překrásné oblázkové pláže a borovicové lesy, které obklopují řadu z místních hotelů a apartmánů.

Brela - pláž Punta Rata

Brela – pláž Punta Rata

Makarska

Centrem Makarské riviéry je stejnojmenné městečko Makarska se zhruba 13 tisíci obyvateli, které dalo jméno celé oblasti. Letovisko vzdálené 60 km od Splitu láká hosty z celého světa už několik desetiletí a je oblíbeným cílem také českých turistů. Oproti klidné Brele je Makarska pravým centrem oblasti se všemi klady i zápory. Můžete zde relaxovat, sportovat, najdete zde i spoustu aktivit pro zábavu jednotlivců i rodin.

Makarska

Makarska

Také zde nesmí chybět promenáda se spoustou obchůdků, restaurací a kaváren, v blízkosti nábřeží se pak nachází největší náměstí, kde se pořádají různé akce a zábavy. Makarska je rovněž lázeňským městečkem, kde si jezdí pacienti léčit dýchací problémy či poruchy pohybového aparátu. Vyjíždí odtud pravidelné trajekty na ostrov Brač a je také výchozím bodem pro turistiku v národním parku Biokovo.

Gradac

Nejjižnějším místem Makarské riviéry je letovisko Gradac, kam míří také řada českých turistů. I zde najdete krásné oblázkové pláže a průzračné moře, oblíbeným cílem jsou pak nedaleká Bacinská jezera. Kromě turismu se místní zabývají zejména rybolovem, zemědělstvím a pěstováním oliv, přesto je to aktuálně zejména turismus, který je pro zdejší zhruba 3000 obyvatel stěžejní. 

Gradac

Gradac

Další zajímavá místa Makarské riviéry

Kromě Makarske, Brely a Gradacu je pobřeží Makarské riviéry poseto celou řadou dalších menších či větších letovisek. Ty se v sezóně zaplní turisty, kteří míří za odpočinkem na většinou oblázkové nebo oblázkovo-písčité pláže. Jedním z nich je například Tučepi, které je známé 3 kilometry dlouhou pláží – jednou z nejdelších na celé riviéře, či Baška Voda, kde v sezóně pobývá největší počet turistů v této oblasti.

Z letovisek je možné podniknout výlety na nedaleké ostrovy Hvar, Brač nebo Korčula, kam míří pravidelná lodní doprava i výletní lodě. Opačným směrem – do vnitrozemí – pak míří turisté za výlety do pohoří Biokovo a zdejšího národního parku. Stezky do něj vedou téměř z každého místa Makarské riviéry, na nejvyšší vrchol Sv. Jure pak vede dokonce asfaltová cesta. Z ní se stejně jako z dalších míst pohoří nabízí překrásný výhled na moře, ostrovy a okolí.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!