0
0

Lago di Garda je v české kotlině známé především jako synonymum sportovní dovolené v Itálii. Jezero a jeho okolí k tomu vysloveně nabádá. Sportem číslo jedna je bezesporu windsurfing, pozadu nezůstávání ani horolezení v okolí městečka Arco. Na své si zde ale také přijdou ferratisté, cyklisté a horští turisté. Mimo to, je Lago di Garda oázou kultury, gastronomie a symbol příjemně strávené dovolené.

Ne vždy ale bylo okolí Gardy takto idylické. Severozápadně od něj procházela za druhé světové války hraniční linie a místní vojáci to vůbec neměli snadné. V Trentinu a na Gardě samotné je válečná minulost patrná dodnes.

Strada del Ponale, dnes jedna z nejoblíbenějších cyklostezek, v minulosti nejbližší místo válečné linie k jezeru. Důkazem je zapomenutá pevnost Ponale, která je hned nad prvním tunelem vysekaným do skály u jezera. Je snadné ji přehlédnou a je složité najít cestu k ní. Ta vede po nevýrazném schodišti vytesaném přímo do skály. Pevnost Ponale má tři hlavní části, ta nejviditelnější a zároveň nejstarší ční na skalním ostrohu nad jezerem. Je to prakticky betonový monolit s několika střílnami. Odtud vojáci Rakouska-Uherska kontrolovali sever jezera a především začátek cesty Ponale, která se vine dál do hor. Celá pevnost se postupem času rozrůstala a zahlubovala více a více do skály. Dnes, již i díky stromům, není z cesty téměř patrná.

Tím začíná válečné opevnění přímo u jezera Garda. To se táhne po celém severním okolí. Na Ponálské cestě je působení vojsk také dosti patrné. Opuštěné budovy si již dávno vzala příroda. Stromy prorůstají děravými střechami, mnoho objektů střechu už ani nemá. Linie se tu táhne až k jezeru Ledro, To je dnes také oblíbenou turistickou destinací, je sice o mnoho menší než majestátní Garda, na stranu druhou je ale značně klidnější. Oblíbené je především mezi cyklisty, kteří zde mají ideální výchozí bod na cesty do nedalekých hor.

Pro turisty a především via ferratisty je tehdejší hrůza války a její stavby zajímavým zpestřením. Vojáci za sebou nezanechali jen vojenské objekty a rozpadlé kasárny, ale také spoustu horských cest. Asi nejznámějším z nich je Sentiero dei Camminamenti a Sentiero Mario Foletti. Tyto cesty jsou součástí ferratové cesty na Cima Rocca. Na trase se potkáte nejenom se spoustou miniaturních i větších zbytků vojenských staveb a zpevnění, ale především několika tunely. Ty první na cestě směrem vzhůru jsou korunovány až strašidelným vlezem, křižovatkami, slepými cestami a výstupy po žebříku. Bez čelovky tady máte opravdový problém. Na cestě je pak několik kratších tunelů a betonových zákopů. Vrcholem (opravdovým i technickým) je pak závěrečný výstup. Celá špička Cima Rocca je provrtána tunelem, který místy uhýbá, aby vytvořil střílny pro vojsko. Patrné jsou sklady munice, noclehárny a další fascinující místa.

Linie samozřejmě ubíhala i opačným směrem, tedy na východ od severní části jezera. Zde jsou vojenské objekty také zachovalé, ale vše postrádá punc autentičnosti, protože některé byly restaurovány. Pro nás je však tato část neméně důležitá, ba naopak. Sloužilo zde totiž několik desítek československých legionářů. Vše začíná na nepádném vrcholku tyčícím se nad vesnicí Nago nedaleko proslulého windsurfařského centra Torbole. Asi nejvýznamnější bitvou, které se naši legionáři účastnili, byla ta z 21. září 1918 na Doss Alto. Vrcholek totiž byl velmi strategickým místem a v průběhu války již několikrát změnil majitele. Toho dne čelili Čechoslováci velké přesile Rakouskouherských vojsk. Díky hrdinnému a obětavému boji bylo Doss Alto ubráněno, ale ne zadarmo. Padlo zde 7 vojáků, 5 bylo zajato a 30 zraněno.

Obrázky
Místa na mapě
Gardské jezero, Itálie
Ponale Road, Ledro, Autonomní provincie Trento, Itálie
Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .