Tenganan je jedna z nejstarších vesniček na Bali, která si dochovala starobylé hinduistické zvyky a kulturu, čímž se liší od ostatních balijských vesnic a fascinuje turisty. Žijí zde takzvaní agabalijci (neboli praví/původní Balijci), kteří nepřejali jávanské zvyky a kulturu při jávanské expanzi na Bali.

Vesnice Tenganan

Vesnice Tenganan

Dnes je Tenganan jednou z nejbohatších vesnic Bali. Dosáhla toho tím, že za vstup do vesnice se vybírá poplatek a celá vesnice je uzpůsobena výrobě celé řady předmětů, které jsou následně prodávány turistům, kteří vesnici navštěvují. Navíc se zde vyrábí velice kvalitní a drahá látka (tzv. dvojitý ikat), která se pak exportuje do celého Bali a také do jiných částí Indonésie. Výroba dvojitého ikatu je specifická právě pro Tenganan, který si postup výroby pečlivě chrání. Obyvatelé Tengananu díky bohatství vesnice mohou věnovat svůj čas složitým rituálům a výrobě svých výrobků, zatímco půdu pronajímají běžným Balijcům, kteří ji obhodspodařují.

Ulice vesnice Tenganan

Ulice vesnice Tenganan

Celá vesnice vypadá velice hezky a původně, je zde zakázán vjezd autům a motorkám, což ráz vesnice ještě více podtrhuje. Je však pravdou, že pokud zajdete do vedlejších uliček, uvidite výdobytky moderní doby jako satelity apod., nicméně na pohled je vesnice opravdu kouzelná.

Psaní na palmové listy

Psaní na palmové listy

Většina domků je otevřena návštěvníkům, kteří v nich mohou vidět agabalijce při práci a mohou zde zakoupit i různé místní produkty.

Doporučuji sem přijet brzy ráno a nebo později odpoledne, kdy zde není mnoho turistů.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (3 )
  • 86.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Tradiční balijská vesnice, stojí za návštěvu

dne 2015-05-11 12:29:11

Tenganan je jedna z tradičních balijských vesnic, kde můžete vidět, jak se kdysi na Bali žilo a čím se místní zabývali. Nicméně musíte hodně "filtrovat" to, co vidíte, protože ač se Tenganan tváří tradičně, je jasné, že tradice se zde dnes udržují jen kvůli turistům a příjmů z prodeje suvenýrů. Na druhou stranu, jestli to pomůže udržet tradiční řemeslné dovednosti místních, tak to není nic špatného.
Samotná vesnice je dlouhá "nudle" stojící ve třech řadách obydlí, balé a dalších budov, podél dvou souběžných chodníků. Na jejím severním konci najdete chrám v džungli, kam je možné se projít.
Atmosféra vesnice Tenganan je moc hezká a je umocněna tím, že zde nemohou auta, takže zde hluk způsobí jen sem tam projíždějící motorka místních (turisté zde na motorce nemohou), ale není to moc časté, takže je zde klid, který přerušuje jen kokrhání kohoutů a štěbetání žen, které posedávají před domy a nabízí své výrobky.
Chcete-li si z Bali dovést hezký a kvalitní suvenýr, máte právě zde ideální možnost. Nejsou to sice vyloženě levné kousky, ale vzhledem k pracnosti výroby (ať už látek nebo výrobků z palmového listí atp.), je to zcela pochopitelné.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Tenganan = živý balijský skanzen

dne 2014-11-28 20:29:55

Krásná vesnička Tenganan je jakýmsi živým skanzenem, který nabízí možnost nakoupit specifické výrobky místních obyvatel. Nám se zde velmi líbilo, jen ceny jsou poněkud vysoké, koupili jsme si proto jen drobnosti - záložku do knížky z palmového listu (ručně dělaný obrázek a ještě nám tam pán napsal naše jména) a malou ručně dělanou mapku Bali na palmovém listu (dohromady to stálo asi 400 Kč).Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nákup za neuvěřitelné ceny!

dne 2014-11-18 21:49:22

Známí nám tuhle vesnici doporučili s tím, že je prý hezká atp. Tak jsme se jeli podívat. Líbila se nám už cesta sem, kdy se projíždí mnoha vesničkami, lidé na vás mávají, je to prostě moc hezké. Tenganan je moc hezká vesnice, udržovaná, čistá, je tady klid a nikdo tady nikomu nic nevnucuje, což jsme oba ocenili. Když jsme se dívali, jak levné jsou jejich výrobky (zejména ty nádherné látky - bože!), tak bychom tam nechali celou výplatu, akorát jsme to neměli kam dát, tak jsme se museli krotit, ale i tak jsme tam nechali spoustu peněz. Jenže ty látky jsou prostě božské a u nás by za ně dal člověk mnohonásobně více :)Dovolená Tenganan

Zaujal vás náš článek o destinaci Tenganan na Bali? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Tenganan nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Bali je skvělá volba!