Mezinárodní doprava

Letecká

Bulharsko je v leteckém spojení s celým světem. Oficiálním přepravcem je společnost Balkan, která zajišťuje pravidelné lety do 45 míst. Je zde také několik soukromých leteckých společností. V Bulharsku najdeme celkem 355 letišť včetně těch pro zemědělské účely.

Turistické lety do Bulharska jsou v letní sezoně v drtivé většině zajišťovány takzvanými charterovými lety, které organizují cestovní kanceláře. Lety bývají součástí zakoupeného zájezdu. Některé cestovní kanceláře prodávají i samotné letenky pro soukromou dopravu. Charterové lety jsou přímé: Praha – Varna a zpět, Praha – Burgas a zpět. Některé charterové lety v letní sezoně odlétají i z Brna, Ostravy a Pardubic.

Pravidelné letecké spojení mezi Českou republikou a Bulharskem zajišťuje společnost ČSA. Z pražského letiště v Ruzyni denně startuje na pravidelné lince Praha – Sofie.

Železniční

Bulharskem projíždí mezinárodní rychlíky Nonia (Stockholm-Kyjev-Bukurešť-Ruse-Sofie). Pro České turisty jsou v letní sezoně vhodná spojení z Prahy do Varny a Burgasu.

Autobusová

Z autobusového nádraží Praha-Florenc denně vyjíždí nejméně tři autobusy Praha – Sofie. Trasa vede přes Srbsko.

Lodní

Národní společnost Bulharské námořní loďstvo disponuje 104 plavidly o celkové tonáži 1 800 000 tun DWT. Jejím zastupujícím subjektem je Balkan&Blafl Sea Shiping Co.Ltd., jenž má kanceláře v Londýně, Hamburku, Singapuru, Istanbulu, Antverpách. V Barceloně má spojení přes společnost BulSpain, v Benátkách přes Navimed a NaviBulgar v Rotterdamu, Tel Avivu a Alexandrii. Flotila disponuje 55 nákladními loděmi o kapacitě 10 000 – 53 000 tun DWT. Zaoceánské lodě si již získaly vysokou prestiž na mezinárodních trzích. Služby společnosti NaviBulgar, s obchodní značkou BulCon, patří k nejlepším. Kryjí hlavně evropské a středozemské obchodní cesty a přístavy Velké Británie, severozápadní Evropy, Skandinávie a Černého moře. BulCon vlastní 11 kontejnerových plavidel.

Dva trajekty s kapacitou 108 vozů pravidelně operují mezi přístavy Varna a Illichovsk.

Říční přístavy na Dunaji – Vidin, Orjachovo, Svištov, Ruse a Silistra.

Námořní přístavy – Balčik, Varna, Burgas, Nesebar, Pomorie, Carevo.

Vnitrostátní doprava

Letecká

Ze Sofie je letecké spojení na vnitrostátních linkách do Burgasu, Varny, Plovdivu, Plevenu, Staré Zagory, Jambolu, Gorne Orjachovice, Targovište, Vidinu a Silistry.

Železniční

Nejlevnější, i když ne nejrychlejší způsob dopravy. U rychlíků lze orientačně počítat s přepravní rychlostí 50 km/hod.

Existují tři druhy vlaků: osobní, rychlíky a expresy. V rychlících a expresech se nachází 1. a 2. třída. Na dlouhých tratích jezdí také soupravy s lůžkovými a jídelními vozy. Lůžkové lístky nebo místenky je vhodné zakoupit v předprodeji. Jízdenky se kupují na nádražích, při koupi u průvodčího ve vlaku se platí příplatek. Podrobný ceník s uvedením cílových míst, vzdálenost v kilometrech, zvlášť pro každý druh vlaku, bývá vždy vyvěšen na nádražích.

Na nádražích nebývají vyvěšeny kompletní jízdní řády, ale pouze odjezdy a příjezdy. Chceme-li znát další přípoje vlaku, musíme se informovat buď v nádražních informacích, nebo přímo u pokladny.

Vlaková doprava v Bulharsku

Vlaková doprava v Bulharsku

Na větších nádražích se prodává takzvaný zkrácený jízdní řád.

Bulharská železnice je velmi laciná. Jízdné v 1. třídě je zhruba o 50% vyšší ne ž ve 2. třídě.

Nejdůležitější železniční tratě:

  • Sofie – Mezdra – Červen Brjak – Jasen – Pleven – Levski – Gorna Orjachovica –Šumen – Kaspičan – Sindel – Razdelna – Varna
  • Sofie – Kopřivštica – Karlovo – Kazanlak – Tulovo – Dabovo – Sliven – Zimnica – Karnobat – Burgas
  • Sofie – Kostenec – Septemvri – Pazardžik – Stambolijski – Ploviv – Michajlovo – Stara Zagora – Jambol – Zimnica – Karnobat – Burgas
  • Vidin – Brusarci – Vraca – Mezdra
  • Ruse – Gorna Orjachovica – Veliko Tarnovo – Careva Livada – Dabovo

V Bulharsku dochází každoročně ke změnám jízdních řádů, mění se i místní názvy a tratě.

Autobusová

V Bulharsku je rozsáhlá autobusová síť. Autobusy dopraví cestující i do odlehlých míst. Výjimku mohou tvořit velmi odlehlé obce v horách, ale i do těch jezdí z nejbližšího města nejméně jeden autobus odpoledne nebo večer.

Na autobusových nádražích bývají vyvěšeny jízdní řády s odjezdy, ale ne vždy jsou aktuální. Proto je vhodné si vždy ověřit spoj u pokladny. Na zastávkách nebo v menších obcích nebývají jízdní řády vyvěšeny vůbec. Autobusy nebo mikrobusy mívají za předním sklem cedulku s vyznačeným cílem cesty. Pokud potřebuje cestující vystoupit mimo regulérní zastávku, řidiči většinou ochotně vyhoví. Někdy řidič zastaví i na zamávání mimo stanice.

Mimo státních linek zde působí také řada soukromých společností, na nejexponovanějších trasách si vzájemně konkuruje několik dopravců. Ceny nejsou příliš rozdílné, státní sektor je lacinější, ale má zastaralý vozový park.

Na všech dálkových linkách je zvykem ukládat rozměrná zavazadla do úložného prostoru, za přepravu se neplatí. Na místních linkách se berou zavazadla do prostoru pro cestující.

Kromě pravidelných autobusových linek je v Bulharsku zavedena zajímavá forma dopravy pro turisty i místní obyvatele. Při městských autobusových nádražích jsou připraveny mikrobusy, kterým se v bulharštině říká maršrútní. Jsou to jakési mikrobusové taxi, které zhruba v půlhodinových intervalech pendlují z určitého místa do jiné oblasti. Například z Burgasu do Sazopolu a zpět nebo spojují Sluneční pobřeží – Burgas a zpět, Varna – Zlaté písky a zpět. Řidič vám prodá jízdenku s vyznačenou cenou a datem, takže nedochází k žádnému nepříjemnému dohadování. Tato forma dopravy funguje v letní sezoně.

Městská hromadná doprava

Městskou hromadnou dopravu zajišťují převážně autobusy, ve větších městech jezdí navíc trolejbusy a v Sofii jsou k dispozici tramvaje a metro. Nepřestupní jízdenky se prodávají ve stáncích. V nouzovém případě lze jízdenku zakoupit i u řidiče. Revize jsou časté a pokuty vysoké. V některých velkých městech prodává jízdenky průvodčí přímo ve voze. Někde nemají jednotný tarif. Ceny se často mění, ale kopírují běžné jízdné autobusem.

Taxislužba

V Bulharsku je taxi, vzhledem k poměrně příznivé ceně, častým dopravním prostředkem. Ani v plné letní sezoně není problém objednat taxi. Vozy taxislužby mají žlutou barvu a svá stanoviště mívají zejména poblíž autobusů a velkých nádraží. Doporučuje se vyjednat cenu před nástupem do auta, protože řidiči mají tendenci zahraničním turistům ceny nadsazovat.

Lodní

Pravidelné propojení přímořských míst osobní lodní dopravou a pevné jízdní řády neexistují. Lodní doprava je v držení soukromých společností. Lodě vyplouvají na objednávky cestovních společností či tour-operátorů, kteří organizují hromadné výlety a cesty do určených míst. Ceny jsou smluvní podle počtu osob, velikosti a komfortu lodě. Lodní doprava je do značné míry závislá na povětrnostních podmínkách. Termín vyplutí není možné předem zaručit. Oblíbené jsou kratší asi hodinové plavby podél černomořských břehů malou motorovou výletní lodí, které nabízejí kapitáni těchto plavidel ve všech přístavech.

Náročnější turisté si mohou v přístavech Balčik, Burgas, Sozopol, Kiten, Carevo, Achtopol najmout motorovou jachtu či loď s posádkou. Plavidlo je možné objednat na celý den.

Pronájem vozu

Podmínkou pro pronájem vozu je mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta. Největšími společnostmi jsou Avis, Hertz a Europcar. Na konkrétní cenu je třeba se informovat v místě. Ceny se liší podle sezóny, nabídky a poptávky, značky vozu, kvality vozu a jeho vybavení (například automatická převodovka). Záleží také na rozsahu poskytnutého servisu a délce pronájmu (od několika hodin po více dnů).

Dopravní pokyny jsou mimo velká města často psány jen cyrilicí. Povinnou výbavou je výstražný trojúhelník a hasící přístroj.

Na mnoha silnicích se vybírají silniční poplatky. Nejvyšší povolená rychlost závisí i na typu vozidla a délce vaší řidičské praxe. Maximální povolená rychlost ve městě je 50 km/h, mimo město 70 – 90 km/h a na dálnici 100 – 120 km/h. Nižší rychlost platí pro řidiče s praxí méně než 2 roky. Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Parkování se řídí obzvlášť přísnými pravidly, většinou je na lístky, jež se kupují na místě. Pokuty jsou ve srovnání s ČR velmi vysoké (za překročení rychlosti, špatné parkování, alkohol v krvi za volantem, ale i nezapnuté bezpečnostní pásy).

Rady pro řidiče:

V současné době je v Bulharsku vybudováno cca 37.000 km silniční sítě, nicméně velká část komunikací neodpovídá evropským standardům, a je proto třeba zvýšené opatrnosti. Zejména stav silnic mimo hlavní tahy je mimořádně špatný.

V posledních letech došlo ke značnému zpřísnění postupů bulharské policie při řešení dopravních přestupků. Je tedy nutné striktně dodržovat veškerá pravidla silničního provozu. Poměrně častou součástí postihu za spáchaný přestupek je kromě pokuty také zabavení řidičského průkazu na 1 měsíc až 1 rok.

Při zastavení na křižovatce nebo u čerpacích stanic buďte ostražití, zda se někdo nepohybuje v blízkosti vašeho automobilu. Obvyklým trikem je propíchnutí pneumatiky automobilu, následné sledování vozu a poté vykradení automobilu či okradení řidiče při výměně pneumatiky.

Při poruše vozu je možné volat silniční pomoc na telefonním čísle 146 (pouze z mobilního telefonu) nebo na 02/ 91146.

Pěší turistika

Pěší turistika se v Bulharsku těší velké oblibě. Problém je v tom, že většina zdejších lidí nemá dostatek prostředků na to, aby si na hory zajela.

Systém turistického značení je stejný jako u nás – červená, modrá, zelená a žlutá značka. Hustota značení může být však velmi různá. Na jedné straně je objevíte na rovné cestě, ze které není kam odbočit, na druhé straně se vám stane, že přijdete na rozcestí a není tam ukazatel žádný. Určitý problém může vzniknout také u některých horských chat, kde jsou původně asi kvalitní ukazatele oprýskané, případně poničené. Není tedy zcela zřejmé, kudy se vydat. Je-li východisko cesty ve městě, značení nevede většinou z náměstí nebo z autobusového nádraží, jak jsme na to zvyklí u nás, ale začíná třeba až na silnici za městem a na tu musíte dojít sami.

Výhled z pohoří Vitoša

Turistika v Bulharsku (pohoří Vitoša)

V oblasti Rily, Rodop a Stare Planiny se na ukazatelích, jsou-li vůbec nějaké, neuvádí ani kilometry ani dobu cesty, ale pouze název cílového místa. V oblasti Pirinu je značení celkově dokonalejší a uvádí se tam i doba. Pokud si tedy nechcete zaplatit horského vůdce, nutně si na místě zakupte podrobné turistické mapy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy do Bulharska vám jistě učarují!