Původně malá vesnička se díky několika umělcům, kteří se zde usadili, stala kulturním centrem celého Bali a proměnila se v městečko plné galerií, ale také restaurací, barů a hotýlků. Atmosféra Ubudu je zvláštní – na jedné straně je daleko uvolněnější než např. v přelidněné Kutě, na druhou stranu i zde je často problém s ucpanými ulicemi plnými aut a davy lidí korzujících na chodnících podél hlavní cesty Monkey Forest road. Celé město zachycuje bohatou kulturu Bali. Najdeme tady Galerii výtvarného umění, Muzeum umění, Tradiční trh, který je rozdělen na dvě části – západní umělecký trh a východní klasický trh. Můžeme zde shlédnout i tradiční taneční představení na jednom z mnoha míst – jak v samotném královském paláci, tak i v několika chrámech po celém městě.

Ubud Ubud

© Iryna Rasko / Shutterstock.com

Pojedete-li do Ubudu, určitě se zajděte podívat na místní trh, je to klasická ukázka asijského trhu a když odhlédnete od někdy až otravných prodejců (co jim ale zbývá, že), můžete nasát zajímavou atmosféru tržnice, kde se každý předbíhá v nabídkách, smlouvá a vybírá z široké nabídky zboží. Ve stovkách krámků, galerií i minigalerií najdete obrovský výběr uměleckých předmětů. Místní butiky i malé krámky nabízí stovky vzorů a barev kouzelných „batik“, stejné vzory objevíte i na košilích, tričkách, sukních či kalhotách. Můžete koupit i tradiční oděv „sarong“

Určitě si také nenechte ujít návštěvu opičího lesa (Moneky forest – viz níže) a rozhodně si udělejte procházku severně či severozápadně od Ubudu v rýžových polích, která jsou opravdu nádherná a uchvátí vás neuvěřitelnými odstíny zelené barvy.

Chrám Pura Saraswati v Ubudu

Chrám Pura Saraswati v Ubudu

Budete-li v Ubudu hledat ubytování, nebojte se ubytovat třeba i přímo na hlavní cestě – je zde spousta i levných bungalowů, které jsou zastrčeny tak, aby hluk z hlavní cesty nerušil váš pobyt a je to navíc ideální místo pro večerní procházky. Osobně jsme vyzkoušeli Ibunda bungalows, kde jsme v prosinci 2012 měli cenu 230 000 rupií za hezký bungalow se snídaní, kterou nám každé ráno nosili na balkon. Výhodou je zde pak také bazén, který se v Ubudu hodí, neboť k moři je to daleko a není nad to, se po návratu z výletu zajít osvěžit do bazénu (který je dakeko od cesty a také mimo bungalowy, takže je zde opravdu klid) o nočním koupání nemluvě 🙂

Jinak si myslím, že se Ubud přeceňuje, především asi lidmi, kteří tráví dovolenou v Kutě a pak vyrazí na den či dva do Ubudu a mají pocit, že jsou v typickém balijském městě. Tak to bohužel není, Ubud si sice drží částečně atmosféru balijského města, ale turismus tuto atmosféru dost výrazně pošlapává. Nicméně je fakt, že je Ubud dobrým výchozím místem pro poznávání střední části Bali, a to včetně jezer Bratan a Batur. Vše je v dojezdové vzdálenosti do cca 1,5 hod. (na skútru), což je ideální. Navíc se zde nudit nebudete a v okolí je spousta zajímavých míst, tak proč se mu vyhýbat, že 😉

Tradiční balijské tance v Ubudu

Budete-li si v Ubudu chtít zajít na některé z představení tradičních balijských tanců, zajděte si do informačního centra na hlavní křižovatce (naproti paláce), kde vám dají přehled, kdy, kde a za kolik je jaké představení.

Tanec Kecak

Tanec Kecak

Oblíbené jsou především představení tanců Kecak (je to turistická forma tradičních tanců, vzniklá v polovině 20.století, která má velice zajímavou atmosféru, často je spojen s tzv. fire trance – kdy některý z účinkujících boso v tranzu pobíhá po žhavých uhlících z kokosových skořápek) či tanec Legong (což je tanec dvou panen na gamelanovou hudbu, který je velice specifický a jeho představitelky, jsou-li dobré, mají ve společnosti významné postavení). Některá představení jsou předváděna i velkými skupinami tanečníků a atmosféra na nich je o to silnější.

Fire trance - tanec na žhavých uhlících

Fire trance – tanec na žhavých uhlících

Osobně jsem byl právě na tanci Kecak a fire trance, které předváděla skupina asi 70 lidí a musím říct, že to na mne zanechalo velký dojem, ač se jednalo vyloženě o turistické představení, kterým se jinak spíše vyhýbám. Cena za představení je cirka 75-85 000 rupií/osoba, doporučuji vám na představení přijít s dostatečným předstihem, abyste si zabrali co nejlepší místo. Hodina předem je ideální, máte-li dostatek času.

Královský palác (Puri Saren)

Královský palác, který se nachází přímo v centru městečka Ubud u hlavní křižovatky. Nic moc zajímavého zde není, pouze několik hezkých bran a soch, nicméně v celku je to hezké místo, které za krátkou návštěvu stojí.

Královský palác Puri Saren v Ubudu

Královský palác Puri Saren v Ubudu

Puri Lukisan

Muzeum umění ve tvaru písmene U se nachází asi 200m od královského paláce. Bylo otevřeno v r. 1956, skládá se ze tří budov a střed tvoří nádvoří a rybník s krásným lotosovými květy.

Ubud Monkey Forest

Malý, ale velice hezký deštný prales, ve kterém se usadily některé druhy opic a dalších tropických živočichů se nachází uprostřed městečka Ubud. Jsou zde i tři svaté chrámyDalem Agung, Permandian a Prajapati.

Monkey Forest - opičí les v Ubudu

Monkey Forest – opičí les v Ubudu

Projít celý les je otázka několika minut, vstupné je asi 20 000 rupií, ale pozorovat opice je docela legrace, zvlášť, když vidíte, jak šplhají po některém z turistů. Moc ale nedoporučuji po sobě tyto potvůrky nechat skákat, protože vám nebudou váhat ukrást cokoli, co se jim bude líbit – od brýlí (klidně vám je ukradnou přímo z očí), přes peněženku až po fotoaparát. Vyloženě je pak lákají igelitky, takže ty s sebou opravdu neberte.

Makakové v Monkey Forest, Ubud

Makakové v Monkey Forest, Ubud

Navíc si dejte velký pozor na prudké pohyby a projevy agrese, opice jsou divoké, nejsou to žádní domácí malíčci a klidně vás kousnou. Riziko různých nemocí včetně smrtelné vztekliny je vysoké a ač je naštěstí k dispozici lékař s potřebnými vakcínami, raději zbytečně neriskujte.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.75 hvězdy
    4.75 / 5 (4 )
  • 95%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Ubud se nám líbil

dne 2015-04-20 06:34:55

Ubud nabízí spoustu zajímavostí. Oproti Kutě je tu víc věcí k vidění, je tady méně lidí, méně stánkařů a prodejců různých kravin. Na druhou strany tady ale nebylo moc co dělat po setmění, restaurace otevřeno mají, ale diskotéky jako třeba v Kutě tady moc nejsou.
V Ubudu jsme bydleli asi týden a jezdili odtud na výlety do okolí.
Monkey forest je docela hezký, ale zpustlý, opic je tady ale požehnaně :))
Byli jsme i na balijských tancích (kecak a legong) a bylo to opravdu super, jednou jsme byli v jednom pavilonu z hlvní křižovatky asi 300m na sever, legong jsme zažili přímo v paláci. Obě představení super, jsou dost odlišné, takže bezva.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Moc fajn mestecko

dne 2015-03-27 19:56:39

Puvodne jsem tady chtel stravit jen jeden den a pokracovat dal, ale kdyz jsem prosel opici les a nasel jedno super ubytovani tak jsem zustal nejdriv na jednu noc a nakonec z toho bylo 5 dni :)))) Ubud je fakt super v tom, ze je spouista zajimaveho v jeho okoli a maj tady i docela dost akci, takze jsem se vubec nenudil.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Příjemné město a doporučení na pěší výlet do okolí

dne 2015-02-09 17:00:53

Příjemné městečko Ubud vám nabídne především skvělé turistické zázemí, řadu zajímavostí v okolí a příjemné klima. Absenci pláže nám vykompenzoval krásný bazén v hotelu a mnoho příjemných klimatizovaných restaurací a barů. Skvělá jsou místní vystoupení, určitě se zajděte zeptat do návštěvnického centra (na hlavní křižovatce, naproti paláce), kde vám rádi poradí a dají brožurky a letáčky.
My z Ubudu šli na organizovanou procházku (řekli nám o ní právě v informačním centru), vyšli jsme ráno a šli do džungle, pak podél řeky, přes rýžová pole, byla to fakt krása. Cenu už si moc nepamatuju, ale bylo to okolo 100-150000 rupií, takže nic hrozného. Na oběd jsme byli zpět :-)Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělé město!

dne 2014-11-25 09:25:09

Ubud je prostě skvělé město. Když si vezmu, že patří mezi nejnavštěvovanější měta Bali, byli jsme moc mile překvapeni tím, že zde nikdy nebyla hlava na hlavě podobně jako v Kutě. Ubud je město ležící ve vyšší nadmořské výšce než Kuta, takže zde ani není takové horko. Je zde spousta obchodů a obchůdků, kde můžete nakoupit prakticky vše, na co si vzpomenete. Je zde hromada hotelů, apartmánů a penzionů, kde se lze ubytovaat, což rozhodně doporučujeme aspoň na pár dní. Ubud je totiž skvělým výchozím bodem pro poznávání celého Bali, zejména jeho střední části (jezera), ale dá se odsud vyjíždět na výlety i na sever ostrova.
V Ubudu sice nenajdete žádnou extra architekturu a nejedná se o moc tradiční město, je vidět že jeho současná podoba vznikla pro potřeby turistů, nicméně je zde možnost navštívit místní palác a pár chrámů, což určitě doporučuji.
V Ubudu se koná řada kulturních akcí, takže se zde nudit opravdu nebudete.
Nám se moc líbily místní tradiční tance a rozhodně doporučuji si na některé představení zajít.
Pokud máte rádi procházky, vydejte se do okolí Ubudu, zejména v jeho severní části najdete překrásná rýžová políčka, kde se můžete procházet klidně několik dní. Z Ubudu se pořádají i organizované pěší výlety do okolní krajiny.
Zajímavá je i "rokle" v západní části města, podél které stojí řada hotelů s opravdu úžasnými výhledy.
Ubud je prostě skvělé město a byla by velká škoda jej vynechat na cestě po ostrově Bali!Dovolená Ubud

Dovolená v destinaci Ubud? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Bali a vyberte si ze všech dostupných možností!